V roce 1948 došlo v americkém státě Kentucky k havárii letounu P-51 Mustang. Jednalo se o stíhačku Air National Guard – federálních záložních jednotek letectva Spojených států amerických. Ve vraku stroje zahynul kapitán Thomas E. Mantell. K tragickému pádu letounu došlo v důsledku setkání s UFO. Jaký byl celý příběh?
Tato tragická letecká nehoda v mnohém změnila přístup k pozorování neidentifikovatelných létajících objektů – UFO. Do jisté míry by bylo možno tento incident označit i jako „blízké setkání šestého druhu“, kdy došlo k úmrtí člověka v důsledku pozorování UFO. Dodejme, že jde o rozšíření klasifikace „blízkých setkání“, které původně formuloval americký astronom A. Hynek.
Mělo však UFO opravdu podíl na smrti pilota?
Osudné stoupání
Dne 7. ledna 1948 obdrželo velitelství ve Fort Knox v Kentucky hlášení o neznámém objektu ve vzdušném prostoru. Čtveřice stíhaček P-51 Mustang z perutě Kentucky Air National Guard dostala za úkol celou situaci prověřit.
Za kniplem jednoho ze strojů byl i kapitán Mantell. Ten se rozhodl maximálně se přiblížit k neznámému objektu. Podle pozdějšího vyšetřování však během osudného stoupání ztratil ve výšce téměř osmi kilometrů vědomí. Příčinou měl být nedostatek kyslíku.
Nikým neovládaný letoun přešel rychle do pádu. O havárii se brzy začaly šířit senzační zprávy.
Stíhačku prý sestřelila kosmická loď, nechyběly ani konspirační teorie, že za vším stojí nepřátelská mocnost – Sovětský svaz. Vrak letounu měl být zmagnetizován.
Na místě dopadu prý byla zvýšená radioaktivita… Podle zprávy o nehodě však k ničemu takovému nedošlo. Faktem ale zůstává, že kapitán Mantell zemřel v důsledku snahy přiblížit se k UFO. Co mohlo být oním tajemným „objektem“?
Experimentální balón
Vyšetřovatelé se pokusili vysvětlit existenci tajemného objektu tím, že se jednalo o planetu Venuši, která byla na obloze jasně zářícím bodem. Tomu však neodpovídala očitá svědectví, která se zmiňovala o objektu a nikoli o zářícím bodu.
Zároveň se objevila i teorie, která byla více ukotvena v realitě. Kapitán Mantell prý omylem pronásledoval Skyhook – speciální meteorologický balón námořnictva.
Balóny Skyhook byly vyrobeny z reflexního hliníku a měly průměr třicet metrů. Zdálo se to být rozumné vysvětlení. Výskyt žádného balónu tohoto typu se ovšem v daném místě a čase nepodařilo prokázat. Není ani divu, protože projekt Skyhook byl přísně tajný.
Možná, že vysvětlení celého legendárního incidentu stále ještě čeká někde v archivech, co říkáte?!