Stává se nezřídka, že neochvějné a pevné pravdy se začnou viklat jako starý zub a hrozí vypadnutím z dosavadní úrovně dějinného poznání. Mezi ně může patřit i Bohemia, první historické pojmenování současného území Čech.
Poprvé se Čechy dočkaly pojmenování v díle antického geografa Strabóna v prvním století našeho letopočtu. Ano, je to známý a stále oblíbený výraz Bohemia, respektive jeho latinský ekvivalent původního Boiohaemum. V překladu se jedná doslova o „zemi Bójů“.
Keltský kmen Bójů měl na našem území žít od čtvrtého do prvního století před naším letopočtem. Na počátku 4. století se však Keltové začínají přesouvat.
Lokalizace Bohemie
Původní keltské obyvatelstvo zamířilo na jih, aby se zúčastnilo výbojů na Apeninském poloostrově. Velká část keltského obyvatelstva však na našem území zůstává. Rádi se tak považujeme i za potomky tajemných Keltů. Navíc, je zde ten prastarý název Bohemia – země Bójů.
Archeolog Vladimír Salač z Akademie věd však upozorňuje na důkazní nouzi pro tvrzení, že keltští Bójové měli svou vlast právě na našem území. Nejde totiž přesně vymezit prostor, který byl označován jako území Bójů.
Problém je v tom, že výraz „území“ Bójů vytvořili Germáni, kteří neměli o hranicích této sféry keltského vlivu přesné informace.
Spíše je to analogie s povšechným odkazováním: Tam někde za obzorem, tam kdesi daleko, je území Bójů. Skrze antické geografy se tento výraz dostává do naší současnosti, kdy jsme si ho ochotně ztotožnili s česku kotlinou. Bohemia krásná, Bohemia má…Ale kde to vlastně je?!