Skip to content

Bájná Diova jeskyně na Krétě: Místo údajných setkání s bohy

Je pokládána za rodiště boha Dia a dodnes ke krétské jeskyni Dikteo Andro proudí davy turistů. A někteří z nich si prý odsud odvážejí velmi neobvyklý zážitek – v malé jeskyňce u jezírka totiž údajně dochází k tajuplným mystickým zjevením!

Sestupte do hloubi země a možná zažijete setkání s bohyní Země – Gaiou.

Přehlídka řeckých bohů. Foto: pinterest.at

Do pohoří Dikty na řeckém ostrově Kréta stoupá strmá kamenitá stezka, z níž se otevírá pohled na náhorní plošinu Lassithi a vesnici Psychro. Cesta nás vede po úbočí a za posledním ohybem se objevuje budka, která střeží vstup do proslulé jeskyně Dikteo Andro, známé pod názvem Diova jeskyně.

Ta je v antických mýtech označována za místo, kde se narodil nejvyšší řecký bůh Zeus (2. pád Dia – pozn. red.) Jeho matka, bohyně Země Gaia, ho tu prý skrývá před otcem Kronem, aby jej nestihl podobně krutý osud, jako jeho sourozence – Hestii, Démetru, Héru, Háda a Poseidóna. Kronos se totiž obává věštby, že ho jeden ze synů svrhne, a proto všechny potomky hned po jejich narození spolyká! Zeus tomu unikne, protože Gaia podstrčí Kronovi kámen zabalený v plenkách, který spolkne místo Dia.

Božské dítě vyrůstá v jeskyni a když dospěje, otce svrhne, donutí jej vyplivnout bratry i sestry a usedne na trůn nejvyššího boha. Nás sem ovšem neláká jen starý řecký mýtus, ale také zprávy o tom, že tu má docházet k mystickým zjevením!

Skutečně je možné v Diově jeskyni zažít setkání s duchovní bytostí?

Překrásný interiér Diovy jeskyně. Foto: pinterest.at
TAJEMSTVÍ JESKYNĚ U JEZÍRKA

Kdysi tu prý bývalo sídlo Diova kultu, kde se konaly tajné rituály a oběti. „Kdo na toto území vstoupil, nesměl dál žít,“ upozorňuje proslulý řecký autor Aratus (asi 315–240 př. Kr.) v díle Nebeské jevy.

Dnes už je do jeskyně naštěstí vstup povolen, stačí jen u pokladny zaplatit vstupné. Využíváme příležitosti a ptáme se pokladní, jak je to s těmi záhadnými zjeveními. „Mnozí návštěvníci tu opravdu hlásí zvláštní zážitky.

Hlavně v malé jeskyňce u jezírka. Uvnitř prý cítí přítomnost kohosi neviditelného a jsou přesvědčeni, že jde o Diovu matku, bohyni Gaiu,“ prozrazuje nám pokladní Mya Goves. To skutečně stojí za přezkoumání!

Kupujeme vstupenky a šplháme po úbočí hory, když se před námi náhle otevírá hluboký chřtán Diovy jeskyně, který se zakusuje zhruba 40 metrů do hloubi země. Scházíme na dno po železných schodech a obdivujeme nasvícené krápníky, které berou dech.

Ve středu jeskyně narážíme na jezírko a vedle něj na velmi úzký otvor vedoucí do tmy! Neváháme ani chvíli a statečně se vydáváme na průzkum tajemné jeskyňky. Zažijeme nějaké neobvyklé zjevení?

Tajemná jeskyně nabízí návštěvníkům mystický zážitek. Foto: 4elementphotos.com
PŘED ZRAKY NEVIDITELNÉHO

Noříme se do naprosté tmy, která nás spolkne jako tlama nějaké dávné příšery. Tápeme dál, dokud nenarazíme na konec. Jeskyňka je malá, tak 3×3 metry, ale čiší z ní dojem posvátna, jako by šlo o místo prastarého kultu.

Postavíme se přibližně do středu jeskyňky a snažíme se soustředit na neobvyklé vjemy. Nic. Jen tma a ticho. Po chvíli se nám ovšem začíná zdát, že tma tepe jakýmsi tajemným životem. Tepe všude kolem, jako bychom byli v obří děloze – už začínáme chápat, proč se o jeskyních říká, že jsou dělohou matky Země.

A pak se dostavuje pocit, jako by tu skutečně byl kdosi neviditelný! Ne schovaný kdesi v koutku, ale všude kolem nás! „Je tu někdo?“ Nic. „Kdo jsi?“ Nic. Stojíme tu dlouho, ale ten silný pocit nemizí!

V tom se však náhle mění atmosféra, jako by jeskyní zavál ledový vzduch a my víme, že je čas odejít. Zřejmě už tu nejsme vítáni. Když vyklopýtáme ven, stěží lapáme po dechu. To jsme nečekali! Vyvolala v nás tyto neobvyklé pocity příliš bujná představivost?

Či jsme zažili spojení s čímsi duchovním a nadpřirozeným, kvůli čemu navštěvovali jeskyně už pravěcí šamani a starověcí kněží? Byla to snad sama matka Země Gaia?

Lenka Kabeláčová

Foto: pinterest.at, inthefieldstories.net, 4elementphotos.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V liberecké zoo jsou prvně k vidění kriticky ohrožení gekoni modří
epochaplus.cz

V liberecké zoo jsou prvně k...

Zoo Liberec začala s chovem vzácných gekonů...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
epochaplus.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
21stoleti.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...