20. dubna 1535: Záhadný světelný jev známý jako Stockholmský zázrak se rozzáří na obloze.
Domů     Bizarní případ skutečného Otesánka. Pojídá odpadky, živá zvířata, mrtvoly v márnici i roční dítě!
Bizarní případ skutečného Otesánka. Pojídá odpadky, živá zvířata, mrtvoly v márnici i roční dítě!
od 30.11.2023
3.4tis
368
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Nad neobvyklým apetitem a zvláštními stravovacími návyky francouzského chudáka si lékaři lámou hlavy dodnes. Potravu hledá, kde jen to jde, polyká celá zvířata, a dokonce se pokusí sníst i vlastní ruku!

Jeho hlad je neukojitelný, přesto stále trpí podvýživou a nikdo mu nedokáže pomoci. Jakou záhadnou nemocí mohl neustále hladový muž trpět?

Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul. Pierre-Francois Percy. Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek. Polský otesánek Charles Domery.

Jed jsem, sněd jsem: kaši z rendlíka, ucháč mlíka, pecen chleba, mámu, tátu, děvečku s jetelem, sedláka se senem, pasáka s prasaty, ovčáka s jehňaty – a tebe taky ještě sním!“

Těmito slovy se své další oběti představuje Otesánek v české pohádce z pera spisovatele Karla Jaromíra Erbena (1811–1870). Stařenka, kterou se Otesánek chystá pozřít, ovšem nenasytné dítě zabije a z jeho útrob všechny vysvobodí.

Existují různé metaforické výklady této pohádky, žádný ale nepřipouští, že by snad mohla být inspirovaná skutečnými událostmi. A přece to nelze zcela vyloučit.

Muž se zdánlivě bezedným žaludkem a neukojitelným hladem, který pozřel vše, co mu přišlo pod ruku, skutečně žil a zemřel jen 13 let před narozením Erbena. Je tedy možné, že se o něm mohl doslechnout.

Příběh pohádkového Otesánka pro jeho aktéry končí relativně šťastně, život toho skutečného je ovšem mnohem tragičtější. Kdo byl muž známý pouze jako Tarrare (1772–1798) a jak přišel ke svému neutišitelnému hladu?

Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul.
Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul.

Tarrare jako showman

Narodil se někdy kolem roku 1772 nedaleko Lyonu. Datum jeho narození není zaznamenáno, jen málo se toho ví o jeho dětství, a není ani jisté, zda je Tarrare jeho skutečné jméno, nebo přezdívka.

Už jako dítě má Tarrare obrovskou chuť k jídlu a v pubertě je za jediný den schopný sníst čtvrtinu býka, která váží tolik, co Tarrare sám.

Náklady na jeho stravu se neustále zvyšují a rodiče, kteří dospívajícího chlapce již nedokážou uživit, jej přinutí odejít z domova.

Tarrare pak několik dalších let cestuje po Francii s potulnou bandou zlodějů a prostitutek, krade a žebrá o jídlo, než se mu podaří svůj extrémní hlad zpeněžit.

Jako předskokan kočovného šarlatána přitahuje fascinované publikum tím, že polyká korky, kameny, živá zvířata a plné koše jablek. Je to jen neobyčejný apetit, nebo muž trpí nějakou závažnou poruchou? Na důkladné prozkoumání týmem lékařů si Tarrare musí ještě několik let počkat.

Pierre-Francois Percy.
Pierre-Francois Percy.

Má stále hlad

V roce 1788 se Tarrare stěhuje do Paříže, kde působí jako pouliční umělec a svým hladem se nějakou dobu docela úspěšně živí. V roce 1792 vypuká válka a Tarrare se přidává k francouzské revoluční armádě, jenže příděly

jídla nemají šanci jeho hlad utišit, a tak výměnou za další porci plní úkoly jiných vojáků nebo hledá zbytky jídla ve stokách a kontejnerech.

Ani to ale nestačí a Tarrare se brzy kvůli extrémnímu vyčerpání ocitá ve vojenské nemocnici, kde mu začnou podávat čtyřnásobné příděly.

Jenže Tarrare zůstává hladový, dojídá zbytky po ostatních pacientech a vkrádá se do pokoje lékárníka, aby tam jedl kataplazmu (kašovitý horký obvaz z různých jedlých surovin – pozn. red.). To konečně lékaře přiměje zabývat se Tarrareho nevysvětlitelným hladem.

Z lékařských dokumentů vyplývá, že navzdory extrémnímu stravování má neustále podváhu a kromě toho, že do sebe nacpe, co mu přijde pod ruku, nevykazuje žádné známky duševní choroby. Dočká se pomoci, kterou tak zoufale potřebuje?

Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek.
Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek.

Lékaři v šoku

Tarrare dostává příkaz zůstat ve vojenské nemocnici, aby se zúčastnil pokusů navržených doktorem Courvillem, chirurgem 9. husarského pluku, a Pierrem-Francoisem Percym, vrchním chirurgem nemocnice.

Zdá se však, že lékaře více než skutečná příčina jeho potíží zajímá více to, kolik jídla jejich pacient dokáže spořádat.

Během jednoho experimentu muž na posezení sní pohoštění připravené pro patnáct mužů, skládající se z dvou velkých masových koláčů, talířů se sádlem a solí a patnácti litrů mléka.

Poté okamžitě usne a doktor Courville pozoruje, jak se Tarrareho břicho napíná a nafukuje jako velký balón.

Při jiné příležitosti je Tarraremu předložena živá kočka, které bez váhání svými zuby roztrhne břicho, vypije její krev, až na kosti všechno sní a nakonec vyzvrací její srst a kůži.

Následně mu nemocniční personál nabízí různá další zvířata včetně hadů, ještěrů a štěňat, která bez potíží sní. „Psi a kočky při pohledu na něj zděšeně prchali, jako by tušili, jaký osud jim chystá,“ poznamenává Percy. Bez žvýkání také spolkne celého úhoře! Jak je to vůbec možné?

Převoz tajných dokumentů

Experimenty trvají několik měsíců, lékaři se ale nedostanou o nic blíž rozuzlení záhady Tarrareho bezedného žaludku a vojenské úřady začínají tlačit na jeho návrat do služby.

Courville tehdy navrhuje, že by Tarrareho neobvyklé schopnosti být využity pro vojenské účely. Ve svém žaludku by mohl bezpečně přenášet zprávy a dokumenty bez rizika, že budou nalezeny, pokud by ho nepřátelé prohledávali.

Při pokusu ověřit si, zda by to skutečně mohlo fungovat, je do dřevěné krabice vložen dokument, ten pak Tarrare i s krabičkou spolkne. Za dva dny je krabička z jeho exkrementů vyzvednuta, přičemž dokument je stále čitelný.

Jeho kariéra vojenského kurýra ale nemá dlouhého trvání. Při první ostré zkoušce v terénu generál Rýnské armády posílá Tarrareho přes pruské hranice v přestrojení za německého sedláka.

Jenže muž neumí německy, což okamžitě vzbudí podezření a Tarrare na čas končí v pruském zajetí. Po tomto incidentu se v zoufalé snaze vyhnout se další vojenské službě, vrací do nemocnice a slibuje, že vyzkouší jakoukoliv léčbu k potlačení svého hladu. Existuje vůbec léčba, která by mu mohla pomoci?

Přetrvávající lékařská záhada

Všemožné procedury ale selhávají a lékaři pacienta nedokážou udržet na kontrolované dietě. Tarrare se vždy tajně vyplíží z nemocnice a pojídá vnitřnosti ve stokách, na hromadách odpadků a před řeznickými krámy.

Pokouší se také pít krev ostatních pacientů v nemocnici a jíst mrtvoly v nemocniční márnici. A údajně se také pokusí sníst vlastní ruku. Když pak v nemocnici zmizí 14měsíční batole, na Tarrareho okamžitě padá podezření, že dítě snědl.

Byl by něčeho takového schopný? Zda je případ zmizelého batolete nakonec nějak objasněn, není známo.

Tarrare je ale kvůli tomuto podezření z nemocnice vyhozen a o čtyři roky později ve věku asi 26 let umírá na tuberkulózu, aniž by byla příčina jeho neustálého hladu odhalena.

Mnoho neprozradí ani následná pitva, která sice objeví řadu abnormalit, ale nic, co by vysvětlovalo jeho hlad.

Díky lékařům z vojenské nemocnice je případ Tarrareho neutišitelného hladu velmi dobře zdokumentovaný, jenže ani dnešní lékaři stále netuší, co by za tím vším mohlo vězet.

Polský otesánek Charles Domery.
Polský otesánek Charles Domery.

Otesánek z Polska Charles Domery

Během války první koalice ve svých řadách měla svého neobyčejně hladového vojáka také nepřátelská pruská armáda.

Jmenoval se Charles Domery, byl jen asi o šest let mladší než Tarrare a nakonec se také přidal k francouzské revoluční armádě, neboť ta pruská trpěla nedostatkem potravin.

Ani Domerymu nestačí běžné denní příděly, a tak pojídá nejrůznější zvířata, například kočky a krysy. Dává přednost syrovému masu před vařeným a jeho oblíbeným pokrmem jsou syrová býčí játra, ale jakékoli dostupné maso je schopný sníst. Dokonce i to lidské.

Když se Domery během služby v armádě plaví na francouzské lodi Hoche, jednomu námořníkovi dělová koule ustřelí nohu. Domery neváhá, chopí se useknuté končetiny a začne ji jíst, dokud mu ji další člen posádky nevytrhne z rukou, aby ji vzápětí hodil do moře.

Jeho extrémní stravovací návyky jsou později studovány týmem lékařů, ale jejich příčina zůstává i v tomto případě nejasná.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 19.4.2025 1.4tis
Díky nádherné přírodě, kde přebývali mystičtí druidové, obklopuje celé Irsko skoro až pohádková aura. Najdete tu místa, kde se po vás přímo natahuje neviditelná ruka tisíců let staré historie. Ale jinde jako kdyby se po vás z mlhy sápalo i něco mnohem hrozivějšího… Vítejte na ostrově, kde legendy a realita splývají v jedno.   Hraběnka a mumie Irská
od 19.4.2025 1.6tis
Patřil bezpochyby k nejvlivnějším mužům Spojeného království ve 20. století. Lord Louis Mountbatten ( 1900-1979), člen britské královské rodiny, voják, politik a diplomat. Když byl na něho v roce 1979 spáchán atentát, šokovalo to nejen obyvatele Spojeného království, ale i celý svět. I po letech se nad touto tragickou událostí vznášejí otazníky. &n
od 18.4.2025 2.3tis
Runy, které využívaly zejména germánské kmeny, nejsou jen písmo, ale také mocná magická pomůcka. Pomocí run prý lze nahlédnout do budoucnosti či provádět různé rituály pro vlastní prospěch. Jak se s runami zachází a s čím nám i nyní mohou pomoci? V první polovině letošního února, shodou okolností během přípravy tohoto článku, přichází na svět vzrušující
od 18.4.2025 2.6tis
Místo, kterému se přezdívá laoský Stonehenge, fascinuje záhadology i archeology od svého objevení ve 30. letech 20. století. Na planině v laoské provincii Xieng Khouang se nachází několik tisíc kamenných objektů, které tvarem připomínají obrovské hrnce. K čemu sloužily, je nevyluštěnou záhadou. Tím spíš, že podle místních nejsou ani dílem smrtelníků… Ďáb
od 17.4.2025 2.3tis
Použít u významného českého šlechtického rodu Rožmberků ironické slovní spojení „hogo fogo“ se může zdát poněkud problematické. Kdo by měl být „nóbl“, když ne tato tradiční tuzemská aristokracie?! Nemůžeme si však pomoci. Rožmberkové to s touhou po vznešenosti trochu přehnali. Proč? Rod Rožmberků měl být podle legendy příbuzensky spojen s italským
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz