24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
Bizarní případ Owena Parfitta: Paralyzovaný muž zmizí ze svého vozíčku!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.4.2022
2.4tis
Po muži zůstal jen prázdný invalidní vozík, foto Pixabay
277
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Ochrnutý muž z britského Somersetu za bílého dne zmizel ze zápraží svého domu. Zůstal po něm jen invalidní vozík, bez kterého by neudělal ani krok. V blízkosti domu se přitom tou dobou pohybovalo několik lidí. Mohl paralyzovaný stařík zmizet, aniž by si toho kdokoliv všiml?

Po muži zůstal jen prázdný invalidní vozík, foto Pixabay V mladším věku se Parfitt plavil po mořích jako pirát, foto Pixabay Podle některých tvrzení doplatil na hrátky s černou magií, foto Pixabay Lidské ostatky nalezené poblíž nepatřily zmizelému muži, foto Pixabay

V roce 1763 měl Owen Parfitt již po sedmdesátce a za sebou dobrodružný život, o němž často barvitě vyprávěl každému, kdo byl ochotný naslouchat. Zda se jeho historky odehrály skutečně tak, jak vyprávěl, věděl snad jen on sám.

Jejich základ byl ovšem nezpochybnitelný. Za svých nejlepších dnů na úsvitu 18. století se plavil po sedmi mořích. Napřed jako mladý a nadějný námořník, později jako psanec. Brzy totiž zvolil kariéru piráta, pašeráka a bandity.

Parfitt vedl život bohatý na dobrodružství, nebezpečné vykořisťování a těsné úniky a prekérní situace. Navzdory své kriminální minulosti je ale ve stáří mezi obyvateli britské obce Shepton Mallet v hrabství Somerset, kde se nakonec usadil, poměrně oblíben.

Dalo by se říci, že na sklonku života Parfitt nemá žádné nepřátele. A nikomu nemůže být hrozbou. Přesto jednoho dne beze stopy zmizí z verandy svého domu a už se nikdy neobjeví.

V mladším věku se Parfitt plavil po mořích jako pirát, foto Pixabay

Z PIRÁTA INVALIDOU

Nemoc muže upoutala na invalidní vozík. Paralyzovaný stařík neschopný udělat jediný krok se tehdy nastěhoval do Shepton Mallet, aby dožil v domě své sestry Susannah. Žena o něj pečuje, jak může, on ale stejně většinu dnů stráví v posteli nebo na verandě domku, odkud se dává do řeči s kolemjdoucími.

Na verandě sedí i onoho červnového dne roku 1763 (některé zdroje uvádějí rok 1768, pozn. red.). Zatímco sleduje několik farmářů pracujících nedaleko domu, jeho sestra se věnuje domácím pracím a plánuje, že až muž bude chtít do postele, skočí k vedlejšímu domu pro sousedku, která obvykle s přesunem staříka pomáhá.

Je to zkrátka rutinní teplý letní večer, který naruší až blížící se bouřka. Když Susannah vyjde zpátky před dům, aby bratrovi oznámila, že ho přenese domů, než se spustí déšť, najde jeho křeslo prázdné.

Kam se chromý muž mohl podít? Vždyť ho jeho sestra sama ještě před několika minutami kontrolovala a nic nenasvědčovalo tomu, že by byl jakkoliv zneklidněn případným nebezpečím!

NIKDO NIC NEVIDĚL

Žena nejprve vyburcuje sousedy ve vedlejším domě, ti však tvrdí, že muže nikam nepřesunuli. Potvrzují to také dělníci pracující jen několik metrů od verandy domu. Kdyby se k Parfittovi kdokoliv přiblížil, natož aby s ním jakkoliv manipuloval, museli by si ho všimnout.

Jenže nikdo nic neviděl. Dělníci mohou potvrdit jen to, že ještě před okamžikem stařík seděl na svém obvyklém místě. Jak se tedy mohl paralyzovaný muž dostat pryč ze svého křesla? A kam by vlastně chodil?

Kolem domu není nic, jen pole a nekonečné lesy. Susannah logicky úpěnlivě žádá sousedy a farmáře z okolí, aby jí pomohli po ztraceném bratrovi v okolí pátrat dřív, než přijde bouřka a padne noc. Jenže Owen Parfitt jednoduše není nikde k nalezení.

Ani v polích okolo nejsou žádné stopy nasvědčující tomu, že by tudy kdokoliv vedl ochrnutého muže. Vypařil se snad?

Podle některých tvrzení doplatil na hrátky s černou magií, foto Pixabay

DRBY NEČEKAJÍ

Pátrání po zmizelém Parfittovi bylo neúspěšné. Přestože ještě několik dalších dnů jeho sestra a hrstka dobrovolníků procházejí okolí, nenajdou po něm jedinou stopu. Navíc je všem známo, že muž byl paralyzovaný, a je tak naprosto nemožné, aby se jednoduše zvedl a odešel neznámo kam.

Muselo se tu tedy stát něco mnohem zlověstnějšího. Pověrčiví místní začali věřit, že byl Owen Parfitt potrestán za to, že trávil tolik času vychloubáním o své divoké minulosti. Podle nich si pro muže přišel sám ďábel a odvlekl ho do pekla.

Nebo ho možná do svého světa odvedli temní duchové, se kterými se spojoval během rituálů černé magie.

Další už poněkud uvěřitelnější zvěsti hovoří o tom, že ho dostihla zločinecká minulost, byl vypátrán a unesen svými někdejšími kumpány či nepřáteli, kteří se rozhodli vyřešit neuzavřené záležitosti. Unesen prý mohl být i nějakým místním gangem, který doufá, že jim Parfitt ukáže cestu k zakopanému pirátskému pokladu.

Prstem bylo ukázáno také na Susannah jako možnou podezřelou z vraždy. Mohla jí s bratrem dojít trpělivost? Není to příliš pravděpodobné. O svého bratra pečovala dlouhé roky, její příjem byl velice nízký a většinu peněz, se kterými hospodařila, dostávala právě za péči o paralyzovaného muže.

Teorií je obrovské množství, jsou ovšem vesměs jen těžko uvěřitelné. Únos ani vražda by se navíc nemohly odehrát bez povšimnutí mužů pracujících na polích okolo domu.

Lidské ostatky nalezené poblíž nepatřily zmizelému muži, foto Pixabay

OKAMŽIK NADĚJE

Na nějaký čas se zdálo, že nové světlo do případu zmizení Owena Parfitta vnese rekonstrukce zahájená v místě, kde stával jeho dům v roce 1813, tedy padesát let poté, co byl muž viděn naposledy. V zahradě asi 100 metrů od domu totiž byly odkryty lidské ostatky.

Jejich ohledání ovšem později prokázalo, že jde o kostru ženy. Čí kostra to byla, není známo. Zmizení muže se tak rozrůstá o další nezodpovězené otázky. V roce 1933 je v místě zahájena další rekonstrukce, ale žádné nové informace o osudu vysloužilého piráta už nepřinese.

Kam mohl zmizet a jak? O mnoho let později jeho osud stále zůstává záhadou.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.1tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.9tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.1tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.4tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.3tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]