Novou proceduru při přípravě mumií objevily před nedávnem archeologové v Egyptě. Ze záhadných důvodů bylo jedno z nedávno zkoumaných mumifikovaných těl obaleno v krustě z bláta. Význam tohoto postupu je pro archeology zatím záhadou.
Mumie obalená bahnem byla objevena už v roce 1857. Od té doby pobývala hned na několika místech, její původní místo nálezu bylo ztraceno. O to těžší bude pro archeology vysvětlit záhadnou metodu přípravy těla na posmrtný život.
Samé nezodpovězené otázky
Podivná technika přípravy mumie byla zjištěna za pomocí moderních technologií, které mumifikované tělo prosvítily a naskrz zmapovaly. Tělo bylo pokryté třemi vrstvami, dvě z nich byly obvyklé – látkový obvaz a barevný nátěr. Třetí vrstva, tedy bahno, je pro archeology doposud nepoznanou novinkou.
Podle odhadů archeologů patří mumie ženě prostého původu, která zemřela nejpozději v pětatřiceti letech. Proč ale bylo při mumifikaci použito bahno, to ženino tělo neprozradilo. Dopředu se tak nyní derou nejrůznější teorie.
Podle mnohých byl způsob mumifikace trestem za nějakou zrůdnost, kterou žena za svého života provedla, snahou o ponížení jejího těla. Další teorie napovídají, že skořápka z bahna měla zabránit probuzení těla z věčného spánku.
A má být tedy jakousi ochranou proti možnému návratu ženy mezi živé. Mohlo být bahno skutečně využito ve snaze o zabránění znovuoživení mrtvé ženy? Nebo archeologové brzy odhalí nějaký více světský a pragmatický důvod k jeho využití?