Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem.
Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly prý až do Indie, Mezopotámie a Etiopie.
Říkalo se o něm, že je to mudrc vládnoucí nadpřirozenými silami. Pozdější autoři, kteří zpracovávali Apollóniův životopis, zdůrazňovali jeho podobnost s Ježíšem, zejména co se týkalo konání zázraků.
Spor o Apollónia
V novověku, počátkem 16. století, byl Apollónius z Tyany považován za démonického ďábla a velkého nepřítele církve, který prý kolaboroval s dáblem.
O srovnání Apollónia s Ježíšem se diskutovalo i v průběhu dalších dvou století, kdy se našli mnozí, kteří by rádi etablovali tohoto filozofa jako představitele nového náboženství slučitelného s rozumem.
Pravdou je, že se Apollónius narodil přibližně ve stejné době jako Ježíš Kristus. Už před jeho narozením se prý vědělo, že na svět přijde někdo výjimečný.
Blíže neurčená nadpřirozená bytost informovala Apollóniovu matku, že její dítě nebude pouhým smrtelníkem, ale bude božského původu. Už jako mladý muž kolem sebe Apollónius shromáždil množství učedníků, kterým imponoval zejména konáním zázraků.
Uzdravoval nemocné, křísil mrtvé, vyháněl zlé démony. To všechno se velmi podobá kazatelské a mesiášské roli Ježíše Krista.
Setkání s mimozemšťany?
Zajímavé je, že při popisech některých cest Apollónia z Tyany, je líčení viděného tak podivné, že někteří badatelé došli k názoru, že se tento filozof setkal s mimozemšťany. Hovoří například o neznámém městě Taronas, o bytostech, které nejsou lidmi.
Na svých cestách po Indii měl Apollónius vidět i zvláštní technické zařízení, které sloužilo k přenášení poselství od bohů.