Název amulet, který pochází z latinského slova „amuletum“, tedy „objekt, který ochraňuje“, znamená předmět, jenž má za úkol chránit před nepříznivými nebo škodlivými vlivy.
Na rozdíl od talismanu nebývá amulet zhotovován „na míru“ pro konkrétního jedince a za konkrétním účelem, tedy například kvůli přitáhnutí některých dobrých vlivů do života člověka.
Zpravidla také nad amuletem nebývá vždy nutně prováděn speciálně, pro konkrétního uživatele astrologicky daný magický rituál nebo obřad tak, jako nad talismanem.
Amulety
Ve starých dobách jako amulety sloužily například drahé kameny, sošky soudobých bohů nebo posvátných zvířat. S příchodem křesťanství se potom amulety stávají předměty typické pro tuto víru.
Za univerzální křesťanský amulet býval považován křížek, který ostatně mnozí z nás dodnes nosí zavěšený na řetízku na krku.
Někdy však v lidové tradici bývaly některé „obyčejné“, skromnější předměty vnímány současně jako amulety i jako talismany, například koňská podkova pro štěstí.
Talismany
Za nejběžnější osobní talisman bývá až do dnešních dnů považován prsten, jenž ale má být, kromě rituálního zhotovení, rovněž i magicky posvěcen.
Děje se tak například okuřováním kuřidlem, které odpovídá konkrétní planetě, významné pro budoucího nositele prstenu. Ve výrobě talismanů vynikali zejména pověrčiví Arabové a pojmenování talisman pochází z arabského slova „tilasm“, což znamená přímo posvěcení.
Přírodní a energetické talismany
Nemusíme však až na jiný kontinent. Našimi poměrně rozšířenými lidovými talismany, navíc přirozeného původu, jsou dodnes například jetelíčkový čtyřlístek nebo rybí šupiny.
V současné moderní době jsou pak poměrně rozšířené takzvané energetické talismany, tedy šperky, případně i jiné předměty vyrobené z minerálních kamenů, polodrahokamů nebo i z jiných přírodních materiálů. Skutečně nás dokážou ochránit?