Ta zpráva pobouří vzdělance a atlantology ze všech koutů planety. „Konečně jsme našli Atlantidu!“ prohlašuje sebevědomě v roce 2011 univerzitní profesor ze severoamerického Hartfordu Richard Freund. Může mít pravdu? Nebo jde opět jen o planý poplach?
Akademika před pár lety zaujaly satelitní snímky Cádizu, velkého přístavního města v jihošpanělské Andalusii. Freund na fotografiích spatřil cosi, co vypadá jako ruiny starověké metropole. Shromáždil proto tým vědců a vypravil se místo osobně prozkoumat.
Nyní je přesvědčen, že mytická Atlantida opravdu existovala a její trosky jsou uchované v bažinách nedaleko Cádizu. Je Richard pouze dalším z mnoha neúspěšných vychloubačů, nebo máme ztracenou zemi tentokrát vážně na dosah ruky?
Řídí se Platónem
Kromě satelitních snímků se Richard Freund v rámci svého pátrání po Atlantidě opírá též o rukopis řeckého filozofa Platóna. Andalusie leží v bezprostřední blízkosti Gibraltaru.
Legendární země měla navrch podle filozofových dialogů stát naproti městu Gadara, což byl starověký název pro současný Cádiz.
Na základě tvrzení amerických archeologů ostrovní stát pohltila vlna tsunami a pohřbila ho v mokřadech nynějšího přírodního parku Doña Ana severně od jihošpanělského přístavu. Hledání v dané lokalitě stále pokračuje.
Zatím se Freundovým kolegům povedlo najít několik historických artefaktů, starých zhruba 4000 let! Skeptici však poukazují na to, že Atlantida měla být více než dvojnásobně starší a podobných „zaručených objevů“ už jsme zažili spousty. Nezbývá než čekat, jak Richardův projekt dopadne.
Spletl se při psaní nul?
Ve slunném Španělsku ještě chvíli zůstaneme. Není to totiž poprvé, co se někdo pokusil zasadit Atlantidu na jih Pyrenejského poloostrova. Platónem popisovaná civilizace bývá občas ztotožňována s napůl legendární řeckou metropolí Tartessem.
Tartessos byl údajně mocným a bohatým městským státem, stojícím na samém okraji tehdy známého světa.Zmiňují se o něm někteří antičtí autoři, včetně starozákonních proroků Izajáše a Ezechiela.
Žádné přímé archeologické nálezy po něm nicméně nezůstaly. Tartessos měl rovněž zaniknout výrazně později než Platónova Atlantida. Příznivci této teorie tak vycházejí z předpokladu, že starořecký filozof chybně přidal ke svému datování jednu nulu.
Většina badatelů pak umisťuje zmiňované řecké město do jižní Andalusie. Objevil tedy Richard Freund se svým týmem spíše Tartessos, jenž je zároveň i Atlantidou?