26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Bizarní případ Owena Parfitta: Paralyzovaný muž zmizí ze svého vozíčku!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.4.2022
2.4tis
Po muži zůstal jen prázdný invalidní vozík, foto Pixabay
277
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Ochrnutý muž z britského Somersetu za bílého dne zmizel ze zápraží svého domu. Zůstal po něm jen invalidní vozík, bez kterého by neudělal ani krok. V blízkosti domu se přitom tou dobou pohybovalo několik lidí. Mohl paralyzovaný stařík zmizet, aniž by si toho kdokoliv všiml?

Po muži zůstal jen prázdný invalidní vozík, foto Pixabay V mladším věku se Parfitt plavil po mořích jako pirát, foto Pixabay Podle některých tvrzení doplatil na hrátky s černou magií, foto Pixabay Lidské ostatky nalezené poblíž nepatřily zmizelému muži, foto Pixabay

V roce 1763 měl Owen Parfitt již po sedmdesátce a za sebou dobrodružný život, o němž často barvitě vyprávěl každému, kdo byl ochotný naslouchat. Zda se jeho historky odehrály skutečně tak, jak vyprávěl, věděl snad jen on sám.

Jejich základ byl ovšem nezpochybnitelný. Za svých nejlepších dnů na úsvitu 18. století se plavil po sedmi mořích. Napřed jako mladý a nadějný námořník, později jako psanec. Brzy totiž zvolil kariéru piráta, pašeráka a bandity.

Parfitt vedl život bohatý na dobrodružství, nebezpečné vykořisťování a těsné úniky a prekérní situace. Navzdory své kriminální minulosti je ale ve stáří mezi obyvateli britské obce Shepton Mallet v hrabství Somerset, kde se nakonec usadil, poměrně oblíben.

Dalo by se říci, že na sklonku života Parfitt nemá žádné nepřátele. A nikomu nemůže být hrozbou. Přesto jednoho dne beze stopy zmizí z verandy svého domu a už se nikdy neobjeví.

V mladším věku se Parfitt plavil po mořích jako pirát, foto Pixabay

Z PIRÁTA INVALIDOU

Nemoc muže upoutala na invalidní vozík. Paralyzovaný stařík neschopný udělat jediný krok se tehdy nastěhoval do Shepton Mallet, aby dožil v domě své sestry Susannah. Žena o něj pečuje, jak může, on ale stejně většinu dnů stráví v posteli nebo na verandě domku, odkud se dává do řeči s kolemjdoucími.

Na verandě sedí i onoho červnového dne roku 1763 (některé zdroje uvádějí rok 1768, pozn. red.). Zatímco sleduje několik farmářů pracujících nedaleko domu, jeho sestra se věnuje domácím pracím a plánuje, že až muž bude chtít do postele, skočí k vedlejšímu domu pro sousedku, která obvykle s přesunem staříka pomáhá.

Je to zkrátka rutinní teplý letní večer, který naruší až blížící se bouřka. Když Susannah vyjde zpátky před dům, aby bratrovi oznámila, že ho přenese domů, než se spustí déšť, najde jeho křeslo prázdné.

Kam se chromý muž mohl podít? Vždyť ho jeho sestra sama ještě před několika minutami kontrolovala a nic nenasvědčovalo tomu, že by byl jakkoliv zneklidněn případným nebezpečím!

NIKDO NIC NEVIDĚL

Žena nejprve vyburcuje sousedy ve vedlejším domě, ti však tvrdí, že muže nikam nepřesunuli. Potvrzují to také dělníci pracující jen několik metrů od verandy domu. Kdyby se k Parfittovi kdokoliv přiblížil, natož aby s ním jakkoliv manipuloval, museli by si ho všimnout.

Jenže nikdo nic neviděl. Dělníci mohou potvrdit jen to, že ještě před okamžikem stařík seděl na svém obvyklém místě. Jak se tedy mohl paralyzovaný muž dostat pryč ze svého křesla? A kam by vlastně chodil?

Kolem domu není nic, jen pole a nekonečné lesy. Susannah logicky úpěnlivě žádá sousedy a farmáře z okolí, aby jí pomohli po ztraceném bratrovi v okolí pátrat dřív, než přijde bouřka a padne noc. Jenže Owen Parfitt jednoduše není nikde k nalezení.

Ani v polích okolo nejsou žádné stopy nasvědčující tomu, že by tudy kdokoliv vedl ochrnutého muže. Vypařil se snad?

Podle některých tvrzení doplatil na hrátky s černou magií, foto Pixabay

DRBY NEČEKAJÍ

Pátrání po zmizelém Parfittovi bylo neúspěšné. Přestože ještě několik dalších dnů jeho sestra a hrstka dobrovolníků procházejí okolí, nenajdou po něm jedinou stopu. Navíc je všem známo, že muž byl paralyzovaný, a je tak naprosto nemožné, aby se jednoduše zvedl a odešel neznámo kam.

Muselo se tu tedy stát něco mnohem zlověstnějšího. Pověrčiví místní začali věřit, že byl Owen Parfitt potrestán za to, že trávil tolik času vychloubáním o své divoké minulosti. Podle nich si pro muže přišel sám ďábel a odvlekl ho do pekla.

Nebo ho možná do svého světa odvedli temní duchové, se kterými se spojoval během rituálů černé magie.

Další už poněkud uvěřitelnější zvěsti hovoří o tom, že ho dostihla zločinecká minulost, byl vypátrán a unesen svými někdejšími kumpány či nepřáteli, kteří se rozhodli vyřešit neuzavřené záležitosti. Unesen prý mohl být i nějakým místním gangem, který doufá, že jim Parfitt ukáže cestu k zakopanému pirátskému pokladu.

Prstem bylo ukázáno také na Susannah jako možnou podezřelou z vraždy. Mohla jí s bratrem dojít trpělivost? Není to příliš pravděpodobné. O svého bratra pečovala dlouhé roky, její příjem byl velice nízký a většinu peněz, se kterými hospodařila, dostávala právě za péči o paralyzovaného muže.

Teorií je obrovské množství, jsou ovšem vesměs jen těžko uvěřitelné. Únos ani vražda by se navíc nemohly odehrát bez povšimnutí mužů pracujících na polích okolo domu.

Lidské ostatky nalezené poblíž nepatřily zmizelému muži, foto Pixabay

OKAMŽIK NADĚJE

Na nějaký čas se zdálo, že nové světlo do případu zmizení Owena Parfitta vnese rekonstrukce zahájená v místě, kde stával jeho dům v roce 1813, tedy padesát let poté, co byl muž viděn naposledy. V zahradě asi 100 metrů od domu totiž byly odkryty lidské ostatky.

Jejich ohledání ovšem později prokázalo, že jde o kostru ženy. Čí kostra to byla, není známo. Zmizení muže se tak rozrůstá o další nezodpovězené otázky. V roce 1933 je v místě zahájena další rekonstrukce, ale žádné nové informace o osudu vysloužilého piráta už nepřinese.

Kam mohl zmizet a jak? O mnoho let později jeho osud stále zůstává záhadou.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 402
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.1tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.4tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.0tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]