reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Jaká tajemství se snažili v Tibetu odhalit nacisté?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 19.5.2021
5.9tis
Palác Potála. FOTO: Ondřej Žváček/ Creative Commons/ CC BY 2.5
251
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Tibet je pro svět stále tajemným územím. Ve Lhase se tak nachází centrum budhismu. A je proto náležitě chráněno před vnějšími vlivy. Přestože dnes jeho palác Potála navštíví až dva tisíce turistů denně, jeho skrytá tajemství zůstávají nedotčena.

Přitom do paláce v dávných dobách neměli přístup žádní cizinci a byl vyhrazen jen pro buddhistické mnichy.

Potála. FOTO: Antoine Taveneaux / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Palác Potála. FOTO: Ondřej Žváček/ Creative Commons/ CC BY 2.5 Lhasa. FOTO: Qeqertaq /Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PALÁC POTÁLA VE LHASE

Přezdívá se mu palác nad oblaky, neboť jeho stěny vyrostly místy až do výše 120 metrů – v nadmořské výšce asi 3700 metrů. Stojí na skále, kde dříve býval hrad tibetských králů. Palác má na tisíc místností a byl do soudobé podoby dobudován v 17.

století. Obsahuje asi 200 tisíc soch a ohromné množství náboženských potřeb pro mnichy – modlitební mlýnky, misky apod. O pevnosti stavby svědčí fakt, že tloušťka zdí je cca 3 metry. A u základů až 5 metrů.

Jde o složitý labyrint síní, svatyň, kaplí, knihoven pro dalších míst náboženské účely. Západní část obsahuje také pět nádherných tzv. stúp, ve kterých leží ostatky dalajlamů. Nejkrásnější je stúpa pátého dalajlamy, neboť je vytvořená ze vzácného santalového dřeva.

Pokrytá je více jak 3700 kilogramy zlata. Zdobí ji také asi 15 tisíci vzácných kamenů či perel apod., včetně vzácných knih, keramiky apod. Ale palác má i civilní část pro dalajlámu.

Potala.jpg

CO HLEDALI V TIBETU NACISTÉ

O město Lhasa se intenzivně zajímali nacisté. Je veřejným tajemstvím, že nacističtí pohlaváři, včetně Hitlera, se věnovali okultním vědám. Jejich výzkumná mise proběhla v roce 1939. Lákaly je především zprávy, že buddhističtí mniši z Lhasy ovládají astrální cestování, čtení myšlenek a vidí auru každého člověka a také dokáží komunikovat s astrálními bytostmi a předvídat budoucnost.

To by se jim náramně hodilo pro jejich dobyvačné choutky. Také pátrali po důkazech o nadřazenosti árijské rasy. U Tibeťanů prý tyto důkazy našli, protože věřili, že jsou potomky prastaré vyspělé civilizace. Hledali zde podzemní říši Agarthu, jejíž jeden vchod se měl nacházet právě ve Lhase.

Ale i samotní obyvatelé Tibetu prý dodnes věří, že v podzemí se nacházejí rozsáhlé tunely. Tam by měli žít podzemní obyvatelé, kteří v nepřetržitém míru dosáhli mnoha vědeckých úspěchů. Jak tvrdí americký mystik Dr. Raymond W.

Bernard, tak i název podzemní říše Agartha, má původ v Tibetu. V podzemním městě Šambala má sídlit nejvyšší vládce této říše. Jeho myšlenky na povrch země prý by měl přenášet právě tibetský dalajlama, jako jeho pozemský zástupce.

V podzemí paláce Potála se prý také nachází neméně spletitá síť chodeb a prostorů (nahrávající myšlenkám o tajemné říši).

Fikce, nebo skutečnost? To se od mlčenlivých mnichů svět zřejmě asi jen tak nedozví.

Foto: Wikipedia - viz popisky v galerii
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.4tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]