20. května 1990: Hubbleův teleskop vytváří první snímek vesmíru.
Domů     Atomové zbraně v sanskrtu: Líčí indický epos jaderný spad?
Atomové zbraně v sanskrtu: Líčí indický epos jaderný spad?
od 11.1.2023
3.0tis
Bitva na Kurukšétře, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
296
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

V epických příbězích božstev a hrdinů se to jen hemží vyspělými zbraněmi a létajícími stroji. Je jejich podobnost se současnou technologií pouze náhodná?

Bitva na Kurukšétře, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Ruiny města Mohendžodáro, foto Junhi Han / Creative Commons / TCC BY-SA 3.0 igo Došlo ve starověku k jadernému výbuchu? Foto Pixabay

Indický epos Mahábhárata vzniká průběžně od 4. století př. n. l., a popisuje mocenské boje dvou znepřátelených klanů Pánduovců a Kuruovců včetně rozhodující bitvy na Kurukšétře. Tato bitva se skutečně odehrála zřejmě někdy v době 3000–1000 př. n. l.

a podle některých badatelů studujících starověké texty při ní mohly být použity zbraně ne nepodobné moderním jaderným zbraním. Bylo by něco tak nepředstavitelného vůbec možné?

Smrtící prach

Jakkoliv se idea starověkých atomovek zdá nereálná, nápadnou podobu zbraní popsaných v eposu s jadernými zbraněmi současnosti nelze popřít.

Mahábhárata zmiňuje zbraně „zářící jako oheň, ale bez dýmu“, létají prý vysoko do vzduchu a šlehají plameny, zatímco se celá země otřásá. Použití těchto zbraní má naprosto fatální následky. „Zavládla hluboká tma, která zahalila celá nebesa.

Zvedly se vichřice a smrště, které přinesly bídu a zmar. Tisíce domácích i divokých zvířat a desetitisíce lidí se v mžiku proměnily v popel, přeživší rolníci, měšťané i vojáci se vrhali do říčních vod, aby ze sebe smyli jedovatý prach,“ vypráví epos.

Právě zmínka o smývání jedovatého prachu zaujme mnohé badatele. Mohlo by se snad jednat o radioaktivní spad tvořený částečkami radioaktivního prachu, vody a případně též úlomky atomové zbraně?

Ruiny města Mohendžodáro, foto Junhi Han / Creative Commons / TCC BY-SA 3.0 igo
Ruiny města Mohendžodáro, foto Junhi Han / Creative Commons / TCC BY-SA 3.0 igo

Mýtus, nebo skutečnost?

Mahábhárata popisuje ještě řadu dalších následků, které jsou typické pro jaderné katastrofy. Moudrý Véda Vjása, který v eposu vystupuje, aby nabádal bojující strany ke klidu zbraní, varuje přes zničujícím efektem nebezpečných zbraní slovy:

„Dvanáct let by na zemi nic nerostlo a usmrceny by byly ještě nenarozené děti v tělech matek“. Podobné následky jsou zaznamenány například po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl či svržení atomovým pum v Japonsku.

Kontaminovaná půda se na dlouhou dobu stává neúrodnou a ženám, které byly nebezpečnému záření vystaveny, se rodí postižené děti, nebo o plod přijdou zcela.

Mohlo k něčemu podobnému dojít už v minulosti, nebo jsou mocné zbraně použité ve válce Pánduovců a Kuruovců pouhým mýtem, který se moderním zbraním podobá jen náhodou?

Záhadný zánik Mohendžodara

Odpověď na otázku, do jaké míry je epos Mahábhárata inspirován skutečnými událostmi, možná leží v troskách dávno zaniklé starověké civilizace, která se před tisíci let usadila na břehu řeky Indus v dnešním Pákistánu asi 900 kilometrů západně od Kurukšétry.

Pozůstatky města Mohendžodaro obývaného v letech 3000 až 2000 př. n. l. nacházejí archeologové v roce 1922 a je jim rázem jasné, že jej musela vybudovat velmi vyspělá civilizace. Ta však také uprostřed svého největšího rozkvětu náhle přestala existovat.

Co mohlo zapříčinit zánik tajemné civilizace? Pozdější výzkum britsko-italské dvojce vědců Jayce Davenport a Enrico Vincenti dospěje k překvapivému závěru, že život v Mohendžodaru ukončila masivní exploze.

Mohendžodaro přitom zaniká ve stejném období, do kterého je datována válka mezi Pánduovci a Kuruovci. Mohou spolu obě události nějak souviset?

Došlo ve starověku k jadernému výbuchu? Foto Pixabay
Došlo ve starověku k jadernému výbuchu? Foto Pixabay

Radioaktivní kostry

Davenport a Vincenti během svého výzkumu v Mohendžodaru nabývají přesvědčení, že město zničil silný žár, jehož teplota dosáhla nejméně 1500 °C. Poškození budov přitom napovídá, že všemu předcházela mohutná exploze.

V epicentru výbuchu jsou všechny domy srovnány se zemí a s narůstající vzdáleností rozsah škod klesá. Jako možné vysvětlení se nabízí pád meteoritu, jenže badatelé prý mají důkazy, že šlo o něco mnohem zlověstnějšího. O jaderný výbuch!

Nasvědčuje tomu například velké množství úlomků zeleného radioaktivního skla nalezené v epicentru exploze. Totožný materiál je k nalezení také v nevadské poušti, kde Američané testují své jaderné zbraně.

Stopy po působení silné radiace prý nesou i lidské kostry nalezené v ruinách Mohendžodara. V desítkách zkoumaných koster bylo zjištěno asi padesátinásobně vyšší množství radiace, než je běžné!

Je zkáza Mohendžodara důkazem, že starověké civilizace v povodí Indu znaly a používaly jaderné zbraně?

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 19.5.2025 1.4tis
Americký vynálezce srbského původu Nikola Tesla (1856–1943) bude ve světě vždy znám jako vynálezce rádia, střídavého proudu či dálkového ovládání. Za svého života získává řadu důležitých patentů a po celém světě je uznáván jako nejvýznamnější elektrotechnický inženýr. Méně znám je však fakt, že Tesla po svém předchozím úspěchu v oboru touží po objevení dalších a zcela převratných vynálezů. [gal
od 11.5.2025 3.0tis
Známý experiment, který je 12. srpna 1943 (některé zdroje uvádí i 28. října 1943) údajně proveden na Filadelfské námořní základně v Pensylvánii na severovýchodě USA, některými skutečnostmi zapadá do teorie o časových smyčkách. K čemu tehdy dojde? Američtí vědci se prý pokusí zneviditelnit námořní loď USS Eldridge i s posádkou na palubě. To chtějí udělat t
od 10.5.2025 3.1tis
Oči nadšenců do UFO z celého světa jsou dlouhodobě upřeny na nevadské vojenské výzkumné centrum známé jako Oblast 51. Jenže co když se všichni dívají špatným směrem? Na opačné straně USA leží jiný vojenský komplex, o němž řada svědků tvrdí celé roky to samé – právě zde přechovává americká armáda létající talíře i těla mimozemšťanů! ENIGMA vás proto zve na malou, místy šokující exkurzi… [gal
od 9.5.2025 2.9tis
Jde o jeden z nejoblíbenějších motivů sci-fi literatury. Umělá inteligence se postaví člověku na odpor. Odmítne poslouchat naprogramované rozkazy a rozpoutá peklo končící soumrakem éry lidstva. Stane se tato vize realitou, tak jako jiné sci-fi náměty minulosti? A jaké znepokojivé projevy v chování strojů tomu nasvědčují? Můžeme být právem hrdí, že
od 7.5.2025 3.2tis
Americká družice Lunar Orbiter krouží okolo Měsíce a pořizuje stovky fotografií jeho povrchu. Úkolem sondy je totiž v roce 1967 určit vhodné místo pro přistání kosmického letu, Apolla 11. Zatímco na snímcích přivrácené strany Měsíce neobjeví vědci nic zajímavého, ty z odvrácené strany jim doslova vyrazí dech. Jsou na nich totiž podivné umělé objekty! Luná
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz