reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Neobjasněné události
Australská vláda odtajnila nedávná pozorování vakovlka
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.7.2020
4.3tis
Vakovlci ve washingtonské zoo v roce 1904, foto Wikimedia Commons
103
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Již 34 let tento druh oficiální patří na seznam vyhynulých živočichů. Nové zprávy ale naznačují, že se možná v australské divočině ještě několik exemplářů této divoké šelmy skrývá.

Dvojice vakovlků v zajetí v roce 1905. Foto sci-news.com Vakovlci ve washingtonské zoo v roce 1904, foto Wikimedia Commons Vycpaný vakovlk v muzeu v Madridu, foto Wikimedia Commons

Od chvíle, kdy byl tasmánský tygr prohlášen za vyhynulého, došlo ke stovkám různých pozorování, při nichž svědci věří, že ho spatřili. Australská vláda před časem zveřejnila dokument, v němž mapuje osm nových případů za posledních pár let.

Existuje také několik neověřených fotografií či videozáznamů. Znamená to, že vakovlk přežil a populace se zase rozrůstá?

Jedno ze zmiňovaných svědectví pochází z 29. července 2019. Muž, jehož identita nebyla zveřejněna, tvrdí, že v horách nedaleko města Hobart, kde dožil poslední známý jedinec vakovlka, našel zvláštní stopy a je přesvědčen, že patřily právě tomuto zvířeti.

V horách na jihu Tasmánie jistá svědkyně dokonce spatřila dospělého tasmánského tygra se dvěma mláďaty! To bylo v koncem listopadu roku 2018. Znamená to, že se kdesi v úkrytu před okolním světem stále přetrvává alespoň malá kolonie vakovlků?

Vycpaný vakovlk v muzeu v Madridu, foto Wikimedia Commons

PŘEBĚHL PŘED AUTEM

Mnoho přímých pozorování údajného vakovlka se odehrává podle podobného scénáře. Zvíře se znenadání objeví před autem překvapených motoristů a po několika vteřinách zase zmizí v houštinách u cesty. Podobnou zkušenost má také pár ze západní Austrálie, který Tasmánii často navštěvuje a je obeznámen s tamní faunou.

Dvojice 25. ledna 2018 kolem 15:30 projíždí po štěrkové cestě nedaleko kempu Corinna na severozápadě Tasmánie, když z porostu u cesty vyběhne tvor, kterého tu ještě neviděli. Řidič šlápne na brzdu a uprostřed silnice se zastaví také podivné zvíře.

Párkrát se otočí na dvojici a pak zaběhne zpátky do lesa. Zcela viditelné je po dobu asi 12 až 15 vteřin, během kterých si dvojice všimne zejména silného rovného ocasu a svislých pruhů na zádech. Šelma se podobá psovi a její velikost oba svědkové přirovnávají k australské kelpii, což je pastevecký pes vysoký asi 50 cm.

Všechny tyto atributy přitom odpovídají popisu vakovlků. Spatřil pár jednoho z nich? Oba svědkové jsou o tom přesvědčeni a dodávají, že zvíře vypadalo klidně a v dobré kondici.

ZVLÁŠTNÍ POHYB

O necelý měsíc později dochází k dalšímu setkání, tentokrát v neobydlené oblasti středozápadní Tasmánie na hranicích několika národních parků. Svědek z venkovské oblasti jihovýchodní Austrálie dne 18. února 2018 mezi pátou a šestou hodinou odpoledne projíždí na kolech se skupinou šesti dalších sportovců na vyznačené trase, když si na cestě před sebou všimne zvířete, které ho zmate.

Na první pohled se domnívá, že je to kočka, pak si ale uvědomí, že je tvor mnohem větší a připomíná spíše velkou lišku s protáhlým tělem. Jenže té zase neodpovídá pohyb zvířete. Zatímco liška při běhu poskakuje, tělo této šelmy zůstávalo téměř ve stejné výšce beze změny.

To je způsob pohybu charakteristický pro vakovlka. Také další popis obsahuje zcela typické vlastnosti. „Všiml jsem si, že stvoření mělo černé pruhy na zadní části těla, srst tvora byla tmavě hnědá,“ líčí.

„Zadní končetiny byly o něco delší než přední a mělo to dlouhé tělo, což je aspekt, díky kterému to nevypadalo jako žádné jiné zvíře, které jsem kdy viděl,“ dodává svědek. Může za tímto popisem být něco jiného než vyhynulý tasmánský tygr?

JAKO ŽÁDNÝ JINÝ

Viditelné pruhy, které svědkové shodně popisují, prakticky vylučují možnost, že by šlo o mylnou identifikaci jiné šelmy žijící na daném území. Když je společně s nimi zmiňován také silný rovný ocas, nejedno srdce kryptozoologa se rozbuší vzrušením.

Další z řady nedávných svědectví opět zmiňuje obojí. Jen několik kilometrů od místa předchozího svědectví je stejný tvor spatřen také 23. dubna 2017 v 19:30. Dvojice svědků jede autem po prázdné silnici, když přes vozovku přeběhne psovitá šelma.

Auto ji zřejmě vystraší, neboť se uprostřed silnice otočí a zaběhne zpět do houštin u cesty. Od auta bylo zvíře vzdálené asi 20 nebo 30 metrů. Oba svědkové se shodují, že v žádném případě nešlo o lišku, neboť neodpovídá krátká srst ani silný ocas, který není patřičně huňatý.

Proti hovoří také hnědé zbarvení s výraznými tmavými pruhy! Jsou tato a mnohá další svědectví důkazem, že vakovlk z volné přírody ještě zcela nezmizel?

Dvojice vakovlků v zajetí v roce 1905. Foto sci-news.com
Foto: Wikimedia Commons, Youtube (Thylacine Awareness Group of Australia), sci-news.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 6.10.2022 201
V Brazílii se po střechách plíží vysoká hubená žena s dlouhými žlutými nehty a červenýma očima a pozoruje rodiny uvnitř jejich domovů. Pozoruje je, jak sedí u stolu k večeři. Pozoruje je, když jedí.  Po jídle, když jde někdo spát s plným žaludkem, se tzv. La Pisadeira vplíží do ložnice. Potom si sedne na hruď své oběti, aby se nemohla […]
od Dalibor Vrána 5.10.2022 924
V roce 1925 vede generál major sovětské armády Michajl Stěpanovič Topilski svoji jednotku nebezpečným územím horského masivu Pamír. Má za úkol vypořádat se s posledním protisovětským odbojem, který tam přežívá v jeskyních. Brzy se jim daří zajmout prvního z rebelů, který byl údajně i se svými druhy napaden skupinou podivných opičích stvoření! Topilski pokračuje hlouběji […]
od Eva Soukupová 5.10.2022 2.2tis
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 1.5tis
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.8tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]