Skip to content

Bájný Angor: Kolosální chrámový komplex ukrytý uprostřed kambodžské džungle

Obrovské stavby vybudované v nehostinných koutech Země nás dodnes udivují vynaloženým úsilím svých architektů. Mnohé z nich jsou stále posvátnými místy s neopakovatelnou atmosférou a často také dějištěm nevysvětlitelných jevů.

Po celém světě existují stovky takových lokalit a patří k nim i zříceniny chrámového města Angkor v Kambodži, které je ve své době zřejmě největším na světě! Pro koho bylo určeno?

K čemu chrámový komplet sloužil? Foto: Wikimedia Commons
SVĚDECTVÍ TANEČNIC S OBNAŽENÝMI ŇADRY

Kéž bychom měli stroj času a mohli se přesunout o tisíc let zpátky! Zatímco v Čechách si po vyvraždění Slavníkovců stále upevňují mocenské postavení přemyslovská knížata, my bychom se podívali do jihovýchodní Asie.

Co budeme v tomto nehostinném kraji hledat? Jedině tímto způsobem lze vyřešit zapeklitou záhadu, kde se uprostřed džungle náhle bere vyspělá civilizace, která zde buduje město nemající ve své době obdoby.

Zabírá větší plochu než Vatikán a je krásnější než sídlo francouzského císařského dvora na zámku ve Versailles nedaleko Paříže. Nacházíme se uprostřed pustiny, kde do té doby žádná města nevznikla, a náhle je zde vybudován areál honosných staveb, který se klidně může stát středem tehdejšího středověkého světa!

Nebo jím snad skutečně je? Nevíme. Tuto oblast tehdy obývají Khmérové, kteří si poznámky dělají na zvířecí kůže a palmové listy, jež ale neobstojí v náročné zkoušce časem. Jediným svědkem zašlé slávy kdysi překrásného města je jen sochařská výzdoba, ve které defilují spoře oděné tanečnice, karavana slonů nesoucí panovníka s doprovodem a armáda, táhnoucí patrně do nějaké bitvy.

Je možné odhalit tajemství tohoto místa i bez putování v čase?

Letecký pohled na Angkor Vat. Foto: Wikimedia Commons
KOMU SLOUŽILO NEJVĚTŠÍ MĚSTO SVĚTA?

Archeologové jsou v tomto případě bezradní. Jsme v oblasti ležící 250 kilometrů severozápadně od kambodžské metropole Phnompenh (to je stejně daleko jako z Prahy do Ostravy – pozn. red.), kde až do 7.

století panuje relativní klid. Pak zde náhle, z dosud neznámého důvodu, dochází k nebývalému kulturnímu rozkvětu. Kdo do této oblasti přináší umění budovat velkolepé stavby, které patří k nejvyšším v tehdejším světě?

Například jedna z mnoha věží chrámu Angkor Vat dosahuje výšky 61 metr a má tedy stejnou výšku jako pražská Petřínská rozhledna! Na město v jeho rozkvětu musel být nádherný pohled! Obrovské pravoúhlé vodní laguny, široké vodní příkopy, ale také terasy, kamenná náměstí, zahrady, domy a především stovka chrámů!

Vyprojektování a postavení takového areálu rozhodně není nic jednoduchého. Zřejmě po několik století zde pracují tisíce dělníků. Kdo je ale učí zvládnout náročné postupy, které umožní, že se město dochová až do dnešní doby?

O genialitě tehdejších řemeslníků se můžeme přesvědčit takřka na každém kroku. Dokázali si poradit v každé situaci a vyřešit jakýkoliv technický problém! K čemu ale toto město sloužilo? Skutečně zde žilo až 20 000 lidí, jak odhadují někteří historici?

Panovník Súrjavarmana II. Foto: Wikimedia Commons
MAGICKÁ HRA SVĚTEL

O minulosti města toho příliš nevíme, ale známe detaily jeho zániku. K tomu dochází v roce 1431, kdy jej po sedmiměsíčním obléhání obsadí thajská armáda. Po jejím odtažení se už obyvatelům Angkoru nepodaří město obnovit do původní krásy, a tak jej po čase také opouštějí.

Jednalo se ale skutečně o město, nebo o rozsáhlou hinduistickou svatyni? Mnohé naznačuje, že zde byla v hojné míře uctívána bohyně Šiva (významná bohyně ničící vesmír, aby mohl být opět stvořen – pozn. red.).

Její výsostné postavení mezi bohy je patrné ve většině zdejších chrámů. Snad vládce města zde nechává vybudovat zvláštní chrám, v němž umístí kamenný lingham – jakýsi falický symbol své osoby. Věří, že právě v penisu se skrývá nejsilnější energie?

Snad nejkrásnější budovou v celém Angkoru je pohřební chrám panovníka Súrjavarmana II. (vládl vletech 1113–1150) postavený ve 12. století. Není to žádný drobeček! Jen tato stavba zabírá plochu téměř 3 kilometry čtvereční!

Lidé jsou zdejším prostředím uchváceni a stavbu navštěvují i několikrát denně, aby mohli sledovat měnící se barvy – výsledek hry slunečních paprsků na zdech chrámu. Bylo i toto záměrem původních stavitelů – navodit správou tajemnou atmosféru?

Zřejmě se jim to podařilo, neboť Angkor si dodnes úspěšně podržel svoje tajemství!

Jan Zeman

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články