reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Bizarní epidemie smíchu: Proč se afričtí školáci nemohli přestat smát
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.8.2019
5.2tis
252
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

O tom, že smích je nakažlivý, se víc než kdokoliv jiný přesvědčili obyvatelé vesnic kolem jezera Tanganika ve východní Africe. Smíchová epidemie vypukla 30. ledna 1962 ve škole v obci Kashasa. To, co napřed vypadalo jako nevinné pubertální chichotání dvojice žáků, v následujících týdnech přerostlo v obrovský problém, kterého nebylo možné se jen tak zbavit.

Původně se ve škole začaly smát dvě dívky. Smály se dlouho a bez přestání a brzy se k nim začnou připojovat i další spolužáci i jejich rodiče. „Když se začne smát jeden člověk, začne se smát i každý kolem něj.

Šíří se to jako lavina. Když rodiče vyzvedli své děti ze školy, začali se smát taky. A tak se to šířilo do dalších vesnic,“ vysvětluje současný americký lingvista a odborník na teorii humoru z univerzity v Texasu Christian F.

Hempelmann. Nakonec bylo nekontrolovatelným smíchem postižena asi tisícovka obyvatel! Šlo ale jen o smích, nebo je vysvětlení složitější?

Nejprve se začali smát školáci.

PRO SMÍCH ZAVŘENO

Ze začátku se možná ani nezdálo, že právě začíná závažný problém. Školáci a jejich rodiče se prostě smáli. Jenže se smáli i další den a ten následující. Smát se nepřestali a naopak přibývalo mnoho dalších smějících se Tanzánců.

Celkem bylo postiženo 14 školních zařízení v okolí a výuka za těchto okolností byla zcela nemožná. Zdá se, že dospělí učitelé na školách byli proti smíchu imunní, ale žáci se nedokázali ovládnout. Výuka byla proto na delší dobu přerušena.

Smích trval celé týdny, měsíce a v některých případech prý dokonce až rok. To je jen těžko představitelné, protože normálně smích trvá ne déle než 20 vteřin, než se tělo unaví. Kromě smíchu ale byly hlášeny ve stejně masivním měřítku hlášeny i jiné projevy.

Zejména to byla bolest, mdloby, nadýmání, dýchací problémy, vyrážky, záchvaty pláče a náhodný křik. To vše ohromná zátěž pro organismus, hlavně dýchací ústrojí. Lze se tedy spravedlivě domnívat, že ačkoliv nebyly v souvislosti s epidemií smíchu hlášeno žádné prokázané oběti na životech, mohl se tento stav na několika úmrtích přinejmenším velkou měrou podílet. Jak ale popsané záchvaty vysvětlit?

Christian F. Hempelmann

JE TO PSYCHÓZA

Christian F. Hempelmann, který se případem zabýval, upozorňuje, že ačkoliv je událost nazývána epidemií smíchu, o smích v pravém slova smyslu vůbec nešlo. Ve skutečnosti byl tento „smích“ jen projevem jiné nemoci.

Organismus takto může reagovat například na bolest či dechové potíže. A stejně jako v případě tanečního moru mohlo jít také o reakci na dlouhodobý stres. „Dnes tomuto stavu neříkáme smíchová epidemie, ale MPI (Mass Psychogenic Illnes – hromadná psychogenní nemoc).

Původ má tedy v myslích postižených lidí. Nemá ale nic společného s jídlem nebo třeba životním prostředím,“ vysvětluje Hempelmann. „Jde o projev stresu, který je společný celým velkým sociálním skupinám, které nemají dost peněz a téměř žádnou moc.

MPI je posledním útočištěm pro lidi s velmi nízkým sociálním statusem. Je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak může mysl projevit, že je něco špatně,“ uzavírá. Byla tedy příčina podivné epidemie původně jen stres ze zkoušek, který se takto projevil u dvou žákyň?

Foto: news.tamuc.edu
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]