16. ledna 1838: V Londýně se rozhořela panika nad tajemným fantomem s přezdívkou Skákající Jack.
Domů     Atlantida, Lemurie nebo Mu: Existovaly bájné říše?
Atlantida, Lemurie nebo Mu: Existovaly bájné říše?
od 15.11.2023
2.6tis
Jaké říše a kontinenty se na naší planetě rozkládaly v minulosti? Budeme je někdy schopni identifikovat, když byly dost možná základem naší vlastní civilizace?
262
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Bájné říše jsou nevyčerpatelné téma, které vrtá hlavou tisícům záhadologů i vědců z celého světa už dlouhou dobu. Navzdory tomu ale ani dnes nejsou zodpovězeny mnohé otázky.

Co víme o možné existenci bájných kontinentů, po nichž už dnes není na první pohled ani stopy?

Jaké říše a kontinenty se na naší planetě rozkládaly v minulosti? Budeme je někdy schopni identifikovat, když byly dost možná základem naší vlastní civilizace? Skrývají se zbytky slavných říší na dně světových oceánů? Existovala Lemurie či Mu, nebo jde jen o výplod lidské fantazie? Co všechno díky dávným civilizacím máme? Je možné, že je toho daleko více, než tušíme?

Atlantida není ani zdaleka jedinou bájnou říší či samostatným kontinentem. Podle mýtů před desítkami tisíc let existovaly další, které dost možná předcházely pozdějším civilizacím a které zřejmě disponovaly neuvěřitelnými technologiemi.

Řeč je v první řadě o Lemurii.

Ta se údajně rozkládala v Indickém oceánu (spojovala prý ostrov Madagaskar s Indií a západní Austrálií) a mnozí badatelé, včetně německého přírodovědce Ernesta Hackela (1834–1919), který se jejímu hledání usilovně věnoval, věří, že šlo ve skutečnosti o kolébku civilizace.

Kontinent, ze kterého pocházely všechny pozdější národnostní útvary.

A zatímco rusko-britská esoterička Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) věřila, že obyvatelé tohoto kontinentu byli potomky jedné ze sedmi původních ras, které žily v období třetihor, současní vědci na Lemurii pohlížejí mnohem střízlivěji. Mohla podle nich skutečně existovat?

Skrývají se zbytky slavných říší na dně světových oceánů?
Skrývají se zbytky slavných říší na dně světových oceánů?

Známe hlavní město?

Pozornost archeologů se v současnosti stále aktivněji obrací i na patrně nejslavnější místo, které je s Lemurií spojováno. Řeč je o tajemném zatopeném městě jménem Nan Madol, které se nachází u mikronéského ostrova Pohnpei v Tichém oceánu.

Americký záhadolog David H. Childress tvrdí, že komplex částečně potopených kamenných budov vykazuje značné podobnosti s četnými megalitickými nálezy na Velikonočním ostrově a na některých dalších místech Pacifiku.

Všechny tyto ruiny tak podle Childresse dost možná patřily do stejné říše, kterou mohla být právě bájná Lemurie – potopený kontinent, na kterém – jak už kdysi dávno naznačovala Blavatská – žili lidé s pokročilými schopnostmi a technologiemi.

Childress dokonce věří, že původní město Nan Madol bylo přímo hlavním městem této legendární země. Začíná se tedy všeobecný skeptický pohled na existenci Lemurie obracet?

Existovala Lemurie či Mu, nebo jde jen o výplod lidské fantazie?
Existovala Lemurie či Mu, nebo jde jen o výplod lidské fantazie?

Další kontinent v Atlantiku?

Přes 64 milionů obyvatel, pokročilé technologie a velmi hodnotná a vyspělá kultura. Tak popisují někteří badatelé třetí z legendárních kontinentů. Nazývají ho Mu a jeho polohu umisťují do dnešního Atlantického oceánu.

Na možnou existenci tohoto světadílu upozorňuje poprvé anglo-americký historik a dobrodruh Augustus Le Plongeon (1825–1908). Prohlašuje, že ve starých indiánských spisech je o tomto místě mnoho zmínek.

