21. dubna 2008: Nad americkým Phoenixem se znovu objevují neidentifikovatelné světla.
Domů     Ameriku možná objevil Čech! Šlo o přítele Kryštofa Kolumba?
Ameriku možná objevil Čech! Šlo o přítele Kryštofa Kolumba?
od 5.3.2025
2.7tis
Měl by být tento muž legendou a přitom jeho jméno zná jen málokdo?
296
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Na jedné z portugalských plachetnic postává astronom a mořeplavec Martin z Čech. Pravou rukou si stíní oči a hledí do dáli. V roce 1483 se totiž vydává na dlouhou námořní výpravu. „Země! Země na obzoru!“ rozlehne se náhle palubou.

Hlídka ve strážním koši totiž právě na obzoru spatřila kus pevniny. Jde snad o Ameriku, jak se někteří domnívají?

Měl by být tento muž legendou a přitom jeho jméno zná jen málokdo? Vznikla tato mapa jen jako představa Benhaima, nebo dobře věděl, co kreslí? Odkud bral Benhaim informace? Šlo o jeho vlastní zkušenosti? Měl by se český rodák pyšnit titulem objevitel Ameriky a ne jen autor tohoto glóbu?

O tom, kdo jako první vkročil na americkou pevninu, se dodnes vedou ostré spory. Za objevitele Nového světa je většinou považován Kryštof Kolumbus (1451–1506). Historici ale možná budou muset brzy začít s přepisováním učebnic.

Zdá se totiž, že janovského mořeplavce někdo o celých devět let předstihl. Lze to alespoň vyvozovat z tajemné poznámky na straně číslo 285 v Norimberské kronice, sepsané na sklonku 15. století.

„Martin Behaim se plavil přes moře na jih od rovníku, kde objevil Novou zem, jež byla dosud Evropanům neznámá,“ dočítáme se v ní. Stát se tak mělo přitom už v roce 1483! A co je pro nás snad ještě zajímavější, onen mořeplavec měl pocházet z české kotliny. Že tomu tak možná opravdu bylo, navíc naznačuje řada důkazů.

Vznikla tato mapa jen jako představa Benhaima, nebo dobře věděl, co kreslí?
Vznikla tato mapa jen jako představa Benhaima, nebo dobře věděl, co kreslí?

Pozve ho sám král

V roce 1483 poslal Benhaimovi, jehož původ lze dostopovat do Českého Krumlova, list sám portugalský král Jan II. (1455–1495), který ho pozval k sobě na dvůr, kde se měl konat koncil věnovaný námořní navigaci vedený židovským astronomem Abrahamem Zacutem (1452–1515).

On královu nabídku nadšeně přijímá a odcestuje do Lisabonu v Portugalsku.

Zde se má také potkat s janovským mořeplavcem Kryštofem Kolumbem. Podle španělského historika Antonia de Herrery (1549–1626) si ten nechává dokonce od českého učence radit.

Když ho informuje o svém plánu dosáhnout plavbou na západ indického pobřeží, „dostal potvrzení svého úmyslu od Martina Behaima, astronoma velkého úsudku,“ uvádí Herrery.

Odkud bral Benhaim informace? Šlo o jeho vlastní zkušenosti?
Odkud bral Benhaim informace? Šlo o jeho vlastní zkušenosti?

Pasuje ho na rytíře

18. února roku 1485povýší Jan II. českého rodáka na rytíře. Důvody, které ho k tomuto kroku vedly, jsou dodnes obestřeny tajemstvím. Takové pocty se totiž od Jana II. dočkal jen málokdo. Behaim však ano. Proč?

„Martin Behaim se plavil přes moře na jih od rovníku, kde objevil Novou zem, jež byla dosud Evropanům neznámá,“ dočítáme se na listu číslo 285 Norimberské kroniky.

Ke břehům Ameriky má přitom českokrumlovský rodák podle tohoto dokumentu přirazit již v roce 1483, tedy o devět let dříve, než se na svou slavnou cestu vypraví Kryštof Kolumbus. Ačkoli se může zdát tato zpráva jako neskutečná a smyšlená, může být pravdivá.

V Portugalsku se totiž z Behaima skutečně stal mořeplavec.

Krátce po jeho příjezdu do Lisabonu v roce 1483 navíc z přístavu vyplula flotila lodí, kterou vedl kapitán Diogo Cão (asi 1452–1486), kterého kronika zmiňuje jako spoluobjevitele Ameriky.

Co navíc víme zcela bezpečně, je to, že Behaim se o dva roky později účastní další Cãovy námořní výpravy kolem afrického pobřeží, během níž objeví Namibii.

Podle některých historiků proto nelze vyloučit, že Behaima a Cãoa v roce 1483 zanesl mořský proud až ke břehům Brazílie.

