Domů     Záhady historie
Kdo je nejstarším obyvatelem Ogýgie?
Mirek Brát
od Mirek Brát 10.7.2021
4.3tis
Středomoří je protkané příběhy, které kombinují současnou geografii s mytologií.
214
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

S pomocí Illiady se podařilo najít zapomenout Tróju, se svazkem eposu Odysseia zase stopujeme bloudění ithackého krále. Zatímco Illiada je ve svém ději sevřena trójskými hradbami a nejbližším okolím, Odysseia je jakýmsi bedekrem, který vás provede velkou částí Středozemního moře.

Odpoví také na otázku: Kdo je současným nejstarším obyvatelem Ogýgie?

Pláž, která je na ostrově Gozo spojována s nymfou Kalypsó. Ostrov Gozo má dlouhé a zajímavé dějiny. Kalypsó, jako nejstarší obyvatelka ostrova, by o nich jistě mohla zajímavě vyprávět. 

Rodinka nymfy Kalypsó a krále Odyssea na víkendovém rybolovu na pobřeží ostrova Gozo? Co není, mohlo být… Středomoří je protkané příběhy, které kombinují současnou geografii s mytologií.

V prvé řadě se sluší identifikovat na aktuální mapě Středomoří Ogýgii. Důležité je, abyste měli před sebou skutečně mapu Středozemního moře, jinak riskujete omrzliny. Ogýgie je totiž i skalnatý ostrov v Antarktidě.

Básník Homér byl sice slepý, ale nikoli zahořklý, aby potměšile Odyssea posílal na tuhle studenou nehostinnou skálu s délkou 420 a šířkou 70 metrů, to dá rozum…

Za Ogýgií na Gozo

Ogýgie homérské epochy byl s mnohem větší mírou pravděpodobnosti dnešní ostrov Gozo, součást maltského souostroví. Chorvatský úřad pro cestovní ruch by byl možná raději, kdyby to byl ostrov Mljet v Jaderském moři.

Pláž, která je na ostrově Gozo spojována s nymfou Kalypsó.

Ponecháme však nyní případné ztotožnění bájné Ogýgie s  chorvatským ostrovem bez povšimnutí, protože rovnítko mezi Ogýgií a ostrovem Gozo není otázkou současného marketingu cestovního ruchu, ale opírá se už o antické autority včetně básníka a filozofa Hésioda, spisovatele Euhémera a básníka Kallimacha, přičemž první jmenovaný byl mladší současník Homérův.

To všichni a mnozí další tvrdili, že Ogýgie je právě a jen ten kus země, který nyní nazýváme ostrovem Gozo.

Nymfa Kalypsó

Zalistujme opět v eposu Odysseia a sledujme osudy hlavního hrdiny, který na Ogýgii strávil sedm dlouhých let. Zadržovala jej zde nymfa Kalypsó. Nelze hovořit o nějakém klasickém vězeňském systému. Šlo především o citové a jistě i tělesné pouto krásné nymfy k bájnému řeckému rekovi.

Rodinka nymfy Kalypsó a krále Odyssea na víkendovém rybolovu na pobřeží ostrova Gozo? Co není, mohlo být…

Kdyby se do úniku tehdy nevložily božské síly, možná bychom zde krále a nejlstivějšího z Řeků před Trójou stále ještě potkávali, jak velí místnímu trajektu a vozí turisty z Malty na Gozo. Kalypsó totiž slibovala Odysseovi nesmrtelnost, pokud s ní zůstane. Kdyby  se mu nepodařilo uniknout, co jiného by mu asi zbývalo, viďte?

Ostrov Gozo má dlouhé a zajímavé dějiny. Kalypsó, jako nejstarší obyvatelka ostrova, by o nich jistě mohla zajímavě vyprávět.

Tím odpovídáme na v úvodu položenou otázku: Kdo je nejstarším obyvatelem Ogýgie? Rozhodnutím bohů měla nymfa Kalypsó pobývat na Ogýgii až do skonání světa. Čas na setkání s Kalypsó stále ještě nějaký existuje, pokud má někdo zájem.

Jen berte v úvahu, že Odysseus, nejchytřejší z Řeků před Trójou, to raději po letech na Ogýgii zabalil a na voru odplul rychle pryč.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 4.12.2021 65
Historikové nemají příliš v oblibě tvrzení: Co by bylo, kdyby? Jaký by však byl svět, kdyby životní pouť Adolf Hitlera skončila ve výbuchu, který by na vůdce nacistického Německa vyšlehl v roce 1939 z jihlavského podzemí? V březnu 1939 měl Adolf Hitler v plánu navštívit Jihlavu. Ve městě žila početná německá komunita, ke které plánoval pronést projev před […]
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.5tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.7tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.6tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 2.9tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]