Fyzické důkazy se však nedochovaly, protože kontinent před mnoha tisíci lety celý pohltila voda. Potomci přeživších později založili na území dnešního Mexika říši předcházející slavné mayské civilizaci.

Plongeonovy závěry později podpořili i další badatelé a v současnosti probíhá hned několik výzkumů, které se hledání důkazů o kontinentu Mu věnují. Mají už nějaké výsledky?

Co všechno díky dávným civilizacím máme? Je možné, že je toho daleko více, než tušíme?
Co všechno díky dávným civilizacím máme? Je možné, že je toho daleko více, než tušíme?

Klíčem japonské naleziště

Patrně nejslavnější novodobý výzkum se týká japonských podmořských ruin Jonaguni. Japonský vědec Masaaki Kimura (*1940) z univerzity v Ryukyu se této lokalitě věnuje celý život.

Podle něj může jít o zásadní klíč k odkrytí tajemství ztracených kontinentů. To ostatně potvrzuje i poměrně nedávná analýza výzkumné nadace Faram Research Foundation.

Tanaznačuje, že je Jonaguni jedním z cípů zvláštního území, na kterém patrně v minulosti byla pevnina.

„Oblast se rozprostírá od Jonaguni a Jihočínského moře, až k vrcholu souostroví Aljašky, na Havaj a zpět přes Indonésii a Barmu,“ vysvětlují autoři portálu zaměřeného na záhady gaia.com s tím, že právě tato oblast bývá považována za nejpravděpodobnější umístění kontinentu Mu.

Mohl mít Masaaki Kimura, který Jonaguni zkoumal už před 30 lety, tedy nakonec pravdu?

Foto: Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 15.1.2025 1.3tis
Zlověstný hrabě Guifred Estruch je v historii Španělska velmi kontroverzní postavou. Někteří jej považují za mýtus, druzí za skutečnou historickou postavu. Jaké skutky jsou s ním spojovány a proč je považován za „španělského hraběte Drákulu“? V době, kdy vrcholily boje mezi křesťanskými a muslimskými vojsky na Pyrenejském poloostrově, bylo v armádě
od 14.1.2025 2.0tis
V dnešní době jsme si v našich obchodech zvykli na přítomnost cizokrajného ovoce. Často však neznáme jeho léčivé vlastnosti či symboliku. Zajímavým ovocem je v tomto smyslu bezesporu granátové jablko (Punica granatum).   Starověké civilizace       Granátové jablko bylo ceněno už ve starověkých civilizacích, například v Mezopotámii, Egyptě nebo
od 14.1.2025 2.3tis
Ve folkloru původních obyvatel Srí Lanky se dochovalo mnoho zmínek o záhadném chlupatém tvorovi pojmenovaném nittaewo. Žil v menších skupinách, pohyboval se vzpřímeně. Říkalo se, že k dorozumívání používá i svůj vlastní jazyk. Mohlo by se jednat o neznámého hominida, o jehož reálné existenci zatím nemáme standardní vědecké důkazy? Římský spisovatel
od 13.1.2025 2.3tis
Vesnice Veselice je v současnosti částí východočeské obce Velká Jesenice. Kdysi zde stával hrad, který zanikl v šestnáctém století. Podle legend měla tato pevnost disponovat i systémem podzemních chodeb. Kam vedly? Co se v nich může nacházet? Archeologické průzkumy naznačily, že v lokalitě vesnice Veselice se mohlo nacházet i raně středověké hradiš
od 13.1.2025 2.9tis
Kamenný komplex Arkaim v ruském Čeljabinsku není tak známý jako jeho britský protějšek, zato je ale mnohem záhadnější. Prastará astronomická observatoř o sobě dala nedávno znovu vědět. Byla tu totiž odkryta kostra ženy s podivně protáhlou lebkou! Opět se tak vynořuje nezodpovězená otázka. Kdo byli tajemní stavitelé těchto kruhů? Archeologické naleziště Ar
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vzestup Diega Velázqueze pojistil úplatek
epochalnisvet.cz
Vzestup Diega Velázqueze pojistil úplatek
„Přimluvte se u krále za mladého Diega,“ naléhá na vévodu Olivarese kaplan Don Juan de Fonseca. V upocených rukou mačká váček s 50 dukáty.   „Pochází ze Sevilly, stejně jako já. A má skutečně velký talent,“ dušuje se a podává španělskému grandovi peníze. Ten se ještě chvíli zdráhá, nakonec si ale umolousaný pytlík přece jen vezme.
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
panidomu.cz
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak
Ptakopysk je experiment přírody
21stoleti.cz
Ptakopysk je experiment přírody
Málokterého tvora obdařila příroda tolika zvláštnostmi. Je to savec, ale jeho mláďata se klubou z vajec. Pod vodou se řídí elektrickým smyslem jako některé ryby a ve tmě světélkuje. A to zdaleka není
Duch v parku prosil o pomoc
skutecnepribehy.cz
Duch v parku prosil o pomoc
Seděly jsme s kamarádkou na lavičce v parku a povídaly si. Najednou si k nám přisedl muž. Evička ho ale vůbec neviděla. Manžel i já jsme byli vždycky aktivní a vedli k takovému životu i naše děti. I v důchodu jsme se snažili chodit každý den na procházky. Pořídili jsme si pejska, aby nás nutil každý den vyrazit z domova. Milovaný pejsek Když mě Bedřich před pěti lety
Chystá Obermaierová velký návrat do Ulice?
nasehvezdy.cz
Chystá Obermaierová velký návrat do Ulice?
Není to tak dávno, co si herečka Jaroslava Obermaierová (78) postěžovala, že není spokojená s tím, jak málo natáčí seriál Ulice. Její role Vilmy Nyklové byla upozaděna, a v seriálu tak neměla téměř
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
epochaplus.cz
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu
Luxusní bydlení v antickém stylu
rezidenceonline.cz
Luxusní bydlení v antickém stylu
Vyváženost těla i duše jako podmínku spokojeného života preferovali už staří Řekové. Majitelé nádherné rezidence na ostrově Kefalonia se rozhodli ideál známý pod pojmem kalokaghatia ve svém sídle naplňovat. Tisíce lidí hledají přednosti a krásu ostrova Kefalonia, ležícího poblíž západního pobřeží Řecka. O dovolených se tísní na přeplněných plážích, aby mohli relaxovat v křišťálově čisté
Vařte a jezte s láskou, vaše tělo vám brzy poděkuje
nejsemsama.cz
Vařte a jezte s láskou, vaše tělo vám brzy poděkuje
Co prospívá vaší kolegyni, nemusí nutně prospívat vám. Pokud se ale budete řídit výživovým talířem, je úspěch zaručen. Výživové trendy se neustále mění, a není snadné se v nich vyznat. Jednou frčí hodně masa, jindy je v kurzu zase vegetariánství. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli systém, měl by být jednoduchý, tak, abyste se jím mohla řídit
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
6 fascinujících legend o Velké čínské zdi: Postavili ji otroci na lidských kostech?
historyplus.cz
6 fascinujících legend o Velké čínské zdi: Postavili ji otroci na lidských kostech?
Po téměř 100 letech ze své země Mongoly konečně vyhnali! Následně se Číňané pokusí v odvetě dobýt srdce Mongolska. Neuspějí, a protože ani později nedokážou mongolské nájezdníky na bitevním poli porazit, rozhodnou se proti nim vystavět novou obrannou zeď. Jenže ani ta čínskou říši před nenasytnými dobyvateli neochrání! Jako obří kamenný had se vine přes
Pražené mandličky k zobání
tisicereceptu.cz
Pražené mandličky k zobání
Suroviny madle i se slupkou (množství záleží na vás) olej a sůl oblíbené koření Postup Mandle se slupkou nasypeme do vroucí vody a minutku povaříme. Nevaříme příliš dlouho, aby nebyly „gumo
Alpina opět oficiálním partnerem Freeride World Tour
iluxus.cz
Alpina opět oficiálním partnerem Freeride World Tour
V roce 2025 se Alpina, značka se silně zakořeněnými alpskými kořeny, již posedmé stává oficiálními hodinkami prestižní FIS Freeride World Tour by Peak Performance. Tento extrémní freeridový seriál
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz