Skip to content

Americký prezident pátral po přežívajících mastodontech

Američtí pravěcí chobotnatci vymřeli již před 11 nebo 10 000 let. Alespoň to tvrdí věda. Očitá svědectví ovšem hlásají něco jiného. Někdejší prezident USA dokonce vyslal expedici, která tato svědectví měla prověřit.

Mastodonti jsou někdy nepřesně označováni za americké mamuty. Mastodonti jsou s mamuty srstnatými skutečně příbuzní a jsou mezi nimi jen malé rozdíly. Tím nejvýraznějším je stavba těla, mamut je o něco vyšší a na rozdíl od mastodonta má zadní nohy o poznaní kratší než přední.

Mamut srstnatý také mastodonta přežil o pár tisíc let.

Z roku 1567 ovšem pochází vyprávění námořníka Davida Ingrama, který s několika svými druhy po vysazení v Mexickém zálivu putuje až do Kanady, odkud je zachráněn. Jeho svědectví zapisuje tehdejší rádce Anglické královny a zakladatel anglické tajné služby sir Francis Walsingham (1532–1590), díky němuž víme, že Ingram výslovně hovořil o pozorování slonů v Severní Americe.

Viděli námořníci pravěkého mastodonta?

Porovnání mamuta (na obrázku vlevo) s mastodontem (vpravo), foto Wikimedia Commons
PREZIDENTSKÁ ZVĚDAVOST

Ingram prostřednictvím Walsinghama vypráví o „monstrózním zvířeti dvakrát větším než kůň“ s hřívou, dvěmi obrovskými kly rostoucími rovně dopředu. Detail zmiňující rovné kly je v tomto případě nesmírně zajímavý, neboť jde o jednu z charakteristik pomáhající rozlišit mastodonta od mamuta, jehož kly jsou výrazně zahnuté.

Zdá se, že zprávy o pozorování mastodontů v průběhu dalších dvou staletí neustávají, snad proto se o nich doslechne také dřívější prezident Spojených států Thomas Jefferson (1743–1826). Ten je záhadnými tvory fascinován natolik, že na vyšle svého zvěda na Aljašku, nejsevernější stát USA.

Muž sice zvíře na vlastní oči nespatří, ale z mise přiveze alespoň zbraň, kterou eskymáci pro lov domnělých mastodontů či možná mamutů používají. Vypovídá to o pravdivosti dřívějších svědectví? Eskymáci by si přeci nevyrobili zbraň k lovu zvířete, které neznají!

O něco úspěšnější je americký plukovník F. Fowler, který koncem 19. století na Aljašce stráví celých 12 let. Novinářům pak vypráví o své obchodní cestě do osady Inuitů u řeky Snake, při níž se stal svědkem lovu zvířat s obrovskými kly, která se přišla k řece napít.

Archeologové zkoumají nalezené kosterní pozůstatky mastodonta, foto Wikimedia Commons
VÍDAJÍ JE PRAVIDELNĚ

O přítomnosti mastodontů v Severní Americe se ke konci 19. století několikrát zmiňuje také kanadský tisk. Článek v Juneau Free Press uvádí, že indiáni žijící v oblasti kolem řeky Stikine se pravidelně setkávají se zvířaty, „která podle poskytnutého popisu nemohou být ničím jiným než mastodonty“. Jeden indián prý tvoru stanul tváří v tvář poté, co se vydal za obrovskými stopami. Spatřil prý ohromně velké zvíře se zářícími nažloutlými kly a tlamou tak velkou, že by mohla spolknout člověka. Podle otištěné zprávy také další lovci viděli, jak se tato zvířata pasou poblíž řeky.

I tato informace zapadá do popisu mastodonta, neboť pravěcí chobotnatci byli, stejně jako ti současní, býložravci. Je možné, že v odlehlých částech USA či Kanady malá populace mastodontů přežívá dodnes?

Thomas Jefferson, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články