Měl by se český rodák pyšnit titulem objevitel Ameriky a ne jen autor tohoto glóbu?
Měl by se český rodák pyšnit titulem objevitel Ameriky a ne jen autor tohoto glóbu?

Vyrobí záhadný glóbus

Ve svitu několika zapálených svic je možné spatřit nejnovější Behaimovo dílo, jež mu zajistí proslulost po celém světě. Jde o zemský glóbus, který astronom a mořeplavec vytvořil po svém návratu do Norimberku v roce 1492 na zakázku pro zdejší městskou radu.

„Budu mu říkat Erdapfel, tedy zemské jablko,“ říká si Behaim, když si prohlíží úchvatné kresby na jeho plášti, které vytvořil malíř Georg Glockendon (†1514).

Ačkoli jeho glóbus není úplně prvním na světě, pyšní se dnes titulem nejstarší dochovaný zemský glóbus. Pozornost badatelů navíc poutá tím, že jsou na něm v Atlantském oceánu zakreslené dva neexistující ostrovy – Aulitia a sv. Brandon.

Podle některých názorů lze i z toho vyvozovat, že Behaim v Americe přece jen byl! Portugalský král Jan II. s rozvahou podepisuje Tordesillaskou smlouvu, známou také jako smlouva o rozdělení světa. Ta v roce 1494 ustanoví čáru rozdělující svět na dvě části.

Zatímco všechna území na západ od ní mají připadnout Španělsku, ty na východ má naopak získat Portugalsko. Dodnes je přitom záhadou, proč ji Jan II. podepsal. Smlouva totiž pro jeho království vypadala na první pohled velmi nevýhodně.

„Jediné racionální vysvětlení, proč Jan II. vyslovil se smlouvou souhlas, je to, že už tehdy věděl o existenci Brazílie,“ myslí si současný americký historik John A. Crow.

I to tedy nahrává domněnce, že do Ameriky nedorazil jako první Kolumbus, ale Martin Behaim. Jak to bylo doopravdy?

Zdroje informací: Wikipedia - Martin Behaim, Ernst Georg Ravenstein - Martin Behaim, his life and his globe, Britannica - Martin Behaim, John G. Morris - Martin Behaim: The German Astronomer And Cosmographer Of The Times Of Columbus
1. By Justin Winsor - Narrative and critical history of America, Volume 2, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4492031 2. By MartinBehaim1492.jpg: Encyclopedia Larousse illustree - 1898derivative work: PawełMM (talk) - MartinBehaim1492.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12185606 3. By Martin Behaim - Martin Behaim, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17610793 4. By Martin Behaim/ Georg Glockendon - Own work, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1659761
Související články
od 20.4.2025 831
Ochrnutý muž z britského Somersetu za bílého dne zmizel ze zápraží svého domu. Zůstal po něm jen invalidní vozík, bez kterého by neudělal ani krok. V blízkosti domu se přitom tou dobou pohybovalo několik lidí. Mohl paralyzovaný stařík zmizet, aniž by si toho kdokoliv všiml?     V roce 1763 měl Owen Parfitt již po sedmdesátce a za se
od 20.4.2025 1.2tis
Životy i okolí nabízejí nespočet otázek, na které není lehké najít odpovědi. EpochaPlus.cz si pro vás připravila pět z nich! Jaké jsou osudy bájné Atlantidy. Dají se najít její pozůstatky? O existenci bájného kontinentu Atlantida se stále vedou spory. Jediné informace nám o něm poskytuje starořecký filozof Platón (asi 427–347 př. n. l.). Podle něj šlo
od 19.4.2025 1.7tis
Když vás pohltí časová smyčka, ocitnete se na místě, kde neexistuje čas a žádný váš čin nemá smysl. Vše se zde totiž odehrává stále dokola a nebere to konce! Zbytek života tak můžete strávit neustálým opakováním jedné a té samé situace. Že jde o nesmysl? Teorie záhadologů i skutečné příběhy těch, jež měli s časovou smyčkou „tu čest“, nasvědčují opaku... V
od 19.4.2025 2.4tis
Stal se bavorský Konnersreuth městem zázraků? Prostá děvečka Theresie Neumann se údajně nevysvětlitelně uzdravuje a uniká smrti. Několik desetiletí odmítá přijímat potravu i tekutiny a prožívá utrpení Ježíše Krista. Na těle se jí objevují stigmata. Sleduje ji gestapo, ale Adolf Hitler se neodvažuje proti ní zasáhnout. Jde o náboženskou hysterii, nebo o doposud nevysvětlenou záhadu? [gallery
od 18.4.2025 2.4tis
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone v italském městě Frascati. „Můžete si koupit, co chcete,“ říkají mu mniši. „Copak je tohle?“ zbystří náhle Voynich. V ruce drží jakousi knihu s odřenou perg
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz