18. května 1969: Do vesmíru startuje mise Apollo 10 jako poslední příprava k přistání na Měsíci.
Domů     Bizarní případ skutečného Otesánka. Pojídá odpadky, živá zvířata, mrtvoly v márnici i roční dítě!
Bizarní případ skutečného Otesánka. Pojídá odpadky, živá zvířata, mrtvoly v márnici i roční dítě!
od 30.11.2023
3.4tis
368
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Nad neobvyklým apetitem a zvláštními stravovacími návyky francouzského chudáka si lékaři lámou hlavy dodnes. Potravu hledá, kde jen to jde, polyká celá zvířata, a dokonce se pokusí sníst i vlastní ruku!

Jeho hlad je neukojitelný, přesto stále trpí podvýživou a nikdo mu nedokáže pomoci. Jakou záhadnou nemocí mohl neustále hladový muž trpět?

Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul. Pierre-Francois Percy. Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek. Polský otesánek Charles Domery.

Jed jsem, sněd jsem: kaši z rendlíka, ucháč mlíka, pecen chleba, mámu, tátu, děvečku s jetelem, sedláka se senem, pasáka s prasaty, ovčáka s jehňaty – a tebe taky ještě sním!“

Těmito slovy se své další oběti představuje Otesánek v české pohádce z pera spisovatele Karla Jaromíra Erbena (1811–1870). Stařenka, kterou se Otesánek chystá pozřít, ovšem nenasytné dítě zabije a z jeho útrob všechny vysvobodí.

Existují různé metaforické výklady této pohádky, žádný ale nepřipouští, že by snad mohla být inspirovaná skutečnými událostmi. A přece to nelze zcela vyloučit.

Muž se zdánlivě bezedným žaludkem a neukojitelným hladem, který pozřel vše, co mu přišlo pod ruku, skutečně žil a zemřel jen 13 let před narozením Erbena. Je tedy možné, že se o něm mohl doslechnout.

Příběh pohádkového Otesánka pro jeho aktéry končí relativně šťastně, život toho skutečného je ovšem mnohem tragičtější. Kdo byl muž známý pouze jako Tarrare (1772–1798) a jak přišel ke svému neutišitelnému hladu?

Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul.
Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul.

Tarrare jako showman

Narodil se někdy kolem roku 1772 nedaleko Lyonu. Datum jeho narození není zaznamenáno, jen málo se toho ví o jeho dětství, a není ani jisté, zda je Tarrare jeho skutečné jméno, nebo přezdívka.

Už jako dítě má Tarrare obrovskou chuť k jídlu a v pubertě je za jediný den schopný sníst čtvrtinu býka, která váží tolik, co Tarrare sám.

Náklady na jeho stravu se neustále zvyšují a rodiče, kteří dospívajícího chlapce již nedokážou uživit, jej přinutí odejít z domova.

Tarrare pak několik dalších let cestuje po Francii s potulnou bandou zlodějů a prostitutek, krade a žebrá o jídlo, než se mu podaří svůj extrémní hlad zpeněžit.

Jako předskokan kočovného šarlatána přitahuje fascinované publikum tím, že polyká korky, kameny, živá zvířata a plné koše jablek. Je to jen neobyčejný apetit, nebo muž trpí nějakou závažnou poruchou? Na důkladné prozkoumání týmem lékařů si Tarrare musí ještě několik let počkat.

Pierre-Francois Percy.
Pierre-Francois Percy.

Má stále hlad

V roce 1788 se Tarrare stěhuje do Paříže, kde působí jako pouliční umělec a svým hladem se nějakou dobu docela úspěšně živí. V roce 1792 vypuká válka a Tarrare se přidává k francouzské revoluční armádě, jenže příděly

jídla nemají šanci jeho hlad utišit, a tak výměnou za další porci plní úkoly jiných vojáků nebo hledá zbytky jídla ve stokách a kontejnerech.

Ani to ale nestačí a Tarrare se brzy kvůli extrémnímu vyčerpání ocitá ve vojenské nemocnici, kde mu začnou podávat čtyřnásobné příděly.

Jenže Tarrare zůstává hladový, dojídá zbytky po ostatních pacientech a vkrádá se do pokoje lékárníka, aby tam jedl kataplazmu (kašovitý horký obvaz z různých jedlých surovin – pozn. red.). To konečně lékaře přiměje zabývat se Tarrareho nevysvětlitelným hladem.

Z lékařských dokumentů vyplývá, že navzdory extrémnímu stravování má neustále podváhu a kromě toho, že do sebe nacpe, co mu přijde pod ruku, nevykazuje žádné známky duševní choroby. Dočká se pomoci, kterou tak zoufale potřebuje?

Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek.
Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek.

Lékaři v šoku

Tarrare dostává příkaz zůstat ve vojenské nemocnici, aby se zúčastnil pokusů navržených doktorem Courvillem, chirurgem 9. husarského pluku, a Pierrem-Francoisem Percym, vrchním chirurgem nemocnice.

Zdá se však, že lékaře více než skutečná příčina jeho potíží zajímá více to, kolik jídla jejich pacient dokáže spořádat.

Během jednoho experimentu muž na posezení sní pohoštění připravené pro patnáct mužů, skládající se z dvou velkých masových koláčů, talířů se sádlem a solí a patnácti litrů mléka.

Poté okamžitě usne a doktor Courville pozoruje, jak se Tarrareho břicho napíná a nafukuje jako velký balón.

