Záhadou skotského jezera Loch Ness se zabývají badatelé mnoho let, neřkuli od záhadologické nepaměti. Co za tajemného tvora zde žije pod hladinou? V hypotézách jsou zastoupeny zapomenuté kreatury druhohor i přerostlé exempláře současných rybích druhů. Někdo tvrdí, že za všechno může obří úhoř!
K tomu, že jezerním monstrem z jezera Loch Ness může být gigantický úhoř, nevedla vědce jen fantazie, ale i analýza vzorků DNA zastoupených v jezerní vodě. Stopové množství plesiosaura se v kádinkách a zkumavkách neukázalo. Úhoř by mohl být reálnější variantou.
Záhadný úhoř
Úhoř říční (Anguilla anguilla) je veskrze záhadnou rybou. Podobá se více plazovi než rybě, nemá břišní ani hřbetní ploutev, ocasní a řitní ploutev splývají v souvislý lem. Po staletí si lidé lámali hlavu, jak se vlastně úhoři rozmnožují.
Staří Řekové si dokonce vymysleli teorii, že se úhoři rodí z bahna samoplozením. V antice byla přetřásána též varianta, že se rodí z žížal. Až dvacáté století tuto hádanku rozluštilo. Úhoři se rozmnožují v dalekém Sargasovém moři.
Lochneska z Lochenic?
Pro tvrzení, že lochneskou je ve skutečnosti úhoř, by svědčil i fakt, že se jedná o noční tvory, kteří přes den většinou unikají pozornosti lidí. V nouzi se umí krátce přesunout i po souši. Rovněž jejich ploutvový lem je velice nezvyklý.
Pokud bychom si představili obřího úhoře, potom bychom určitě měli pocit, že nepozorujeme rybu, ale něco jiného, snad plaza… Úhořům se u nás daří i v prostředí zatopených písníků.
Jeden takový se nachází i nedaleko východočeských Lochenic. V případě, že by se zde objevil gigantický úhoř, je zřejmé, že by si záhadný tvor z Loch Ness nemohl najít lepšího středoevropského bratránka.
Jen posuďte sami tu libozvučnost a údernost případného novinového titulku: Záhadný tvor se znovu ukázal… Lochneska z Lochenic!