26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Paranormální jevy
Budoucí porážka Turků u Vídně jako fascinující fata morgana?
Mirek Brát
od Mirek Brát 19.5.2021
4.2tis
Pro událost v Podůlšanech v závěru 17. století neexistuje logické vysvětlení.
490
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Podůlšany jsou malou obcí na spojnici měst Hradec Králové a Lázně Bohdaneč v Pardubickém kraji. Historie obce sahá až do dvanáctého století. V sedmnáctém století se v Podůlšanech stalo něco opravdu tajemného, co znepokojilo i královskou komoru v Praze.

Na místě současného kostela stával dřevěný svatostánek z roku 1665, který tak pamatoval i podivný úkaz v okolí obce v roce 1682.  Pro událost v Podůlšanech v závěru 17. století neexistuje logické vysvětlení.  Symbolem Podůlšan je zajímavý novorenezanční kostel sv. Mikuláše.

Tajemný úkaz zasáhl obec a její obyvatele dne 22. února L.P. 1682. Nešlo přitom o individuální svědectví, který by bylo možno připsat na vrub halucinaci. Rovněž teorie o tom, že v rovinaté zimní krajině mohl úřadovat optický jev faty morgany, je trochu na pováženou.

Co vlastně v Podůlšanech onoho zimního dne viděli? Mělo se jednat o pozorování vzdáleného davu mnoha set až tisíc lidí. Svědkové popisovali, že tyto podivné lidské bytosti byly jakoby zahalené v dlouhých tmavých pláštích. Pohybovaly se pěšky nebo na koních.

Symbolem Podůlšan je zajímavý novorenezanční kostel sv. Mikuláše.

Osoby v davu se rychle přeskupovaly a celé to neuvěřitelné divadlo budilo dojem bitvy. Jev budící úžas i hrůzu trval plné dvě hodiny. Když se ti neojdvážnější z podůlšanských pozorovatelů rozhodli přízraky v dáli prozkoumat a přesunout se blíže, končil krátký zimní den soumrakem.

Postavy zmizely. Celé pozorování bylo stvrzeno protokolem sestaveným z přísežných výpovědí osmi svědků, které vyslechla a zapsala dvanáctičlenná úřední komise.

Vize budoucnosti

Co mohlo děsivé divadlo na obzoru u zimních Podůlšan znamenat? Potkaly se zde časové roviny, přítomnost s minulostí nebo budoucností?

Na místě současného kostela stával dřevěný svatostánek z roku 1665, který tak pamatoval i podivný úkaz v okolí obce v roce 1682.

Pokud to mělo být varování pro zbožný lid kraje, pak můžeme sáhnout po kronikách z následujícího roku, kdy byli Turci poraženi u Vídně a křesťanská Evropa vydechla úlevou. Bitevní šiky černých jezdců přeskočily v čase a jen víra pomohla tam, kde i dnes logika pouze krčí bezradně rameny.

Foto: autor
reklama
Související články
od Filip Appl 26.1.2022 1
Když má v roce 1999 v amerických kinech premiéru dokument o třech mladých studentech natáčejících dokument o jakési lokální čarodějnici, řada lidí moc netuší, co od toho snímku čekat a množí se otázky: Mohlo se to opravdu stát, jak tvrdí producenti? Mnozí odcházejí z kina v šoku. Autenticky vypadající záběry prezentované jako skutečná nahrávka nalezená kdesi v lesích […]
od Matěj Soukup 25.1.2022 1.1tis
V roce 1977 proletěly všemi britskými médii zprávy o údajně strašidelném domě v severním Londýně, kde desítky svědků pozorovaly paranormální aktivity. Svobodná matka se čtyřmi dětmi zažívala nějakou dobu v domě události, které přitáhly pozornost lovců duchů a podobných paranormálních entit z celé Anglie. Dva roky přicházely z domu podivné zprávy, než se situace, zdá […]
od Matěj Soukup 25.1.2022 1.2tis
Lešij, neboli lesní mužík, je tvorem z východoslovanské mytologie, zdánlivě příbuzný starořeckým satyrům nebo faunům. Vystupuje jako ochránce lesa, ale k lidem vstřícnost příliš nechová. Podle některých pověstí prý dokonce unáší děti. Někteří lidé si lešije kvůli jeho nejčastěji zobrazované podobě často pletli s čertem, se kterým však nemá nic společného. CHLUPATÝ OBR V KAFTANU […]
od Matěj Soukup 24.1.2022 1.9tis
Monumentální hrad Malahide z 12. století, který leží jen několik kilometrů od centra Dublinu, je častým cílem turistů. Hrad samotný dnes leží uprostřed rozsáhlého parku a vzniklo u něj dokonce kriketové hřiště. Tento hrad má však i svou tajemnou stránku. Údajně na něm totiž straší až pět přízraků. LIDÉ S TRAGICKÝMI OSUDY Hrad Malahide během […]
od Pavel Polcar 24.1.2022 2.3tis
Villisca Axe Murder House ve Villisce v Iowě je známou turistickou atrakcí pro lovce duchů i milovníky hororů. Místo hrůzné nevyřešené vraždy z roku 1912, při níž byly šesti dětem a dvěma dospělým zcela rozdrceny lebky sekerou neznámého pachatele, bylo zakoupeno v roce 1994, obnoveno do stavu z roku 1912 a přeměněno na turistickou destinaci. […]