Při jiné příležitosti je Tarraremu předložena živá kočka, které bez váhání svými zuby roztrhne břicho, vypije její krev, až na kosti všechno sní a nakonec vyzvrací její srst a kůži.

Následně mu nemocniční personál nabízí různá další zvířata včetně hadů, ještěrů a štěňat, která bez potíží sní. „Psi a kočky při pohledu na něj zděšeně prchali, jako by tušili, jaký osud jim chystá,“ poznamenává Percy. Bez žvýkání také spolkne celého úhoře! Jak je to vůbec možné?

Převoz tajných dokumentů

Experimenty trvají několik měsíců, lékaři se ale nedostanou o nic blíž rozuzlení záhady Tarrareho bezedného žaludku a vojenské úřady začínají tlačit na jeho návrat do služby.

Courville tehdy navrhuje, že by Tarrareho neobvyklé schopnosti být využity pro vojenské účely. Ve svém žaludku by mohl bezpečně přenášet zprávy a dokumenty bez rizika, že budou nalezeny, pokud by ho nepřátelé prohledávali.

Při pokusu ověřit si, zda by to skutečně mohlo fungovat, je do dřevěné krabice vložen dokument, ten pak Tarrare i s krabičkou spolkne. Za dva dny je krabička z jeho exkrementů vyzvednuta, přičemž dokument je stále čitelný.

Jeho kariéra vojenského kurýra ale nemá dlouhého trvání. Při první ostré zkoušce v terénu generál Rýnské armády posílá Tarrareho přes pruské hranice v přestrojení za německého sedláka.

Jenže muž neumí německy, což okamžitě vzbudí podezření a Tarrare na čas končí v pruském zajetí. Po tomto incidentu se v zoufalé snaze vyhnout se další vojenské službě, vrací do nemocnice a slibuje, že vyzkouší jakoukoliv léčbu k potlačení svého hladu. Existuje vůbec léčba, která by mu mohla pomoci?

Přetrvávající lékařská záhada

Všemožné procedury ale selhávají a lékaři pacienta nedokážou udržet na kontrolované dietě. Tarrare se vždy tajně vyplíží z nemocnice a pojídá vnitřnosti ve stokách, na hromadách odpadků a před řeznickými krámy.

Pokouší se také pít krev ostatních pacientů v nemocnici a jíst mrtvoly v nemocniční márnici. A údajně se také pokusí sníst vlastní ruku. Když pak v nemocnici zmizí 14měsíční batole, na Tarrareho okamžitě padá podezření, že dítě snědl.

Byl by něčeho takového schopný? Zda je případ zmizelého batolete nakonec nějak objasněn, není známo.

Tarrare je ale kvůli tomuto podezření z nemocnice vyhozen a o čtyři roky později ve věku asi 26 let umírá na tuberkulózu, aniž by byla příčina jeho neustálého hladu odhalena.

Mnoho neprozradí ani následná pitva, která sice objeví řadu abnormalit, ale nic, co by vysvětlovalo jeho hlad.

Díky lékařům z vojenské nemocnice je případ Tarrareho neutišitelného hladu velmi dobře zdokumentovaný, jenže ani dnešní lékaři stále netuší, co by za tím vším mohlo vězet.

Polský otesánek Charles Domery.
Polský otesánek Charles Domery.

Otesánek z Polska Charles Domery

Během války první koalice ve svých řadách měla svého neobyčejně hladového vojáka také nepřátelská pruská armáda.

Jmenoval se Charles Domery, byl jen asi o šest let mladší než Tarrare a nakonec se také přidal k francouzské revoluční armádě, neboť ta pruská trpěla nedostatkem potravin.

Ani Domerymu nestačí běžné denní příděly, a tak pojídá nejrůznější zvířata, například kočky a krysy. Dává přednost syrovému masu před vařeným a jeho oblíbeným pokrmem jsou syrová býčí játra, ale jakékoli dostupné maso je schopný sníst. Dokonce i to lidské.

Když se Domery během služby v armádě plaví na francouzské lodi Hoche, jednomu námořníkovi dělová koule ustřelí nohu. Domery neváhá, chopí se useknuté končetiny a začne ji jíst, dokud mu ji další člen posádky nevytrhne z rukou, aby ji vzápětí hodil do moře.

Jeho extrémní stravovací návyky jsou později studovány týmem lékařů, ale jejich příčina zůstává i v tomto případě nejasná.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 17.5.2025 981
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karolinský přístav Charleston a přepadali lodě nepřátel britské koruny. Nyní je však načase, abyste odevzdali díl z kořisti do královské pokladnice a také se zpovídali z činů, které jste spáchali na spojene
od 15.5.2025 2.3tis
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usmívá se.  Právě se mu totiž povedlo oklamat římského císaře a českého krále Rudolfa II. a prodat mu tajemně působící rukopis, který ale ve skutečnosti vůbec z
od 15.5.2025 2.5tis
Jeho výsost císař Rudolf II. leží s vysokou horečkou v posteli již dobrých tři a půl týdne. Ačkoli kolem něho běhá nejméně tucet doktorů a další tucet alchymistů, snažících se vynalézt lék, císařův stav se ani trochu nelepší. Jeden z nich se přiřítí k Rudolfově posteli. „Pane, mám to. Vynalezl jsem směs, která by měla vyléčit i sebevětší teplotu! Stačí j
od 15.5.2025 3.0tis
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů. Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polský
od 14.5.2025 2.9tis
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisících letech není zcela jasné, jakému účelu měl tento antický chrám sloužit.   Chrám, postavený v iónském stavebním slohu, se nachází ve stejnojm
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz