26. července 2014: V kanadském Torontu dochází k masovému pozorování UFO, vyděšení lidé volají na policii.
Domů     Bizarní případ skutečného Otesánka. Pojídá odpadky, živá zvířata, mrtvoly v márnici i roční dítě!
Bizarní případ skutečného Otesánka. Pojídá odpadky, živá zvířata, mrtvoly v márnici i roční dítě!
od 30.11.2023
3.4tis
368
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Nad neobvyklým apetitem a zvláštními stravovacími návyky francouzského chudáka si lékaři lámou hlavy dodnes. Potravu hledá, kde jen to jde, polyká celá zvířata, a dokonce se pokusí sníst i vlastní ruku!

Jeho hlad je neukojitelný, přesto stále trpí podvýživou a nikdo mu nedokáže pomoci. Jakou záhadnou nemocí mohl neustále hladový muž trpět?

Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul. Pierre-Francois Percy. Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek. Polský otesánek Charles Domery.

Jed jsem, sněd jsem: kaši z rendlíka, ucháč mlíka, pecen chleba, mámu, tátu, děvečku s jetelem, sedláka se senem, pasáka s prasaty, ovčáka s jehňaty – a tebe taky ještě sním!“

Těmito slovy se své další oběti představuje Otesánek v české pohádce z pera spisovatele Karla Jaromíra Erbena (1811–1870). Stařenka, kterou se Otesánek chystá pozřít, ovšem nenasytné dítě zabije a z jeho útrob všechny vysvobodí.

Existují různé metaforické výklady této pohádky, žádný ale nepřipouští, že by snad mohla být inspirovaná skutečnými událostmi. A přece to nelze zcela vyloučit.

Muž se zdánlivě bezedným žaludkem a neukojitelným hladem, který pozřel vše, co mu přišlo pod ruku, skutečně žil a zemřel jen 13 let před narozením Erbena. Je tedy možné, že se o něm mohl doslechnout.

Příběh pohádkového Otesánka pro jeho aktéry končí relativně šťastně, život toho skutečného je ovšem mnohem tragičtější. Kdo byl muž známý pouze jako Tarrare (1772–1798) a jak přišel ke svému neutišitelnému hladu?

Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul.
Při jednom experimentu snědl jídlo pro 15 lidí a pak usnul.

Tarrare jako showman

Narodil se někdy kolem roku 1772 nedaleko Lyonu. Datum jeho narození není zaznamenáno, jen málo se toho ví o jeho dětství, a není ani jisté, zda je Tarrare jeho skutečné jméno, nebo přezdívka.

Už jako dítě má Tarrare obrovskou chuť k jídlu a v pubertě je za jediný den schopný sníst čtvrtinu býka, která váží tolik, co Tarrare sám.

Náklady na jeho stravu se neustále zvyšují a rodiče, kteří dospívajícího chlapce již nedokážou uživit, jej přinutí odejít z domova.

Tarrare pak několik dalších let cestuje po Francii s potulnou bandou zlodějů a prostitutek, krade a žebrá o jídlo, než se mu podaří svůj extrémní hlad zpeněžit.

Jako předskokan kočovného šarlatána přitahuje fascinované publikum tím, že polyká korky, kameny, živá zvířata a plné koše jablek. Je to jen neobyčejný apetit, nebo muž trpí nějakou závažnou poruchou? Na důkladné prozkoumání týmem lékařů si Tarrare musí ještě několik let počkat.

Pierre-Francois Percy.
Pierre-Francois Percy.

Má stále hlad

V roce 1788 se Tarrare stěhuje do Paříže, kde působí jako pouliční umělec a svým hladem se nějakou dobu docela úspěšně živí. V roce 1792 vypuká válka a Tarrare se přidává k francouzské revoluční armádě, jenže příděly

jídla nemají šanci jeho hlad utišit, a tak výměnou za další porci plní úkoly jiných vojáků nebo hledá zbytky jídla ve stokách a kontejnerech.

Ani to ale nestačí a Tarrare se brzy kvůli extrémnímu vyčerpání ocitá ve vojenské nemocnici, kde mu začnou podávat čtyřnásobné příděly.

Jenže Tarrare zůstává hladový, dojídá zbytky po ostatních pacientech a vkrádá se do pokoje lékárníka, aby tam jedl kataplazmu (kašovitý horký obvaz z různých jedlých surovin – pozn. red.). To konečně lékaře přiměje zabývat se Tarrareho nevysvětlitelným hladem.

Z lékařských dokumentů vyplývá, že navzdory extrémnímu stravování má neustále podváhu a kromě toho, že do sebe nacpe, co mu přijde pod ruku, nevykazuje žádné známky duševní choroby. Dočká se pomoci, kterou tak zoufale potřebuje?

Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek.
Tarrare publikum bavil a lékaře fascinoval tím, že polykal celé ryby či koše plné jablek.

Lékaři v šoku

Tarrare dostává příkaz zůstat ve vojenské nemocnici, aby se zúčastnil pokusů navržených doktorem Courvillem, chirurgem 9. husarského pluku, a Pierrem-Francoisem Percym, vrchním chirurgem nemocnice.

Zdá se však, že lékaře více než skutečná příčina jeho potíží zajímá více to, kolik jídla jejich pacient dokáže spořádat.

Během jednoho experimentu muž na posezení sní pohoštění připravené pro patnáct mužů, skládající se z dvou velkých masových koláčů, talířů se sádlem a solí a patnácti litrů mléka.

Poté okamžitě usne a doktor Courville pozoruje, jak se Tarrareho břicho napíná a nafukuje jako velký balón.

Při jiné příležitosti je Tarraremu předložena živá kočka, které bez váhání svými zuby roztrhne břicho, vypije její krev, až na kosti všechno sní a nakonec vyzvrací její srst a kůži.

Následně mu nemocniční personál nabízí různá další zvířata včetně hadů, ještěrů a štěňat, která bez potíží sní. „Psi a kočky při pohledu na něj zděšeně prchali, jako by tušili, jaký osud jim chystá,“ poznamenává Percy. Bez žvýkání také spolkne celého úhoře! Jak je to vůbec možné?

Převoz tajných dokumentů

Experimenty trvají několik měsíců, lékaři se ale nedostanou o nic blíž rozuzlení záhady Tarrareho bezedného žaludku a vojenské úřady začínají tlačit na jeho návrat do služby.

Courville tehdy navrhuje, že by Tarrareho neobvyklé schopnosti být využity pro vojenské účely. Ve svém žaludku by mohl bezpečně přenášet zprávy a dokumenty bez rizika, že budou nalezeny, pokud by ho nepřátelé prohledávali.

Při pokusu ověřit si, zda by to skutečně mohlo fungovat, je do dřevěné krabice vložen dokument, ten pak Tarrare i s krabičkou spolkne. Za dva dny je krabička z jeho exkrementů vyzvednuta, přičemž dokument je stále čitelný.

Jeho kariéra vojenského kurýra ale nemá dlouhého trvání. Při první ostré zkoušce v terénu generál Rýnské armády posílá Tarrareho přes pruské hranice v přestrojení za německého sedláka.

Jenže muž neumí německy, což okamžitě vzbudí podezření a Tarrare na čas končí v pruském zajetí. Po tomto incidentu se v zoufalé snaze vyhnout se další vojenské službě, vrací do nemocnice a slibuje, že vyzkouší jakoukoliv léčbu k potlačení svého hladu. Existuje vůbec léčba, která by mu mohla pomoci?

Přetrvávající lékařská záhada

Všemožné procedury ale selhávají a lékaři pacienta nedokážou udržet na kontrolované dietě. Tarrare se vždy tajně vyplíží z nemocnice a pojídá vnitřnosti ve stokách, na hromadách odpadků a před řeznickými krámy.

Pokouší se také pít krev ostatních pacientů v nemocnici a jíst mrtvoly v nemocniční márnici. A údajně se také pokusí sníst vlastní ruku. Když pak v nemocnici zmizí 14měsíční batole, na Tarrareho okamžitě padá podezření, že dítě snědl.

Byl by něčeho takového schopný? Zda je případ zmizelého batolete nakonec nějak objasněn, není známo.

Tarrare je ale kvůli tomuto podezření z nemocnice vyhozen a o čtyři roky později ve věku asi 26 let umírá na tuberkulózu, aniž by byla příčina jeho neustálého hladu odhalena.

Mnoho neprozradí ani následná pitva, která sice objeví řadu abnormalit, ale nic, co by vysvětlovalo jeho hlad.

Díky lékařům z vojenské nemocnice je případ Tarrareho neutišitelného hladu velmi dobře zdokumentovaný, jenže ani dnešní lékaři stále netuší, co by za tím vším mohlo vězet.

Polský otesánek Charles Domery.
Polský otesánek Charles Domery.

Otesánek z Polska Charles Domery

Během války první koalice ve svých řadách měla svého neobyčejně hladového vojáka také nepřátelská pruská armáda.

Jmenoval se Charles Domery, byl jen asi o šest let mladší než Tarrare a nakonec se také přidal k francouzské revoluční armádě, neboť ta pruská trpěla nedostatkem potravin.

Ani Domerymu nestačí běžné denní příděly, a tak pojídá nejrůznější zvířata, například kočky a krysy. Dává přednost syrovému masu před vařeným a jeho oblíbeným pokrmem jsou syrová býčí játra, ale jakékoli dostupné maso je schopný sníst. Dokonce i to lidské.

Když se Domery během služby v armádě plaví na francouzské lodi Hoche, jednomu námořníkovi dělová koule ustřelí nohu. Domery neváhá, chopí se useknuté končetiny a začne ji jíst, dokud mu ji další člen posádky nevytrhne z rukou, aby ji vzápětí hodil do moře.

Jeho extrémní stravovací návyky jsou později studovány týmem lékařů, ale jejich příčina zůstává i v tomto případě nejasná.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 26.7.2024 1.0tis
U města Autun ve střední Francii se dochovala tajemná starověká stavba. Vznikla pravděpodobně v prvním století našeho letopočtu. Smysl tohoto jehlanovitého objektu je však do dnešních dnů záhadou. Jak prokázala archeologie, stavba se nachází v blízkosti nekropole-hřbitova římského sídla  Augustodunum, na jehož základech stojí současné město Autun.
od 26.7.2024 1.4tis
Podle historiků člověka od pravěkých ještěrů dělila miliony let dlouhá propast. Jenže kosterní nálezy, otisky stop i prastará umělecká díla vypovídají o možné realitě, která se zcela vymyká tomu, jak se na dějiny dívá současná věda. Žili dinosauři déle, než se předpokládalo, nebo snad společně s nimi koexistovala lidská rasa, o níž dosud nemáme ani tušení?
od 25.7.2024 1.8tis
V indiánských příbězích se to jen hemží zkazkami o existenci bájného El Dorada, města plného zlata, šperků a drahého kamení. Prý se nachází někde v Jižní Americe. Problémem ale je, že nikdo neví, kde přesně. Podařilo se to před několika měsíci zjistit univerzitnímu profesorovi Christopherovi Minsterovi z Ekvádoru? Proč stále nikdo nenašel El Dorado? To je
od 24.7.2024 2.4tis
Mělo to být obří impérium, které zabíralo velkou plochou dnešní Asie. Připisují se mu zásadní okamžiky v dějinách, a to včetně výstavby nejznámějších monumentů minulosti. „Made in Tartaria“ tak má být například i Velká čínská zeď. Existovala Tartárie? V případě stavby Velké čínské zdi dochází v kontextu bájné Tartárie i k velmi originálním výkladům
od 24.7.2024 2.9tis
Spojovat záhady s něčím tak obyčejným a notoricky fádním, jako je rohlík či houska, svědčí buď o nedostatku důvtipu, nebo naopak přemíry přebujelého vtipu... Napadlo vás však někdy, proč se tyto druhy-tvary pšeničného pečiva nazývají právě takto? Záhada pojmenování „rohlík, houska“ nás zavede nejen do historie Evropy, jazykovědných kabinetů, ale i
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské