Zřejmě každý zná Faustův dům neboli Mladotovský palác, nacházející se na jižním konci Karlova náměstí v Praze.
Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům, alchymistovi Edwardu Kellymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který zde údajně prováděl své hlučné chemické pokusy…
Spolek s ďáblem?
Aura tajemna se zde vznáší dodnes, a to velice pravděpodobně nejen díky známé faustovské pověsti.
Někdejší místní obyvatel Ferdinand Antonín Mladota vešel též ve známost jako velký podivín, a to díky svým zájmům o přírodní vědy, zejména pak o chemii a alchymii. Při jeho chemických pokusech prý plameny šlehaly až vysoko z oken. V Praze se proto začaly šířit fámy o jeho spolku se samotným ďáblem.
V domě, kde žil, se údajně nacházelo mnoho přístrojů, které v tehdejší době byly pro většinu lidí nepochopitelné. Podle legendy sestrojil kupříkladu loď se dvěma veslaři, která se po stisknutí knoflíku začala sama pohybovat, jako kdyby plula po moři.
Mladota měl v domě rovněž také i rozsáhlou knihovnu, v níž se nacházelo mnoho alchymistických i magických knih.
Veřejná představení
Svá kouzla se tento záhadný muž rozhodl předvádět i veřejnosti a každý týden se u něj scházelo početné obecenstvo. Byl jen skvělým iluzionistou – nebo za jeho znalostmi skutečně stála magie? Nebo vše ještě bylo zcela jinak?
Neviditelná neznámá
Jednoho večera uviděl na svoje veřejné představení přijít dámu, kterou nikdy předtím nepotkal. Byla oblečená celá v černém a měla uhrančivý pohled, ze kterého čišel strach.
Když dáma usedla v publiku, Mladota začal být nervózní, a to zejména poté, co mu sluha řekl, že nikoho takového v publiku nevidí…
Děsivé čarování
Mladota v tu chvíli začal kazit i svá nejzdařilejší kouzla a některá radši zcela vynechal. Dáma nakonec vstala a pokárala ho, že prý od něj čekala mnohem víc. Následně se údajně proměnila v jeho dvojníka a začala předvádět až děsivá kouzla. Místností prý létali kostlivci a zněla děsivá hudba.
Návštěva Satana?
Vyděšení lidé začali prchat. Když se pak Mladota podivné ženy zeptal, kým ve skutečnosti je, odpověděla mu, že je ,,králem kouzelníků“. Ještě toho večera Mladota těžce onemocněl ze strachu, že ho navštívil sám Satan.
Konec magie
Když se pak konečně uzdravil, zanechal prý navždy provozování magie. Do jaké míry se tato strašidelná pověst zakládá na pravdě? Může mít i nějaký reálný základ? A skutečně lze ve všech případech vystačit pouze jen s kouzelnickými triky?