3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     7x slavní okultisté: Co skrývaly Newtonovy alchymistické spisy?
7x slavní okultisté: Co skrývaly Newtonovy alchymistické spisy?
od 20.2.2022
2.4tis
244
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Jsou záhadní stejně jako síly, kterými se zabývají. Někteří je uznávají jako vládce temných magií, jiní jen nevěřícně kroutí hlavou. Čím si vlastně proslulí okultisté vyslouží respekt a věhlas?

Flamele… Dobře si tuto knihu prohlédni. Na počátku nebudeš ničemu rozumět, ale jednoho dne v ní uvidíš to, co žádný jiný člověk nebude schopen vidět,“ promlouvá hlas anděla, který v rukou třímá bichli.

Když se k ní chce muž natáhnout, obraz anděla se rozplyne. V tu chvíli Nicolas Flamel (1330/1340– 1417/1418) ze snu procitne. Alespoň tak začíná tradovaná legenda.

1.

Tajemná kniha se mu zjeví ve snu

Okultista: Nicolas Flamel (viz úvodní foto)

Nicolas Flamel se živí v Paříži jako písař a obchodník s knihami. Když k němu jednoho dne přijde neznámý muž s krásně zdobenou knihou, okamžitě je mu jasné, že se jedná o onu knihu ze snu.

reklama

Na pouhých 21 stranách nalézá písař neznámé znaky, jimž nerozumí, pouze první strana obsahuje informaci, že autorem je „Abraham Žid, kněží, levita, astrolog a filozof pro národ židovský“.

Dlouhé roky Flamel kopíruje jednotlivé stránky a vystavuje v obchodě s nadějí, že si jich povšimne některý zasvěcenec kabaly.

Ztracený text objeven?

Podle příběhu nachází Flamel pomoc až ve Španělsku u židovského konvertity zvaného Maitre Cynches, který mu před smrtí objasní alespoň tolik, že je nakonec písař schopný dotáhnout zkoumání do konce.

reklama

Má se za to, že Nicolas Flamel objevil ztracený kabalistický text Eš mezaref rabi Abrahama, podle něhož nakonec sám dokáže přeměnit půl libry rtuti nejprve ve stříbro a pak v čisté zlato.

Nejmajetnější Pařížané

Díky tomu se z Flamela a jeho ženy Perenelle stává nejbohatší pár Paříže, který však bohatství využívá výhradně na výstavbu špitálů, kaplí či pěstounských domů.

Alchymistova žena umírá na přelomu 14. a 15. století, její muž ji do hrobu následuje asi ve svých 80 letech. Po jeho smrti se strhává doslova šílenství. Z celé Evropy se k Flamelovu domu sjíždějí alchymisté a pátrají po zlatě i oné záhadné knize. Nikdo nic nenachází.

Kam zmizela kniha?

Také kardinál Richelieu (1585–1642) nechává dům Flamelových prohledat a zabavuje vše, co v něm stráž nachází. Co se stalo s knihou, však nikdo dnes neví, údajně se ji zmocňuje právě nechvalně známý kardinál.

reklama

Navíc se v 17. století objevuje ještě další část legendy – po otevření hrobu Nicolase Flamela je prý hrobka prázdná a alchymista je tak prohlášený za nesmrtelného.

2.

Předpověděl nástup nacismu?

Okultista: Nostradamus

Jen málokdo nezná jeho jméno. Je považován za jednoho z nejslavnějších proroků všech dob. A muže, který rozhodně ví, co jsou to tajná znamení a skryté pravdy.

Podle mnohých lidí je zase Michel de Nostradamus (1503–1566) spíš geniální šarlatán a jeho vyřčené verše jen bludné nesmysly. Kdyby byl ale jen podvodníkem, jak si vysvětlit, že mnoho jeho proroctví se opravdu vyplní?

Špičkový lékař

Nostradamus svou kariéru zahájí jako vyhlášený lékař své doby. Jakmile propuká epidemie moru ve francouzském Lyonu, je to právě tento Francouz, kdo je na pomoc povolán. Mezi lékaři specializovanými zejména na dýmějový mor je Nostradamus špičkou.

Jméno si ale udělá i svými prorockými vizemi. A hned jedna z prvních se mu vyplní. Muž předpoví smrt krále Jindřicha II. Francouzského (1519–1559).

Proroctví přes Staletí

To, že se králi při rytířském klání zabodne ostrá tříska protivníkova kopí až do mozku, by si mohl vymyslet opravdu jen stěží. Nostradamus tak získává respekt a jeho slovo nabírá na ještě větší důležitosti.

Se stejnou úctou se přistupuje i k jeho zásadnímu dílu Siécles, v překladu Staletí. Téměř 400 čtyřverší je plných nejasných výrazů, jinotajů, záhadných symbolů a nevšedních obratů, které ovšem až vyzývají k chybným interpretacím.

Právě kvůli machinacím s Nostradamovým textem a jeho nepochopením ztrácí prorok reputaci.

Vidí i svůj konec

Nostradamova proroctví však dodnes mnoho lidí fascinují. Je to snad právě proto, že se v jeho vizích objevují skutečné události, které nastaly teprve v nedávné minulosti?

Jeho verše se totiž dají snadno vysvětlovat jako předpovědi hovořící o Napoleonovi, druhé světové válce a Hitlerovi nebo o pádu Sovětského svazu. Nostradamus nakonec předpoví i svou vlastní smrt.

3.

Mistr alchymie i prohnaný podvodník

Okultista: Edward Kelley

Patří mezi nejslavnější alchymisty Evropy, přesto je ale jeho jméno kromě alchymistických úspěchů spojeno s podvody všeho druhu.

Proslulý mistr alchymie na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612), Angličan Edward Kelley (1555-1597), dokonce přijde kvůli svým podvodnickým kouskům o obě uši – ty mu ještě v mládí v rodné Anglii utne kat jako trest.

Umím mluvit s anděly!

Protože je mu Anglie už malá a místní lidé na něj mají políčeno, musí si Kelley, vlastním jménem Talbot, nalézt jinou cestu za úspěchem.

A ta se mu otevírá ve chvíli, kdy se setkává s charismatickou osobností Johna Dee (1527–1609), věhlasného matematika, astrologa a alchymisty. Kelley jej okamžitě uchvátí, když tvrdí, že umí rozmlouvat s anděly. Dee tak z mladého muže učiní svého společníka a médium pro své seance.

Zázračná léčba

Společně také odjíždějí nejprve do Polska, později až na pražský císařský dvůr Rudolfa II. První přijetí je spíše zklamáním, když ale Kelley údajně zázračně uzdravuje jihočeského velmože Viléma z Rožmberka (1535–1592), sláva i přízeň císaře na sebe nenechá dlouho čekat.

Edward Kelley se stává nedílnou součástí Rudolfova dvora a vrchní alchymistickou osobností. Jeho společník se ovšem vrací zpět do Anglie a umírá opuštěný a v naprostém zapomnění.

V tajných službách?

Jak je to ale s Kelleym doopravdy? Skutečně má tak zázračné schopnosti, jak se traduje? Nebo je pravda ještě zamotanější?

Podle jedné z teorií jsou totiž Dee a Kelley ve skutečnosti tajní agenti vyslaní královnou Alžbětou I. (1533–1603), kteří se mají vetřít do přízně Rudolfa II. Mnozí si tím vysvětlují chladné přijetí, které se Deemu dostává. Císař je prý předem varován.

Nápoj smrti

Alchymista, jehož první pokus před císařem vychází na jedničku (Kelley dokáže proměnit rtuť v ryzí zlato), ale nemá zrovna šťastný konec. Při jedné potyčce umírá jeho sok, a tak míří Kelley do vězení na hrad Křivoklát.

Při pokusu o útěk si natolik zraní nohu, že o ni přijde. Také druhou nohu si vážně poraní, tentokrát při druhém pokusu. Přestože dostává milost, bolesti má tak nesnesitelné, že nakonec raději vypije smrtící tekutinu.

4.

Alchymistické poklady mu shoří

Okultista: Isaac Newton

Gravitační zákon je jen kapkou v moři zájmů sira Isaaca Newtona (1643–1727), renesančního člověka, jehož objevy a vynálezy pomohly měnit svět.

Přestože si na Newtona činí nárok především věda, historici si dlouho lámali hlavu s tím, čím se tento Angličan zabýval po většinu svého života.

Jaké překvapení na ně čekalo, když se díky nalezení Newtonových rukopisů ukáže pravda – Isaaca Newtona nejvíce zajímá lidstvo, otázky vesmíru a alchymie!

Na vrcholu slávy

Newton se ve velké míře zabývá hermetismem, kabalou a ezoterikou. Navíc se neustále pohybuje mezi svobodnými zednáři, i když sám zednářem není. Přesto ctí odkaz templářů.

Dokonce je v roce 1703 zvolen předsedou Royal Society, tedy Královské společnosti (britská akademie pro podporu věd), a místo zastává až do roku 1727. Navíc jej královna Anna (1665–1714) povýší do rytířského stavu.

Alchymická proměna, nebo otrava?

Géniův zájem o alchymii není dosud tak známým příběhem. Úspěchy na poli matematiky a fyziky jeho celoživotní činnost zastiňují. Přitom Newton je v okultních vědách jako doma. Dokonce jej postihne při alchymistických experimentech psychické zhroucení.

Těžko říct, zda je to původně žádoucím jevem u každého alchymisty, nebo důsledek práce s chemikáliemi. Newtonovy četné spisy o alchymii jsou však z většiny zničeny při požáru v jeho laboratoři.

Newton a Převorství

Vědcův vztah ke světu tajemna údajně naplno vychází najevo v objevených textech Převorství sionského. Podle nich se ukazuje, že je tento génius vůdčí hlavou této tajné společnosti v letech 1691 až do své smrti.

Jak je ale možné, že jsou objeveny důkazy o spojení Isaaca Newtona a Převorství, když je oficiální založení společnosti datováno rokem 1956? Navíc důkazy o tisícileté existenci Převorství sionského jsou po bližším zkoumání smeteny ze stolu jako podvrhy.

5.

Smrt má jako denní chléb

Okultista: William Blake

Jedna z nejproslulejších anglických osobností přelomu 18. a 19. století dostane do vínku génia literárního i výtvarného. William Blake (1757–1827) ale není jen skvělý malíř a básník, nýbrž velice zkušený mystik a především astrální cestovatel.

Smrt, démoni a duše zemřelých jsou mu neustále v patách. A to od chvíle, kdy si jako čtyřletý prožije podle svých slov setkání s Bohem.

Práce mezi hroby

Od té doby cestuje mimo náš hmotný svět pravidelně a prochází si zážitky, které se podle všeho podobají zážitkům blízké smrti. Zubatá jej navštíví prý pokaždé, když má zemřít někdo v jeho blízkosti. Je to také smrt, která plní Blakeovy skici.

Vždyť už jako 14letý získává jako první zakázku kreslení gotických hrobů ve Westminsterském opatství. V podivných setkáních se střetává s božskými postavami, anděly, ale i temnými démony.

Odchází do známých míst

Smrt je mu blízká. Také když umírá jeho bratr Robert, může se zubaté podívat do tváře. V okamžik bratrovy smrti totiž vidí Robertovu duši, jak vystupuje z těla a mizí v dálce.

„Viděl jsem jeho osvobozeného ducha, jak stoupá k nebi a radostně tleská rukama,“ popisuje pak událost. Také ve své poslední hodince ví přesně, kam jeho duše putuje.

Když naposledy vydechuje, zpívá před svými přáteli o všem, co zrovna spatřuje před sebou. V nebi.

6.

Učí se prý u tibetských mistrů!

Okultistka: Helena Blavatská

Mnoho žen mezi slavnými magickými osobnostmi není, jedna ale z dlouhého zástupu mužů vyčnívá – mystička a zakladatelka Theosofické společnosti Helena Petrovna Blavatská (1831–1891).

Ta se narodí na území dnešní Ukrajiny a po smrti matky míří coby sedmiletá na výchovu ke své babičce, kněžně Heleně Pavlovně Fadějevové. Vyrůstá tak ve vyšší společnosti, obklopená knihami i služebnictvem. To však prý náramně děsí.

Malá Helena je náměsíčná, dokáže předpovídat události a věčně rozmlouvá s nadpřirozenými bytostmi. A v knihovně také brzy nalézá starý spis o alchymii a okultismu…

Smrt je jen začátek

Tradiční pravoslavná víra v Boha Blavatskou definitivně opouští, když umírá pětiletý postižený Juri, syn jejích přátel, kterého však miluje jako vlastního. Ve svém životopise Blavatská nakonec uvádí, že tím začíná její mnohaleté cestování do všech koutů světa.

Má navštívit Káhiru a především Tibet, kde podle svých slov studuje pod vedením povznesených mistrů. Nakonec zamíří do New Yorku a stává se legitimní americkou občankou.

Pravda je jen jedna

A právě tady učiní tah, který zapíše Blavatskou navždy do dějin. Společně se svým manželem, okultistou Henry Steelem Olcottem (1832–1907), zakládá ezoterickou Theosofickou společnost.

Jejím heslem je Žádná víra nepřevyšuje Pravdu“, přestože do dnešních dní vzbuzuje pravdivost tvrzení Blavatské o jejím životě otázky. Navzdory tomu, že její vyprávění nelze potvrdit, získává Theosofická společnost zástupy přívrženců.

Její učení vycházející z hinduismu a buddhismu je pro západní civilizaci až příliš atraktivní, než aby zůstalo bez povšimnutí.

