reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Atomová bomba před více jak deseti tisíci lety?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 20.2.2022
2.4tis
Test trinity projektu. FOTO: United States Department of Energy – Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie / Creative Commons / Volné dílo
244
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

V celé řadě starých příběhů z dávných dob často nalézáme prvky, které jakoby nepatřily do tehdejší civilizace. Tyto příběhy jsou nejprve přenášeny ústním podáním a teprve později zaznamenány. Samozřejmě jde o popisy poplatné tehdejší úrovni a tak se lidé setkávají například se svými bohy, sestupující na zem v létajících korábech apod.

Ti jim často pomáhají jak technickými prostředky v jejich rozvoji, tak i v případě válečných konfliktů. Takže mimozemšťané, ale v tehdejším pojetí. I když jsou některé zaznamenané události staré tisíce let, mohou tyto texty přinášet svědectví o úžasných věcech, které se kdysi odehrály.

A jsou popisovány optikou tehdejší doby, tj. doplněné a opředené různými mýty a pověstmi. Tak namátkou, zprávy o těchto různých událostech můžeme najít i v nejstarších indických eposech, Mahábháratě a Rámájaně.

Hřibovitý mrak po výbuchu atomové bomby svržené na Nagasaki. FOTO: Charles Lévy / Creative Commons / Volné dílo Test trinity projektu. FOTO: United States Department of Energy – Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie / Creative Commons / Volné dílo Pohled na Alamogordo. FOTO: Foreverstocks – Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0

Mahábhárata Mahábhárata, v doslovném znění Velké vyprávění o Bháratovcích, je spolu s Rámajánou jedním z hlavních staroindických eposů a posvátnou knihou. To proto, že jednou z postav Mahábháraty je Krišna, a tak je celý text tradičně považován za posvátný.

Texty tvoří dohromady více než 110 000 dvojverší rozdělených do 18 knih. Tento rozsah je také řadí k nejdelším básním na světě a jsou asi osmkrát rozsáhlejší, než známý řecký epos Ilias a Odyssea.

Jádrem příběhu je zřejmě skutečná historická událost z počátku 1. tisíciletí př. n. l. Jde o bratrovražednou válku Pánduovců a Kuruovců, dvou spřízněných rodů, odvozujících svůj původ od legendárního krále Bharaty.

Ale kniha je doprovázena celou řadou dalších, nesouvisejících událostí, mýtů, legend a faktů. A tak obsahují i svědectví o události, která poznamenala tehdejší civilizaci.

View from Thunder Rd.JPG

Obsahují staré hindské texty svědectví o explozi jaderné bomby?

Nejlépe asi o této události hovoří samotný text:

Gurkha ve své rychlé a mocné vimaně spěchal proti třem městům Vrishisů a Andhakasů a vystřelil proti nim jediný šíp, nabitý mocí celého vesmíru.

Poté se žhnoucí oblak kouře a ohně, jasný jako deset tisíc sluncí, vzedmul v celé své nádheře.

Byla to neznámá zbraň, železný blesk, obrovský posel smrti, který proměnil celou rasu Vrishnisů a Andhakasů v prach.

Těla byla tak spálena, že nebylo možné je od sebe rozeznat.

Vlasy a nehty jim vypadaly, keramika se tříštila bez zjevné příčiny a ptáci zběleli.

Historik Kisari Mohan Ganguli tvrdí, že Mahábhárata a Rámájana popisují velké jaderné výbuchy, silnější, než bomby na Hirošimu a Nagasaki.

A zajímavá byla i odpověď doktora Roberta Oppenheimera, jednoho z otců atomové bomby z konce druhé světové války. Na dotaz, zda první odpálená jaderná bomba byla ta, která explodovala v Alamogordu, prý odpověděl:

„No… ano, v moderních dobách samozřejmě ano.“ Alamogordo je město v americkém státě Nové Mexiko. Nedaleko města proběhl 16. července 1945 první test jaderné zbraně v historii, nazvané Trinity.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]