reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Bratránek lochnesky v písníku za humny?
Mirek Brát
od Mirek Brát 1.6.2022
2.9tis
Hraje úhoř slavnou roli lochnesky? Foto autor
284
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Záhadou skotského jezera Loch Ness se zabývají badatelé mnoho let, neřkuli od záhadologické nepaměti. Co za tajemného tvora zde žije pod hladinou? V hypotézách jsou zastoupeny zapomenuté kreatury druhohor i přerostlé exempláře současných rybích druhů. Někdo tvrdí, že za všechno může obří úhoř!

Některé z ploutví úhoře splývají v souvislý lem. Foto autor Lochneska z Lochenic? Foto autor Hraje úhoř slavnou roli lochnesky? Foto autor Úhoři jsou aktivní zejména v noci. I to zvyšuje tajemnou aureolu okolo tohoto rybího druhu. Foto autor

K tomu, že jezerním monstrem z jezera Loch Ness může být gigantický úhoř, nevedla vědce jen fantazie, ale i analýza vzorků DNA zastoupených v jezerní vodě. Stopové množství plesiosaura se v kádinkách a zkumavkách neukázalo. Úhoř by mohl být reálnější variantou.

Lochneska z Lochenic? Foto autor

Záhadný úhoř

Úhoř říční (Anguilla anguilla) je veskrze záhadnou rybou. Podobá se více plazovi než rybě, nemá břišní ani hřbetní ploutev, ocasní a řitní ploutev splývají v souvislý lem. Po staletí si lidé lámali hlavu, jak se vlastně úhoři rozmnožují.

Staří Řekové si dokonce vymysleli teorii, že se úhoři rodí z bahna samoplozením. V antice byla přetřásána též varianta, že se rodí z žížal. Až dvacáté století tuto hádanku rozluštilo. Úhoři se rozmnožují v dalekém Sargasovém moři.

Některé z ploutví úhoře splývají v souvislý lem. Foto autor

Lochneska z Lochenic?

Pro tvrzení, že lochneskou je ve skutečnosti úhoř, by svědčil i fakt, že se jedná o noční tvory, kteří přes den většinou unikají pozornosti lidí. V nouzi se umí krátce přesunout i po souši. Rovněž jejich ploutvový lem je velice nezvyklý.

Pokud bychom si představili obřího úhoře, potom bychom určitě měli pocit, že nepozorujeme rybu, ale něco jiného, snad plaza… Úhořům se u nás daří i v prostředí zatopených písníků.

Úhoři jsou aktivní zejména v noci. I to zvyšuje tajemnou aureolu okolo tohoto rybího druhu. Foto autor

Jeden takový se nachází i nedaleko východočeských Lochenic. V případě, že by se zde objevil gigantický úhoř, je zřejmé, že by si záhadný tvor z Loch Ness nemohl najít lepšího středoevropského bratránka.

Jen posuďte sami tu libozvučnost a údernost případného novinového titulku: Záhadný tvor se znovu ukázal… Lochneska z Lochenic!

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 838
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.2tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.7tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]