Legendární ostrov, který se podle řeckého filozofa Platóna (427 př. n. l. – 347 př. n. l.) měl potopit během blíže neupřesněné katastrofické události, je záhadou zjitřující fantazii již od starověku.
Atlantida se tak v průběhu času stala synonymem pro města, která klesla pod hladinu moří a oceánů.
Patří k nim i tajemná Fanagoria, starověké město, jehož jedna třetina nyní leží pod hladinou Azovského moře. Fanagoria byla založena řeckými kolonisty v 6. století před naším letopočtem. Město prosperovalo díky výhodné geografické pozici.
Bylo například zprostředkovatelem obchodních kontaktů se starověkým národem kočovných Skytů.

Erupce bahna
V období středověku vznikla na troskách Fanagorie obchodní stanice Janovské republiky. Po odchodu Janovanů z lokality Černého moře však nastal strmý pád tohoto sídla do zapomnění. Zapomenuta byla dokonce i samotná poloha Fanagorie.
Ta o sobě dala vědět až prostřednictvím překvapivých archeologických objevů, a to nejen na souši, ale i pod vodou.

K jaké katastrofické události zde došlo? Vědci jsou přesvědčeni, že v prvním tisíciletí našeho letopočtu měly Fanagorii zasáhnout mocné geologické síly. Jednalo se snad o prudké navýšení seismické aktivity, kterou doprovázely i sopečné erupce bahna.
Židovská synagoga
Příběh starověkého města se začal ze zapomnění vynořovat na světlo v osmnáctém století, kdy zde byla nalezena mramorová soška bohyně Afrodity. Atlantida Azovského moře však zdaleka nevydala všechna svá tajemství.

Vědeckou senzaci přineslo například zjištění, že zde již v 1. století před naším letopočtem stála židovská synagoga. Má se jednat o vůbec nejstarší synagogu, která kdy byla objevena mimo historické území, které nyní patří pod Stát Izrael.