Opatství Krzeszów najdeme v Polsku přibližně 20 kilometrů od našich hranic. Tento historický skvost má velice bohatou historii.
Unikátní cisterciácký klášterní komplex, nazývaný evropskou perlou baroka, se nachází jen pár kilometrů za Lubawkou, v obci Krzeszów, kam už po staletí míří poutníci, aby prosili o pomoc prostřednictvím Milosrdné Matky Boží.
Co zde uvidíte…
Při návštěvě klášterního komplexu uvidíme monumentální baziliku Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie s bohatou výzdobou, jejíž přes 70 metrů vysoké věže jsou viditelné už z dálky několika kilometrů, dále mauzoleum slezských Piastovců – jednu z největších nekropolí tohoto typu v Evropě, kostel sv.
Josefa s působivými freskami, označovaný jako „slezská sixtinská kaple”, či historický hřbitov.
Nesplněný slib
K založení tohoto místa se váže zajímavá legenda. Když se jednoho dne slezský kníže Boleslav I. Surový vydal na zimní hon, oddělil se od svého doprovodu a ztratil se v tamních lesích.
Nastala mrazivá zimní noc a kníže si uvědomil, že nenajde-li dům, venku umrzne. Začal se tedy modlit a prosit o pomoc a dal slib Panně Marii. Pokud přežije, bude financovat církev.
Téměř již mrtvého Boleslava našel Žid putující lesem a doprovodil ho ke svému lidu. Vládce svého zachránce odměnil, avšak na slib Marii zapomněl…
Andělské zjevení
Uplynulo mnoho let a již starý Boleslav se znovu vydal na lov. Co čert nechtěl, opět se ztratil. Tentokrát však bylo naopak horko a on trpěl obrovskou žízní.
Brzy vyčerpáním usnul a ve spánku jej navštívil anděl, který mu ukázal cestu ke zdroji vody a připomněl mu nesplnění jeho slibu. Vládce po záchraně konečně své slovo dodržel a nařídil postavit chrám v místě, kde vytékal pramen.
Původ legendy?
Pověst tak spojuje vznik kláštera s osobou Boleslava I. Surového, ale podle historiků se mniši v Krzeszówě objevili již v roce 1249. Stalo se tak díky vévodkyni Anně České (vdově po Jindřichu Pobožném).
Teprve o 40 let později od benediktinů koupil tyto pozemky Boleslav I. a předal je cisterciákům. Zakládací akt nového kláštera se datuje do roku 1292. Privilegia udělená mnichům potvrdil v roce 1318 papež Jan XXII.