30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Tajemství církve: Stala se ve středověku papežem žena?
Tajemství církve: Stala se ve středověku papežem žena?
od 26.3.2020
4.4tis
562
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Dav zdraví Svatého otce. Ten se ale potácí a drží za břicho. V jednu chvíli se svalí na zem. Záhy nato začne papež před zraky věřících rodit! Neposkvrněné početí je jedna věc, ale tohle? Nejde ale o žádný zázrak, všechno je totiž jeden velký podvod!

O papežce Janě se zmiňoval i Jan Hus při inkvizičním slyšení. Její příběh považoval za skutečný. Foto: wikipedia commons
O papežce Janě se zmiňoval i Jan Hus při inkvizičním slyšení. Její příběh považoval za skutečný. Foto: wikipedia commons

„Copak církev nezůstala bez panovníka dva roky a pět měsíců, kdy se říká, že papežský stolec okupovala Jana?“ snaží se český teolog Jan Hus (1369–1415) před kostnickým koncilem zpochybnit autoritu nejvyššího církevního úřadu.

reklama

Biskupové se na sebe jen nervózně podívají, ale proti námitce se nezmůžou na slovo. Hus si ale takovou argumentací moc nepomůže, spíše naopak.

Důležité ale je, že zápis z Husovy obhajoby dokládá, že na začátku 15. století byl příběh o papežce Janě dobře znám a navíc jej všichni brali jako historický fakt. Opravdu tedy jde o pouhou legendu?

PO STOPÁCH HISTORIE

Někdy se uvádí, že nejstarší zmínka o ženském papeži pochází z rukopisu Chronographia tripartita, který roku 875 sepsal církevní archivář Anastázius Bibliothecarius (asi 810–878).

reklama

Problém je, že zápis o Janě byl na rukopis podle všeho dopsán někým jiným až mnohem později. Nejde tedy o spolehlivý zdroj.

Další záznam pochází až z roku 1262. V kronice Martina z Opavy (†1279) autor přehledně předkládá celý příběh o Janě – tedy alespoň její nejznámější verzi.

Píše zde o ve vědách nadané dívce, která si díky své učenosti získala v Římě tak velkou přízeň veřejnosti, že ji zvolili papežem. Následně otěhotněla a když během těžkého porodu zemřela, byla na témže místě pochována.

„Není uvedena ani v soupise papežů, jak kvůli svému ženskému pohlaví, tak kvůli ohavnosti takového jednání,“ píše Martin.

Legenda o papežce Janě se vypráví mezi lidmy již dlouhé stovky let.Foto: wikipedia commons V roce 2009 byl podle legendy natočen film, který církev vnímala jako velmi kontroverzní.Foto: imdb.com Detaily legendy známe z kroniky, kterou ve 13. století napsal Martin z Opavy. Foto: wikipedia commons

KONSPIRACE VZDOROPAPEŽE?

Podle trochu odlišné verze se Janě podaří dostat do čela římskokatolické církve méně poctivým způsobem. Klíčovou roli zde hraje již zmíněný Anastázius. Ambiciózní církevní úředník tráví v přítomnosti papežského stolce prakticky celý život.

reklama

Pontifikové přicházejí a odcházejí, ale on zůstává. Sám se nechává roku 855 podvodem zvolit vzdoropapežem! Ve funkci se ale udrží sotva tři dny, po nichž je svržen. Tím ale podle některých badatelů neřekl své poslední slovo.

„Když neuspěl Anastázius, nechala se zvolit za papeže Jana, která patřila do blízkého okruhu předchozího papeže Lva IV., a je skutečností, že tehdy byli papeži volení především z této skupiny,“ překládá teorii současný český publicista Richard Händl.

Co s tím má společného Anastázius? Ten má údajně být Janiným milencem a současně otcem jejího dítěte!

Papežka údajně porodila před zraky Římanů a po porodu zemřela. Jiní se domnívají, že byla usmýkána koňmi. Foto: wikipedia commons
Papežka údajně porodila před zraky Římanů a po porodu zemřela. Jiní se domnívají, že byla usmýkána koňmi. Foto: wikipedia commons

PAPEŽSKÝ PŘEVLEK

Jejímu zvolení mělo napomoci několik věcí. Zaprvé v 9. století hlavu církve nevolí konkláve kardinálů jako je tomu dnes (to zavedl až roku 1274 papež Řehoř X.), nýbrž římský lid, který údajně jednohlasně dává schválí boží vůli.

Zadruhé – a tato skutečnost asi nejlépe vysvětluje nejzřetelnější důvod údivu nad zvolením ženy do úřadu –, ve stejnou dobu se u kněžích zrovna začíná nosit oholená tvář namísto klasického rostlého plnovousu.

Okolnosti jí napomohou a tak nestačí moc, aby se do úřadu Ježíšova náměstka probojovala i žena převlečená za muže. Nehledě na to, že svou roli dost možná sehrála i splývavost papežského oděvu, který hodně skryje.

Stal se Jan VIII. terčem posměchu a základem historky o ženském papeži? Foto:wikipedia commons
Stal se Jan VIII. terčem posměchu a základem historky o ženském papeži? Foto:wikipedia commons

USMÝKÁNA K SMRTI?

Ať už se na stolec dostala Jana jakkoliv, všechny verze příběhu se shodují na tom, že ve funkci vydržela jen asi dva a půl roku, a to mezi lety 855 a 858 (podle oficiálních dokumentů Vatikánu v této době vykonával svůj pontifikát Benedikt III.).

Osudného roku 858 však mělo dojít k neštěstí. „Protože neznala čas porodu, začala rodit… a mezi Koloseem a kostelem sv. Klimenta povila dítě,“ píše dále kronikář Martin s tím, že záhy na místě zemřela na porodní komplikace.

Podle jiných zdrojů byl Janin konec ještě drastičtější. Podvedení Římané prý nebohou Janu ihned poté, co porodila, uvážou za koně a na kamenné dlažbě uvláčí k smrti. Většina dnešních historiků však příběh o papežce Janě zpochybňuje.

Legenda podle některých mohla vzniknout coby satira na papeže Jana VIII. (úřad vykonával 872–882), který byl prý příliš mírný až zženštilý, a tak mu jeho kritici mohli začít přezdívat „Jana“ namísto Jan.

Autor článku: Filip Krumphanzl

Foto: wikipedia commons, 1zoom.me,
Lokalita:
reklama
Související články
od 9.10.2022 1.7tis
Závěr jeho životní cesty připomíná osud Napoleona Bonaparta. Také on zemřel na vzdáleném ostrově. I v jeho případě to byl zřejmý trest za pokus o návrat na trůn. Blahoslavený Karel I. z habsbursko-lotrinské dynastie, v letech 1916-1918 poslední rakouský císař i král český. Po zániku Rakouska-Uherska je Karel I. nucený od
od 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května
od 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti blízkých do národního parku B
od 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir O
od 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). [gallery ids="102361,102360,102359,1