Skip to content

Brouci a včely umírají: Způsobí jejich smrt konec přírody?

Nový výzkum varuje před poklesem populace hmyzu, může prý způsobit kolaps všech ekosystémů.

Studie, která vychází ze 73 historických zpráv ukázala, že úbytek počtu hmyzích jedinců se děje osmkrát rychleji než u savců, ptáků a plazů. V několika příštích desetiletích by mohla zmizet až třetina všech hmyzích druhů.

Motýli, můry, včely, brouci a vodní hmyz jsou vyhynutím údajně nejvíce ohroženi. „Naše práce odhalila dramatické změny v počtu hmyzích jedinců, které mohou v příštích několika desetiletích vést k vyhynutí 40 procent z celé populace.

Odhadujeme, že současný útlum výskytu hmyzu je dvojnásobně vyšší než v případě obratlovců a vymírání dokonce osmkrát vyšší,“ napsali badatelé.

Za nastávající katastrofu prý může několik faktorů, mezi nimi znečištění životního prostředí, globální oteplování a ztráta jejich domovů. Hmyz je důležitou součástí světových ekosystémů, to znamená, že jeho vymizení bude zřejmě mít hrozivé důsledky i pro jiné živočišné druhy.

Pokud nezměníme způsoby produkce lidské potravy, hmyz se po několika desetiletích dočká zániku. A následky pro ekosystém možná budou katastrofické. Opravdu k tomu dojde?

Foto: www.pixabay.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články