Skip to content

Australská vláda odtajnila nedávná pozorování vakovlka

Již 34 let tento druh oficiální patří na seznam vyhynulých živočichů. Nové zprávy ale naznačují, že se možná v australské divočině ještě několik exemplářů této divoké šelmy skrývá.

Od chvíle, kdy byl tasmánský tygr prohlášen za vyhynulého, došlo ke stovkám různých pozorování, při nichž svědci věří, že ho spatřili. Australská vláda před časem zveřejnila dokument, v němž mapuje osm nových případů za posledních pár let.

Existuje také několik neověřených fotografií či videozáznamů. Znamená to, že vakovlk přežil a populace se zase rozrůstá?

Jedno ze zmiňovaných svědectví pochází z 29. července 2019. Muž, jehož identita nebyla zveřejněna, tvrdí, že v horách nedaleko města Hobart, kde dožil poslední známý jedinec vakovlka, našel zvláštní stopy a je přesvědčen, že patřily právě tomuto zvířeti.

V horách na jihu Tasmánie jistá svědkyně dokonce spatřila dospělého tasmánského tygra se dvěma mláďaty! To bylo v koncem listopadu roku 2018. Znamená to, že se kdesi v úkrytu před okolním světem stále přetrvává alespoň malá kolonie vakovlků?

Vycpaný vakovlk v muzeu v Madridu, foto Wikimedia Commons
PŘEBĚHL PŘED AUTEM

Mnoho přímých pozorování údajného vakovlka se odehrává podle podobného scénáře. Zvíře se znenadání objeví před autem překvapených motoristů a po několika vteřinách zase zmizí v houštinách u cesty. Podobnou zkušenost má také pár ze západní Austrálie, který Tasmánii často navštěvuje a je obeznámen s tamní faunou.

Dvojice 25. ledna 2018 kolem 15:30 projíždí po štěrkové cestě nedaleko kempu Corinna na severozápadě Tasmánie, když z porostu u cesty vyběhne tvor, kterého tu ještě neviděli. Řidič šlápne na brzdu a uprostřed silnice se zastaví také podivné zvíře.

Párkrát se otočí na dvojici a pak zaběhne zpátky do lesa. Zcela viditelné je po dobu asi 12 až 15 vteřin, během kterých si dvojice všimne zejména silného rovného ocasu a svislých pruhů na zádech. Šelma se podobá psovi a její velikost oba svědkové přirovnávají k australské kelpii, což je pastevecký pes vysoký asi 50 cm.

Všechny tyto atributy přitom odpovídají popisu vakovlků. Spatřil pár jednoho z nich? Oba svědkové jsou o tom přesvědčeni a dodávají, že zvíře vypadalo klidně a v dobré kondici.

ZVLÁŠTNÍ POHYB

O necelý měsíc později dochází k dalšímu setkání, tentokrát v neobydlené oblasti středozápadní Tasmánie na hranicích několika národních parků. Svědek z venkovské oblasti jihovýchodní Austrálie dne 18.

února 2018 mezi pátou a šestou hodinou odpoledne projíždí na kolech se skupinou šesti dalších sportovců na vyznačené trase, když si na cestě před sebou všimne zvířete, které ho zmate. Na první pohled se domnívá, že je to kočka, pak si ale uvědomí, že je tvor mnohem větší a připomíná spíše velkou lišku s protáhlým tělem.

Jenže té zase neodpovídá pohyb zvířete. Zatímco liška při běhu poskakuje, tělo této šelmy zůstávalo téměř ve stejné výšce beze změny. To je způsob pohybu charakteristický pro vakovlka. Také další popis obsahuje zcela typické vlastnosti.

„Všiml jsem si, že stvoření mělo černé pruhy na zadní části těla, srst tvora byla tmavě hnědá,“ líčí. „Zadní končetiny byly o něco delší než přední a mělo to dlouhé tělo, což je aspekt, díky kterému to nevypadalo jako žádné jiné zvíře, které jsem kdy viděl,“ dodává svědek. Může za tímto popisem být něco jiného než vyhynulý tasmánský tygr?

JAKO ŽÁDNÝ JINÝ

Viditelné pruhy, které svědkové shodně popisují, prakticky vylučují možnost, že by šlo o mylnou identifikaci jiné šelmy žijící na daném území. Když je společně s nimi zmiňován také silný rovný ocas, nejedno srdce kryptozoologa se rozbuší vzrušením.

Další z řady nedávných svědectví opět zmiňuje obojí. Jen několik kilometrů od místa předchozího svědectví je stejný tvor spatřen také 23. dubna 2017 v 19:30. Dvojice svědků jede autem po prázdné silnici, když přes vozovku přeběhne psovitá šelma.

Auto ji zřejmě vystraší, neboť se uprostřed silnice otočí a zaběhne zpět do houštin u cesty. Od auta bylo zvíře vzdálené asi 20 nebo 30 metrů. Oba svědkové se shodují, že v žádném případě nešlo o lišku, neboť neodpovídá krátká srst ani silný ocas, který není patřičně huňatý.

Proti hovoří také hnědé zbarvení s výraznými tmavými pruhy! Jsou tato a mnohá další svědectví důkazem, že vakovlk z volné přírody ještě zcela nezmizel?

Dvojice vakovlků v zajetí v roce 1905. Foto sci-news.com

Foto: Wikimedia Commons, Youtube (Thylacine Awareness Group of Australia), sci-news.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dala mu nůž na krk kvůli svatbě?
nasehvezdy.cz

Dala mu nůž na krk kvůli...

Je to neřízená střela. O SANDŘE...
Pelové týdny Halada jsou zpět
iluxus.cz

Pelové týdny Halada jsou zpět

Největší přehlídka perlových šperků začíná v...
Pablo Picasso: Nejslavnější obraz inspiruje osud města Guernica
epochaplus.cz

Pablo Picasso: Nejslavnější...

Truchlící žena s mrtvým dítětem v náručí, kůň v...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Pozor na mozkovou mrtvici
epochaplus.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...