8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Ohnivý poltergeist Carole Compton: Proč se vše kolem ní ocitalo v plamenech?
Ohnivý poltergeist Carole Compton: Proč se vše kolem ní ocitalo v plamenech?
od 15.11.2023
2.8tis
Byla Compton opravdu čarodějnicí nebo za vše mohla jen její psychika?
280
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Před italským soudem stane mladá dívka. Mnozí ji obviňují z čarodějnictví a tvrdí, že obviněná dokáže pouhou myslí rozpoutat požár. Soudce ji posílá za mříže.

Nejde přitom o jeden z mnoha středověkých čarodějnických procesů, nýbrž o událost, která se odehrála v roce 1982!

Byla Compton opravdu čarodějnicí nebo za vše mohla jen její psychika? Jak přesně létající předměty a požáry s Compton souvisely? Je možné, že s tím neměla nic společného? Compton nakonec stráví více než rok ve vězení, dodnes je ale přesvědčena o své nevinně. Mají někteří lidé schopnost zapalovat oheň jen pomocí svých myšlenek?

Život dvacetileté Skotky Carole Compton se začne obracet vzhůru nohama poté, co ve svém domovském městečku Ayr narazí na pohledného italského mladíka, do kterého se záhy zamiluje.

V květnu roku 1982 dívka odjíždí do Říma v Itálii, aby byla svému milému poblíž. A zatímco on je odveden na vojnu, ona si najde práci jako chůva. Jenže v domácnostech, ve kterých je Carole zaměstnána, se brzy po jejím příchodu začnou dít podivné věci.

Nejenže vzduchem létají různé předměty, ale také dochází k nevysvětlitelným požárům. Už tehdy se o dívce šušká, že je čarodějnice a tajemné jevy způsobuje svými kouzly.

Když se navíc v plamenech ocitne i postel tříletého dítěte, přebere záležitost do rukou policie a posléze soud. Stala se Compton obětí poltergeista, jak naznačují vyšetřovatelé paranormálních jevů?

Jak přesně létající předměty a požáry s Compton souvisely? Je možné, že s tím neměla nic společného?
Jak přesně létající předměty a požáry s Compton souvisely? Je možné, že s tím neměla nic společného?

Oheň ohrožuje děti

Compton se po příjezdu do Říma začne starat o děti z bohaté rodiny Ricciových. Prvních několik dnů vše probíhá naprosto bez problémů, jenže pak se kolem nové chůvy začnou dít zvláštní jevy.

Poprvé o sobě dají vědět v okamžiku, kdy se k zemi zřítí náboženský obraz, kolem něhož žena zrovna prošla, a roztříští se na podlaze. Pověrčivá služka Rosa svou novou kolegyni pokřižuje a spěšně odříká modlitbu. To ale nezabere.

Brzy po tomto incidentu Carole doprovází rodinu Ricciových do jejich rekreačního domku v italských Alpách. Den či dva po příjezdu ho ovšem zachvátí požár a celé druhé patro nemovitosti je zničeno.

Hasiči tehdy tvrdí, že oheň musel způsobit zkrat v elektroinstalaci. K něčemu podobnému totiž před nedávnem došlo i v domku opodál. Jenže ani poté, co se rozmrzelá rodina vrátí do Říma, jim oheň nedopřeje klidu.

Během pár dnů se v rezidenci objeví dva větší požáry a jeden menší, který zasáhne pokoj dvouletého syna Ricciových. Může toto být jen náhoda?

Compton nakonec stráví více než rok ve vězení, až do smrti je ale přesvědčena o své nevinně.
Compton nakonec stráví více než rok ve vězení, až do smrti je ale přesvědčena o své nevinně.

Odchází v poutech

Babičce dětí z rodiny Tontiových, o které se mladá Skotka stará následně, Compton nepadla do oka od samého začátku. Po několika velmi podobných incidentech je naprosto přesvědčená, že jejich chůva je čarodějnice, a dává jí to zřetelně najevo.

Projevy tajemných sil se v domě začnou stupňovat a s nimi stoupá i napětí v rodině. Vše vyvrcholí v okamžiku, když pod tříletou Agnese vzplane lůžko. Rodina okamžitě přivolá policii a z činu obviní právě Comptonovou, kterou muži zákona odvedou v poutech.

Zatímco sedí ve vazbě a je vyšetřována pro pokus o vraždu, Itálií se rychle začnou šířit zvěsti hlavně o jejím údajném čarodějnictví. Mohly by snad tajemné jevy v domě Tontiových vzniknout jinak než vzýváním tajemných sil?

Mají někteří lidé schopnost zapalovat oheň jen pomocí svých myšlenek?
Mají někteří lidé schopnost zapalovat oheň jen pomocí svých myšlenek?

Podle vědy je nevinná

Přestože Carole po zatčení trvá na své nevinně, stejnou měrou se brání i myšlence, že jde o něco paranormálního. Nevěří totiž, že by měla nějaké schopnosti, a nedokáže pochopit, jak by mohla tyto jevy podvědomě spouštět.

Své názory možná přehodnotí během soudního procesu. Jsou totiž provedeny vyčerpávající vědecké testy, které jednoznačně prokazují, že nebylo v dívčiných silách způsobit zaznamenané požáry záměrně.

Například požár, při němž matrace začínají hořet zevnitř, nemohl vzniknout působením zvenčí a už vůbec ne tak, aby ji u toho nikdo nepřistihl. Jak tedy vznikl?

Jedna z teorií tvrdí, že mohlo jít o projevy spontánní pyrokineze, tedy schopnosti vyvolat požár pouhou myšlenkou.

Německý parapsycholog Hans Bender (1907–1991) i mnoho jeho dalších kolegů s ohledem na další nadpřirozené jevy zastává názor, že se Carole stala spouštěčem aktivit poltergeista…

Foto: Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2023 1.7tis
Může jít o lovce duchů komunikujícího s duší, která v našem světě zůstala uvězněna. Nebo přízračnou postavu plížící se hřbitovem, z níž vidíme jen stín. Ale jakmile se něco takového podaří natočit na video, jedná se o prvotřídní, celosvětovou senzaci! Proto vám ENIGMA představuje devět nejzáhadnějších videozáznamů z posledních let!   Z minulosti známe spoustu rozmazaných fotek a zrnitýc
od 6.12.2023 2.6tis
Kanadský národní park Nahanni je opředen děsivými legendami, které odpovídají jeho hrozivé krajině. Historie dala místu přezdívku Údolí bezhlavých mužů a mnozí věří, že je tato oblast, plná neobyčejných přírodních krás, také pořádně strašidelná. Mají pravdu? Neohrožení cestovatelé, kteří chtějí zdolat peřeje řeky Nahanni nebo dobýt impozantní Cirqu
od 5.12.2023 2.8tis
Lomozící duchové patří mezi nejčastější a nejobávanější přízraky, které prý děsí obyvatele domů po celém světě. Také v České republice máme hned několik případů údajných lomozících duchů. Vydejte se za nimi společně s ENIGMOU! Jedním z nejnovějších a nejzáhadnějších je případ ze severočeského Nedamova. Vše začíná nenápadně v červnu 2016. Dělníci,
od 5.12.2023 3.1tis
Pevnost, vypínající se nad největším městem Moravy, pamatuje mnohé děsivé události. Brněnský hrad Špilberk je dnes oblíbeným cílem turistů. Je však známo, že dlouho dobu sloužil jako vězení! Souvisí to se zdejším výskytem tajemných jevů?   Statný muž se svítilnou v ruce prochází přízemní chodbou. Kolem ní se nacházejí dveře do několika místností, z nichž některé kdysi sloužily jako vězeňské
od 3.12.2023 3.0tis
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či bytosti, jejichž existenci nedokážeme racionálně vysvětlit...   Jezera mnohdy považujeme za nejmírumilovnější místa na světě. Jejich klidná hladina bývá malebná bez ohledu na roční dobu. Je
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
21stoleti.cz
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
Dnes je to přesně 15 let od chvíle, kdy v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl první zákrok náhrady aortální chlopně metodou TAVI. Zákrok pomocí TAVI zvyšuje kvalitu ži
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
epochaplus.cz
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten