V dávných dobách prý lidé na Zemi hovoří stejným jazykem a žijí na jednom území. Ve své pýše se však rozhodnou postavit věž tak vysokou, že jim umožní dotknout se nebe.
Tím ale pobouří Boha natolik, že se rozhodne stavbu zničit. Mohl se slavný biblický příběh skutečně odehrát?
„Babylón, skvost mezi královstvími, pyšná okrasa Kaldejců, dopadne jako Sodoma a Gomora, vyvrácené Bohem,“ píše se v knize proroka Izajáše.
Příběh o zmatení jazyků, kterému předcházela stavba legendární Babylonské věže, patří mezi ty všeobecně známé a vypráví se po celém světě.
Obyčejně je označován za pouhou legendu, pověst, jejímž účelem je vysvětlit existenci různých jazyků, která se kdysi dávno mohla jevil jako nepochopitelná.
Jenže čím dál častěji se ukazuje, že mnohé biblické příběhy, jakkoliv znějí neuvěřitelně, popisují skutečné události. Byla i pověst o Babylonské věži vybudována na reálných základech?
DOTKLA SE NEBE?
Původní podoba věže již není známa a také odhady její skutečné výšky se dramaticky liší. Ty střízlivější hovoří o výšce mezi 86 až 206 metry, což je o něco méně než kupříkladu Žižkovská věž v Praze.
Ti, kteří věří, že se věž dotkla nebes doslova, uvádějí výšku až 13 kilometrů, což je pochopitelně krajně nepravděpodobné. Neznámá podoba stavby sice ztěžuje její případnou identifikaci, několik favoritů ale archeologové přeci jen mají.
Jednou z často zmiňovaných staveb je zikkurat (vysoká stupňovitá věž s terasami – pozn. red.) v Eridu na území dnešního Iráku. Sumerské texty hovoří o Eridu jako o prvním městě, kde sídlí bohové.
Na základě toho mnozí badatelé považují město za skutečný historický Babylon. Byla biblická věž vybudována právě zde?
STARÁ TABULKA JAKO DŮKAZ
Za další možnou Babylonskou věž je považován zikkurat Etemenanki stojící asi 90 kilometrů jižně od Bagdádu na území dnešního Iráku.
Původní výška stavby je asi 91 metrů a k jejímu autorství se na starověké stéle nalezené v roce 1917 hlásí novobabylonský vládce Nebukadnezar II. „Etemenanki Zikkurat Babibli (Babylonský zikkurat) jsem udělal, div lidí světa, jeho vrchol jsem zvedl k nebi,“ stojí na 2600 let staré tabulce.
Ta byla následujících sto let od svého nalezení střežena v soukromých sbírkách. Až v roce 2017 se podařilo vědcům ze Smithsonova výzkumného institutu tabulku získat k prozkoumání.
Dnes je řadou odborníků v současnosti považována za důkaz, že Babylonskou věží je právě Etemenanki.
„Jako asyriolog se nezabývám Biblí a nejsem věřící člověk, ale v tomto případě mohu říci, že existuje skutečná stavba, která se zdá být inspirací pro biblické vyprávění,“ prohlašuje jeden ze zastánců této teorie, asyriolog a profesor na Londýnské univerzitě Dr. Andrew George.
Pokud Babylonská věž skutečně existovala, došlo i ke zmatení jazyků, po němž byla podle Bible stavba opuštěna?
MNOHO JAZYKŮ NA STAVBĚ
V rozhovoru s izraelskými novináři George vyslovuje překvapivě prostou a zcela uvěřitelnou teorii.
Množství jazyků, o nichž se v biblickém příběhu o věži mluví, může jednoduše odkazovat na skutečnost, že stavba monumentu takového rozsahu vyžadovala početnou armádu dělníků z různých zemí.
O tom koneckonců svědčí i stéla ze 6. století př. n. l., která zmiňuje množství národů zapojených do stavby věže.
Mýtus o zmatení jazyků tedy nejspíš vychází z faktu, že na staveništi skutečně zaznívala celá řada cizích řečí. Skrývá se podobně logické vysvětlení i za jinými biblickými příběhy?