Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Na Měsíci Encelandu existují základní prvky života

Rok 2020 byl na významné vesmírné objevy skutečně bohatý. Jeden takový upevňuje pozici Saturnova měsíce Enceladu na žebříčku možných obyvatelných světů.

Žebříčku hledání života mimo Zemi zatím vévodí Jupiterův měsíc Europa. Enceladus však favorizované Europě jen těsně šlape na paty. Dokonce se jí v mnoha ohledech velmi podobá. Existují ale také podstatné odlišnosti.

Zatímco Europa se velikostí blíží našemu Měsíci, Enceladus je několikanásobně menší. Je také o něco chladnější, neboť i vzdálenost od Slunce je větší. Průměrné teploty na Enceladu se pohybují kolem -222 °C.

Nad povrchem planety se vznášejí mračna tvořená krystalky ledu a dalších látek. V atmosféře byla detekoována přítomnost několika různých plynů, kyslík však na seznamu zatím chybí. Navíc i světlo dopadající na povrch měsíce je o poznání slabší.

Může být přesto tento měsíc obyvatelný? Přinejmenším o nedostatku slunečního světla víme, že nemusí být velkou překážkou. Vždyť i v temných hlubinách našeho oceánu existuje poměrně pestrý život. A právě takový oceán se na Enceladu může také nacházet.

Encelandus zachycený sondou Voyager, foto Wikimedia Commons
VODNÍ GEJZÍRY

Nejpodstatnější shoda s Europou spočívá ve slanovodním oceánu ukrytém pod ledovým krunýřem měsíce. Také v tomto případě se jeho složení blíží pozemským oceánům a vzhledem k tomu, že zde působí stejné mechanismy jako na Europě, i teplota vod Encelandu musí být příznivější než teplota na povrchu.

O přítomnosti vody pod ledovou vrstvou jasně vypovídají gejzíry, jejichž mohutné erupce vyvrhují do atmosféry mračna ledu a dalších látek. Díky měření sondy Cassini, která kolem Saturnu obíhala od března 2004 do září 2017, víme, že se na Enceladu nachází plynný vodík.

Ten je spolu s tekutou vodou jedním ze základních stavebních prvků života. Naděje v alespoň mikroskopický život s tímto objeven stoupá, což potvrzuje také Thomas Zurbuchen z ředitelství NASA. „Jsme nejblíže, co jsme kdy byli, k určení místa s některými prvky potřebnými pro život.“ prohlašuje před ukončením mise Cassini.

Potvrdí se jeho slova?

Viditelné výtrysky vody, foto Wikimedia Commons
LED PRO ŽIVOT

V úvodu kapitoly zmíněný objev z roku 2020 je pro Zurbuchena zajisté dobru zprávou. Vědci NASA si v předchozím roce znovu procházeli starší data o Enceladu získané pomocí sondy Cassini, když narazili na infračervené snímky měsíce a stopy čerstvého ledu na nich patrné.

Čerstvý led podle vědců výrazně zvyšuje pravděpodobnost objevení mimozemského života na jakémkoliv vesmírném tělesu. Tento objev mimo jiné potvrzuje, že Enceladus je zřejmě geologicky aktivní a pod ledovou vrstvou probíhají reakce zahřívající skrytý oceán.

Je to ale dostatečný důvod věřit, že na Enceladu existuje život? Přinejmenším tento objev ze Saturnova měsíce činí možný obyvatelný svět.

Pod ledem Encelandu se nachází slanovodní oceán, foto Wikimedia Commons
DALŠÍ DÍLEK MOZAIKY

Podstatný objev, který by mohl vypovídat o životě na Enceladu, byl navíc učiněn už v roce 2019, kdy se tým vědců ze Svobodné univerzity v Berlíně zaměřil na jiná data získaná sondou Cassini, z nichž odhalil, že spolu s vodou z podpovrchového oceánu jsou hydrotermálními průduchy vyvrhovány sloučeniny s přítomností dusíku a kyslíku.

Na Zemi se takové sloučeniny podílejí na chemických reakcích, z nichž dále vznikají aminokyseliny, které jsou základními stavebními prvky života. „Objevili jsme menší a rozpustné organické stavební bloky – potenciální předchůdce aminokyselin a dalších ingrediencí potřebných pro život na Zemi,“ uvádí Jon Hillier. Může jejich přítomnost vypovídat o životu na Enceladu? Vedoucí výzkumného týmu z berlínské Svobodné univerzity Nozair Khawaja odpovídá: „Doposud nevíme, jestli jsou aminokyseliny potřebné pro život mimo Zemi, avšak objev molekul, které vytvářejí aminokyseliny, je důležitým střípkem k vyřešení této skládačky.“

Do atmosféry jsou vyvrhována mračna ledu, foto Wikimedia Commons
Foto: NASA, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bojím se o její manželství
skutecnepribehy.cz

Bojím se o její manželství

Naše rodina byla pospolitá....
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Velikáni zvířecí říše – Kdo je největší?
epochaplus.cz

Velikáni zvířecí říše – Kdo je...

Éra dinosaurů na planetě Zemi již dávno...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
V hlavní roli jazyk aneb největší vymírání lidstva…
epochaplus.cz

V hlavní roli jazyk aneb...

Jazyk je nejen úzce provázán s identitou...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...