Stopy zanechává dodnes

Blavatská tvrdí, že duchovní vědění je v souladu s moderní vědou. Dává tak v podstatě základy hnutí New Age, tolik rozšířenému zejména v dnešní době. O tom, zda je nadaná parapsychologickými schopnostmi a vystupuje jako médium, se dodnes vedou spory.

Blavatská a její spirituální postoje zahrnující okultismus však mají stále mnoho pokračovatelů.

7.

Černého mága pohltí drogy

Okultista: Aleister Crowley

Mluví-li se o slavných okultistech, většinu lidí okamžitě napadne jedno jméno, které nemůže ve výčtu chybět – Aleister Crowley (1875–1947).

Tento mág je natolik vlivnou osobností zejména pro světové umělce, že se před několika lety v anketě o největšího Brita všech dob s přehledem vejde do první stovky. Crowley je slavný spisovatel, filozof, malíř a především okultista.

Blízké jsou mu také drogové experimenty, ale třeba i koníčky, které by do něj možná nikdo neřekl – šachy a horolezectví.

Od sekty k sexu

„Nejhříšnější muž světa.“ Takovou si vyslouží přezdívku od britských novin. Proč? Příčiny lze snad najít už v jeho dětství, které prožívá v prostředí extrémně puritánské křesťanské sekty, kde jsou tělesnost a svoboda projevu přísně zakázané.

Když 11letému Crowleymu umírá otec, chlapec se zcela vzbouří proti své výchově a vrhá se směle do promiskuitního života. Ostatně rituály, které v budoucnu Crowley provádí, se sexuálními akty jen hemží, navíc často nemůže chybět množství drog.

Čaroděj z povolání

Za počátek života coby mága můžeme označit náhlý mystický zážitek, který Aleister Crowley prožije ve švédském Stockholmu a po němž se roku 1897 rozhodne, že se naplno vrhne do okultismu.

Stává se členem různých tajných řádů a zaplétá se zejména s řádem Zlatého úsvitu, o kterém se více dočtete na stranách 58 až 59. Velmi silné okamžiky ale prožívá v domě, který si pořizuje ve skotském Boleskinu. Bestii 666, jak si Crowley sám přezdívá, tady přechází smích.

Probouzení démonů

Mág si zahrává se skutečně temnými silami a připravuje se na složitý rituál z okultního rukopisu Knihy posvátné magie mága Abramelina. S vyvoláváním Strážného anděla začíná roku 1903 a na ochranu si pořídí tři psy.

Experimenty se ale zvrhávají a Crowley se ocitá v ohrožení života. Dům i jeho okolí se údajně plní démony. Mágova služebná s hrůzou utíká, jeho kočí propadá alkoholu. Crowley nakonec musí raději celou akci vzdát.

Zatraceně dobrý mág

Mystické a tajemné zážitky ale zdaleka nekončí. Na svých zkušenostech staví při utváření filozofického systému Thelema, jehož heslo je stručné a jasné:

„Dělat, co chceš, ať jediným je zákonem.“ Crowley konečně může naplno projevovat svou svobodnou vůli i náruživost a zástup jeho stoupenců stále roste. Zakládá také vlastní řád Stříbrná hvězda. Konec Crowleyho života ale zdaleka tak hvězdný není.

Umírá na selhání srdce a chronické astma, bez přátel, jako silný narkoman. Zápis z jeho deníku už ale nikdo nevymaže: „Je možné, že jsem černým mágem, každopádně jsem však mágem zatraceně dobrým.“

Je tajemný hrabě Saint Germain nesmrtelný?

Mluví se o něm, píše se o něm, prý se s ním i mnoho lidí setkalo – přesto nikdo vlastně nezná úplnou pravdu. Záhadný hrabě Saint Germain, mág a údajný cestovatel v čase, probouzí zvědavost bez ustání.

První zmínky o něm jsou zaznamenány v 17. století, kdy jistá hraběnka vypráví o setkání s okouzlujícím mužem, který ji zahrnuje historkami o svém přátelství k Ježíšovi či královně ze Sáby. Když toho samého muže potká po 50 letech, prý vůbec nezestárl.

Hrabě svěří ženě tajemství: údajně má elixír, který se užívá po kapkách a způsobí, že člověk nestárne. Sám se tak stává nesmrtelným. Těší se zájmu těch nejmocnějších, mnoho času tráví prý dokonce na dvoře Ludvíka XV. (1710–1774).

Přestože se traduje mnoho příběhů o setkání s hrabětem, jeho magii nikdo nepřišel na kloub a jeho nesmrtelnost je stále záhadou.

Foto: Shutterstock, Getty Images, Creative Commons (volná díla/neznámí autoři)
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.1tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.5tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.1tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční