27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Blázinec v Araratu provází strašidelná pověst
Filip Appl
od Filip Appl 31.3.2022
1.3tis
Co ukrývají chodby a místnosti starého blázince? Foto: Pixabay
149
SDÍLENÍ
1.3tis
ZOBRAZENÍ

Koncem 50. let 19. století se na jihozápad australského státu Victoria sjíždí dobrodruzi toužící po rychlém zbohatnutí. Uprostřed divočiny vzniká městečko Ararat, které nezanikne ani s koncem zlatokopeckého šílenství.

Může za to rozhodnutí umístit tam novou léčebnu pro duševně nemocné pacienty.  

Co ukrývají chodby a místnosti starého blázince? Foto: Pixabay Budova blázince děsí dodnes. Foto: JacsWiki/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Zařízení v roce 1880. Foto: Neznámý autor/Creative commons/Volné dílo

Jde o obrovský projekt, v rámci kterého v podstatě vzniká nové malé město. V Araratu roste areál disponující vlastním ovocným sadem, vinicí, chovem hospodářských zvířat a mnoha dalšími budovami zajišťujícími soběstačnost.

To je však teprve začátek. V roce 1886 se část komplexu mění na věznici pro šílené kriminálníky a začíná tak skutečně kontroverzní období. Do zařízení míří neškodní delikventi i ti nejhorší vrazi a počet úmrtí, ke kterým za zdmi ústavu dochází, rychle narůstá. Podepsala se děsivá minulost i na tom, co se v opuštěném blázinci odehrává dnes?

PODIVNÉ JEVY

Blázinec v Araratu funguje s různými obměnami přes 130 let. Až na začátku 90. let, v době, kdy už všude okolo stojí moderní městská zástavba, dochází k postupnému opouštění areálu. V té době už má komplex pověst podivného místa, kterého provází aura smrti a utrpení.

O některé budovy se tak začínají zajímat lovci záhad a časem jsou dokonce využívány k paranormálním prohlídkám. Po celém Araratu se šíří historky o nadpřirozených jevech, ke kterým v některých oblastech bývalého blázince dochází.

Téměř na denním pořádku jsou zprávy o náhlém omdlení návštěvníků, pocitech nevolnosti nebo ostré bodavé bolesti, kterou lidé cítí při chůzi konkrétními místnostmi. Další návštěvníci zase hovoří o podivném odpudivém zápachu šířícím se z neidentifikovatelných míst nebo o nevysvětlitelných zvucích připomínajících bouchání hlav o stěny. Byly zaznamenány i zprávy o pozorování nějakých přízraků?

Budova blázince děsí dodnes. Foto: JacsWiki/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

DOMOV DUCHŮ?

Indický publicista a záhadolog Ankit Sethi upozorňuje, že v areálu došlo během těch 130 let nejméně k tisícovce potvrzených úmrtí. Často vražd či sebevražd. Duše tragicky zesnulých pacientů prý mohou na některých místech blázince strašit dodnes.

Mají mezi nimi být třeba přízraky tří mužů, kteří se společně oběsili a nebyli řádně pohřbeni nebo duch Australana Billa Wallaceho, který v roce 1925 zavraždil muže v melbournské kavárně a následně byl prohlášen za šíleného.

„Dalším duchem, který má strašit v blázinci Ararat, je sestra jménem Kerry. Toulá se po ženském křídle a pozoruje turisty,“ uvádí Ankit Sethi a přidává další údajné přízraky tohoto utrpením naplněného místa:

Ducha zdejšího doktora Williama L. Mullena (?–1912) nebo stín pacienta jménem Gary Webb, který personál děsil neustálým zohavováním svého těla a hrůzu nahánějícími zvuky. Opravdu se jeho křik stále ozývá v místech, kde pobýval, jak tvrdí někteří návštěvníci?

Zařízení v roce 1880. Foto: Neznámý autor/Creative commons/Volné dílo
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 1
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.8tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.5tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.5tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]