26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Kdo je nejstarším obyvatelem Ogýgie?
Mirek Brát
od Mirek Brát 10.7.2021
4.3tis
Středomoří je protkané příběhy, které kombinují současnou geografii s mytologií.
214
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

S pomocí Illiady se podařilo najít zapomenout Tróju, se svazkem eposu Odysseia zase stopujeme bloudění ithackého krále. Zatímco Illiada je ve svém ději sevřena trójskými hradbami a nejbližším okolím, Odysseia je jakýmsi bedekrem, který vás provede velkou částí Středozemního moře.

Odpoví také na otázku: Kdo je současným nejstarším obyvatelem Ogýgie?

Pláž, která je na ostrově Gozo spojována s nymfou Kalypsó. Ostrov Gozo má dlouhé a zajímavé dějiny. Kalypsó, jako nejstarší obyvatelka ostrova, by o nich jistě mohla zajímavě vyprávět. 

Rodinka nymfy Kalypsó a krále Odyssea na víkendovém rybolovu na pobřeží ostrova Gozo? Co není, mohlo být… Středomoří je protkané příběhy, které kombinují současnou geografii s mytologií.

V prvé řadě se sluší identifikovat na aktuální mapě Středomoří Ogýgii. Důležité je, abyste měli před sebou skutečně mapu Středozemního moře, jinak riskujete omrzliny. Ogýgie je totiž i skalnatý ostrov v Antarktidě.

Básník Homér byl sice slepý, ale nikoli zahořklý, aby potměšile Odyssea posílal na tuhle studenou nehostinnou skálu s délkou 420 a šířkou 70 metrů, to dá rozum…

Za Ogýgií na Gozo

Ogýgie homérské epochy byl s mnohem větší mírou pravděpodobnosti dnešní ostrov Gozo, součást maltského souostroví. Chorvatský úřad pro cestovní ruch by byl možná raději, kdyby to byl ostrov Mljet v Jaderském moři.

Pláž, která je na ostrově Gozo spojována s nymfou Kalypsó.

Ponecháme však nyní případné ztotožnění bájné Ogýgie s  chorvatským ostrovem bez povšimnutí, protože rovnítko mezi Ogýgií a ostrovem Gozo není otázkou současného marketingu cestovního ruchu, ale opírá se už o antické autority včetně básníka a filozofa Hésioda, spisovatele Euhémera a básníka Kallimacha, přičemž první jmenovaný byl mladší současník Homérův.

To všichni a mnozí další tvrdili, že Ogýgie je právě a jen ten kus země, který nyní nazýváme ostrovem Gozo.

Nymfa Kalypsó

Zalistujme opět v eposu Odysseia a sledujme osudy hlavního hrdiny, který na Ogýgii strávil sedm dlouhých let. Zadržovala jej zde nymfa Kalypsó. Nelze hovořit o nějakém klasickém vězeňském systému. Šlo především o citové a jistě i tělesné pouto krásné nymfy k bájnému řeckému rekovi.

Rodinka nymfy Kalypsó a krále Odyssea na víkendovém rybolovu na pobřeží ostrova Gozo? Co není, mohlo být…

Kdyby se do úniku tehdy nevložily božské síly, možná bychom zde krále a nejlstivějšího z Řeků před Trójou stále ještě potkávali, jak velí místnímu trajektu a vozí turisty z Malty na Gozo. Kalypsó totiž slibovala Odysseovi nesmrtelnost, pokud s ní zůstane. Kdyby  se mu nepodařilo uniknout, co jiného by mu asi zbývalo, viďte?

Ostrov Gozo má dlouhé a zajímavé dějiny. Kalypsó, jako nejstarší obyvatelka ostrova, by o nich jistě mohla zajímavě vyprávět.

Tím odpovídáme na v úvodu položenou otázku: Kdo je nejstarším obyvatelem Ogýgie? Rozhodnutím bohů měla nymfa Kalypsó pobývat na Ogýgii až do skonání světa. Čas na setkání s Kalypsó stále ještě nějaký existuje, pokud má někdo zájem.

Jen berte v úvahu, že Odysseus, nejchytřejší z Řeků před Trójou, to raději po letech na Ogýgii zabalil a na voru odplul rychle pryč.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]