Skip to content

Aztécké píšťaly prý mohly sloužit jako zbraň

Až donedávna o nich archeologové neměli ani tušení. Teprve před několika desetiletími začali při vykopávkách na území dnešního Mexika objevovat podivné malé předměty ve tvaru lidské lebky s vyvrtanými otvory.

Dnes se jim pro jejich děsivý zvuk říká píšťaly smrti.

Kresba tajemného nástroje, foto: Roberto Velázquez

První kresba popisující tyto objekty byla publikována teprve v roce 1971. Jde o tajemné píšťaly, které vyráběli Aztékové, původní obyvatelé Střední Ameriky, jejichž říše ovládala tuto oblast od 14. do 16.

století, kdy padla po dobytí Španěly. Aztékové si pro své tradice a mimořádné schopnosti vyslouží pověst nejen velice vyspělé a na zlato bohaté civilizace, ale také pověst urputných až brutálních bojovníků a někdy též téměř krvelačných bestií.

Za to mohou zejména pozdější svědectví o krvavých rituálech a doloženém kanibalismu. Při jednom z takových děsivých obřadů jsou například lidské oběti stahovány z kůže, do které se poté halí kněz. Není divu, že ve svých nepřátelích Aztékové budili hrůzu.

A zmiňované malé předměty ve tvaru lebky jim v tom nesmírně napomáhaly. Jak?

Kostra svírající v rukou píšťalu, foto: Roberto Velázquez
ZVUK LIDSKÉHO UTRPENÍ

V roce 1999 archeologové odkrývající trosky chrámu u větrného boha Ehecatla v Tlatelolcu, čtvrti mexické metropole Ciudad de Méxiko, narazí na tělo asi dvacetiletého muže, který byl v chrámu rituálně zavražděn a obětován božstvu před 500 lety.

Oběť v ruce stále svírala dvě malé píšťalky, z nichž jedna měla tvar lebky. Když někdo z přítomných vědců do jednoho z malých nástrojů foukne, ozve se nervy drásající zvuk, který někdo později popíše jako „výkřik smrti“. Píšťaly, pro něž se brzy vžije označení „píšťaly smrti“, začnou záhy dráždit fantazii vědců i hudebníků. Vzhledem k tomu, kde byl mrtvý muž pochován, se objeví spekulace, že píšťaly měly simulovat zvuk větru.

Další výzkum a vykopávky ovšem svědčí o mnohem zlověstnějším využití. Měly prý protivníky Aztéků připravit o rozum! Jak?

Větrný bůh Ehecatl, foto: Wikimedia Commons
PSYCHOLOGICKÁ ZBRAŇ

„Ve struktuře těchto nástrojů jsou generovány různé vzdušné proudy, které se pak proti sobě diametrálně srazí. Takto Aztékové dokázali vydat velmi pronikavý a hlasitý zvuk,“ líčí princip píšťal německý hudební archeolog Arnd Adje Both (*1971), který nástroje osobně prozkoumal.

Právě ve specifickém a skutečně mrazivém zvuku píšťal, který blízce připomíná bolestný křik člověka, spočívá jeho síla. Někteří odborníci předpokládají, že píšťaly byly využívány jako zbraň, či lépe řečeno psychologický nástroj, který měl protivníkům nahnat strach a před bojem je mentálně oslabit.

„Představte si ten děsivý zvuk, pokud by na tyto nástroje foukalo 200, 300 nebo 5000 válečníků. Muselo to být skutečně zastrašující,“ uznává současný historik umění a profesor mezoamerických a latinskoamerických studií na New York University Jaime Arredondo. Mohla být píšťala skutečně tak mocná, aby zajistila Aztékům vítězství? Podle různých badatelů k bojům často ani nedošlo. Zvuk píšťaly připomínající řev stovek rozzuřených démonů je prý natolik nepříjemný a děsivý, že dokáže protivníka přinutit k úprku.

Existují dokonce tvrzení, že píšťala smrti může u jedince vyvolat halucinace či smrt. Existují ale indicie také o dalších možných využitích nástroje. Hrát se na něj mělo zejména během rituálů, kdy zřejmě sloužil k navození transu, neboť jsou píšťale připisovány rovněž hypnotické účinky.

Není vyloučeno, že s ní aztéčtí šamani pracovali i v rámci léčitelství. Mohla by se píšťala smrti dočkat podobného využití i v současnosti?

Foto: Ian Mursell/Mexicolore, Roberto Velázquez, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potřebuje hodně šetřit
nasehvezdy.cz

Potřebuje hodně šetřit

V poslední době se jí daří víc než kdy...
Designový loft na „vysoké noze“
rezidenceonline.cz

Designový loft na „vysoké...

Už jste někdy uvažovali o tom, jaké by to...
Čína míří k Měsíci
21stoleti.cz

Čína míří k Měsíci

Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020...
Záhadná smrt Dostojevského: Skolila ruského velikána násadka s perem?
epochaplus.cz

Záhadná smrt Dostojevského:...

Podle manželky Anny  se Fjodor Michajlovič Dostojevskij...
Lanýže v Brně
21stoleti.cz

Lanýže v Brně

Pokud by člověk hledal poklad mezi potravinami,...
Podzimní Děčín láká krásnou přírodou
epochanacestach.cz

Podzimní Děčín láká krásnou...

Doba je dnes...
POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II. – Před sexem pil čokoládu
epochalnisvet.cz

POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II....

Služebnictvo staví kolem stolu, na němž se to...
Dominikánská republika: Cestou rozmanitosti!
epochanacestach.cz

Dominikánská republika:...

Mnoho z nás se již...
Velký návrat Must de Cartier
iluxus.cz

Velký návrat Must de Cartier

Slavná kolekce kabelek Must de Cartier...
Vynese a zároveň postupně vypustí až 96 družic
epochaplus.cz

Vynese a zároveň postupně...

Na zářijový úspěch brněnské firmy SAB...
Digitální ilustrace zachycující přírodu
epochalnisvet.cz

Digitální ilustrace...

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí...
Zamilovala jsem se pouze jednou
nasehvezdy.cz

Zamilovala jsem se pouze...

Šedesátka už mi klepe na dveře....