Sedmičlenná rodina obchodníka s automobily, Ronalda DeFea, žila ve městě Amityville, na Long Islandu, ve státě New York. Obývala dům koloniálního stylu a na rodině nebylo nic zvláštního. Jen otec byl prudší povahy, i když navenek šlo o spořádanou katolickou rodinu.
Totální zvrat nastal 13. listopadu v roce 1974. Tehdy prý syn, Ronald DeFeo mladší, v noci přiběhl za svými kamarády, že se v domě stalo neštěstí. Když policie ohledala místo, nalezla všech šest zbývajících členů rodiny mrtvých. Šlo o otce, matku, dva chlapce a dvě dívky.
Otci Ronaldu De Feo bylo 43 let, jeho ženě Luise 42 let, dcerám Dawn a Allison 18 a 13 let a synům Markovi a Johnovi 11 a 9. Jediným živým byl Ronald De Fea junior, starý 23 let.
Ronald DeFeo mladší
VRAHEM RONALD JUNIOR?
I když Ronald junior označil za možného pachatele místního gangstera Tonyho Mazzea, policie brzy obrátila pozornost právě k osobě Ronalda a začala rozplétat řadu nejasností. Oběti byly zastřeleny v noci po třetí hodině brokovnicí.
Jejich těla ležela na břiše s rukama za hlavou, jako by je někdo do té polohy přinutil. Při zkoušce se ukázalo, že v noci je rána z pušky slyšet až do vzdálenosti 4 či 5 bloků domů, ale nikdo v okolí nic neslyšel.
Ačkoliv vrah musel při střelbě projít tři podlaží, také nic v domě nenaznačovalo, že by se snažil někdo vstát z postele a prchat. Všichni, kromě Dawn, byly podle ohledání zastřelení ve spánku.

DOZNÁNÍ NA MNOHO ZPŮSOBŮ
Při výslechu se Ronald přiznal k první z několika jeho verzí zločinu. Podle té se v noci probudil a z neznámých důvodů spáchal zločin. Původně chtěl prý zabít jen nenáviděného otce, s nímž měl finanční spory, ale pak se již neudržel.
Ve vězení potom například tvrdil, že pušku do ruky dostal od neznámé ženské bytosti v černé kapuci. Nebo že to byly hlasy v jeho hlavě, které mu našeptávaly, že jej chce rodina zavraždit. Psychologické vyšetření však u Ronalda neprokázalo žádnou duševní poruchu. Byl proto odsouzen k úhrnnému trestu na 125 let odnětí svobody.

VRAŽDILA DCERA?
Samozřejmě se v souvislosti s touto událostí vyskytla celá řada nejrůznějších teorií. Mohlo prý jít o pomstu z podnikatelské oblasti, o účast více spoluviníků na vraždách apod. Zajímavé bylo i jedno svědectví policejní hlídky v blízkosti domu.
Ta zahlédla dívku v kápi, která něco vhodila do potoka v místě, kde se později nalezla puška. To svádí k domněnce, že vrahem mohla být Dawn, která zemřela trochu jinak než ostatní. Ronald k sestře Dawn prý měl poněkud zvláštní vztah.
A tak to mohla být ona, kdo postřílel ostatní členy rodiny. Nakonec ji podle této teorie zabil Ronald. Proto prý mluvil o jedné spáchané vraždě. To jsou již další z řady spekulací.

DALŠÍ OSUD DOMU
Ale tím události kolem strašidelného domu, jehož horní okna připomínají ostříží oči, ještě nekončí. V roce 1975, tedy asi o 13 měsíců později, koupila dům rodina Lutzových se dvěma malými dětmi. Cena byla výhodná vzhledem k jeho morbidní pověsti.
Rodiče neměli prý žádné předsudky, ale hned po nastěhování se podle nich v domě začaly objevovat podivné věci. Na radu přátel nechal George Lutz dům vysvětit knězem. Ten je upozornil, že zde není něco v pořádku, a že se mají především vyhýbat horním pokojům, kde zemřeli děti DeFeových.
Po sérii hororových událostí z domu však utekli po pouhých 28 dnech. Přehled událostí byl velmi rozsáhlý, od pohybujících se předmětů, přes různé zvuky, neznámé stopy, letmé doteky apod. Na základě jejich vyprávění vznikly bestselery, kniha a film.
Ovšem zde je již těžko rozpoznat, co byla skutečnost a co fikce. Však také byli manželé často podezíráni jen z využívání senzačních námětů strašidelného domu.

VRAŽDY ZŮSTÁVAJÍ ZÁHADOU
Skutečností však zůstávají vraždy, které se zde odehrály. Později dům často navštěvovali různí senzibilové. Výsledkem jejich pátrání je poněkud překvapující. Dům byl prý postaven na dávném indiánském pohřebišti a duch náčelníka kmene odmítá, aby duše zemřelých byly na posvátném místě jakkoliv rušeny.
Při přestavbě domu byly „zneklidňující oči domu“ v podobě dvou okének ve štítě nahrazeny klasickými okny – viz úvodní fotografie.