reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Neobjasněné události
Bude možné „pěstovat“ náhradní lidské orgány uvnitř ovcí?
Michal Soukup
od Michal Soukup 21.2.2018
6.6tis
41
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Nová studie dává naději všem pacientům, kteří marně čekají na transplantaci orgánů. Vědci totiž začít pěstovat lidské orgány na míru přímo uvnitř ovčího těla! 

Tzv. chiméru (slovo pochází z řeckého výrazu označující křížence několika tvorů) se podařilo stvořit výzkumnému týmu z Kalifornské univerzity. Jedná se o křížence ovce a člověka. Nemusíte mít ale obavy, po Zemi (alespoň zatím) nebudou běhat ovce s lidskými obličeji.

Vědci použili ovčí embrya a do nich vpravili jen malý vzorek modifikované lidské DNA. Jak prohlásil vedoucí výzkumu Dr. Pablo Ross: „V embryu připadá na každých 10 000 ovčích buněk pouze jedna lidská.“ Účelem celého procesu je umožnění pěstování náhradních lidských orgánů uvnitř ovčího těla. Výrazně by se tak zkrátila čekací doba pacientů na transplantaci orgánů.

V antické mytologii představovala chiméra křížence lva, kozy a draka. Dnes je tímto pojmem označován jakýkoli geneticky upravený kříženec.

V současnosti panuje velký nedostatek dárců orgánů a pacienti čekající na transplantaci se tak mnohdy nového orgánu ani nedočkají. Ale i když se vhodný dárce najde, stále je tu velké riziko, že pacientovo tělo darovaný orgán odmítne.

Všechny tyto problémy by mohly být vyřešeny díky uvedenému výzkumu. V laboratořích by tak docházelo k produkování ovčích chimér se specifickými lidskými orgány, které by posléze mohly být vyjmuty a vpraveny do těla pacientům.

Nadstandardní volbou by mohla být i možnost genetického přizpůsobení orgánů tak, aby byly perfektně slučitelné s imunitním systémem daného pacienta.

Ovce Dolly se stala prvním savcem na světě, který byl úspěšně naklonován. Dočkáme se kromě ovčích klonů také ovčích chimér?

A proč právě ovce? Mají podobnou velikost orgánů jako člověk, především srdce a plíce. Výzkumy také prokázaly, že ovčí embrya lépe vytváří chiméry než embrya jiných zvířat. Podobné pokusy byly již prováděny i na prasatech.

U nich však nikdy nebylo dosaženo větší koncentrace než jedna lidská buňka na 100 000 prasečích. Výrazně by se tak zvětšovala možnost, že lidský organismus nový orgán odmítne.

Výzkum však vzbuzuje silné kontroverze. Díky snadnému přijímaní lidských buněk, existují obavy, že by se ovčí chiméra mohla nepřirozeně vyvíjet. A to především v případě, že by lidské buňky začaly ovlivňovat ovčí mozek.

Dr. Ross však prohlašuje, že jeho tým zná možnosti, jak takovému scénáři zabránit. Lidské buňky by se jednoduše upravily tak, aby nebyly kompatibilní s ovčím mozkem. Stanou se ovčí chiméry běžnou součástí farmaceutického průmyslu? Možná ano.

Foto: animalsaustralia.org, forgottenrealms.wikia.com, gizmodo.com
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 5.10.2022 766
V roce 1925 vede generál major sovětské armády Michajl Stěpanovič Topilski svoji jednotku nebezpečným územím horského masivu Pamír. Má za úkol vypořádat se s posledním protisovětským odbojem, který tam přežívá v jeskyních. Brzy se jim daří zajmout prvního z rebelů, který byl údajně i se svými druhy napaden skupinou podivných opičích stvoření! Topilski pokračuje hlouběji […]
od Eva Soukupová 5.10.2022 2.0tis
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 1.4tis
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.7tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 3.2tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]