Domů     Záhady historie
Jaká tajemství se snažili v Tibetu odhalit nacisté?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 19.5.2021
5.9tis
Palác Potála. FOTO: Ondřej Žváček/ Creative Commons/ CC BY 2.5
251
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Tibet je pro svět stále tajemným územím. Ve Lhase se tak nachází centrum budhismu. A je proto náležitě chráněno před vnějšími vlivy. Přestože dnes jeho palác Potála navštíví až dva tisíce turistů denně, jeho skrytá tajemství zůstávají nedotčena.

Přitom do paláce v dávných dobách neměli přístup žádní cizinci a byl vyhrazen jen pro buddhistické mnichy.

Potála. FOTO: Antoine Taveneaux / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Palác Potála. FOTO: Ondřej Žváček/ Creative Commons/ CC BY 2.5 Lhasa. FOTO: Qeqertaq /Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PALÁC POTÁLA VE LHASE

Přezdívá se mu palác nad oblaky, neboť jeho stěny vyrostly místy až do výše 120 metrů – v nadmořské výšce asi 3700 metrů. Stojí na skále, kde dříve býval hrad tibetských králů. Palác má na tisíc místností a byl do soudobé podoby dobudován v 17.

století. Obsahuje asi 200 tisíc soch a ohromné množství náboženských potřeb pro mnichy – modlitební mlýnky, misky apod. O pevnosti stavby svědčí fakt, že tloušťka zdí je cca 3 metry. A u základů až 5 metrů.

Jde o složitý labyrint síní, svatyň, kaplí, knihoven pro dalších míst náboženské účely. Západní část obsahuje také pět nádherných tzv. stúp, ve kterých leží ostatky dalajlamů. Nejkrásnější je stúpa pátého dalajlamy, neboť je vytvořená ze vzácného santalového dřeva.

Pokrytá je více jak 3700 kilogramy zlata. Zdobí ji také asi 15 tisíci vzácných kamenů či perel apod., včetně vzácných knih, keramiky apod. Ale palác má i civilní část pro dalajlámu.

Potala.jpg

CO HLEDALI V TIBETU NACISTÉ

O město Lhasa se intenzivně zajímali nacisté. Je veřejným tajemstvím, že nacističtí pohlaváři, včetně Hitlera, se věnovali okultním vědám. Jejich výzkumná mise proběhla v roce 1939. Lákaly je především zprávy, že buddhističtí mniši z Lhasy ovládají astrální cestování, čtení myšlenek a vidí auru každého člověka a také dokáží komunikovat s astrálními bytostmi a předvídat budoucnost.

To by se jim náramně hodilo pro jejich dobyvačné choutky. Také pátrali po důkazech o nadřazenosti árijské rasy. U Tibeťanů prý tyto důkazy našli, protože věřili, že jsou potomky prastaré vyspělé civilizace. Hledali zde podzemní říši Agarthu, jejíž jeden vchod se měl nacházet právě ve Lhase.

Ale i samotní obyvatelé Tibetu prý dodnes věří, že v podzemí se nacházejí rozsáhlé tunely. Tam by měli žít podzemní obyvatelé, kteří v nepřetržitém míru dosáhli mnoha vědeckých úspěchů. Jak tvrdí americký mystik Dr. Raymond W.

Bernard, tak i název podzemní říše Agartha, má původ v Tibetu. V podzemním městě Šambala má sídlit nejvyšší vládce této říše. Jeho myšlenky na povrch země prý by měl přenášet právě tibetský dalajlama, jako jeho pozemský zástupce.

V podzemí paláce Potála se prý také nachází neméně spletitá síť chodeb a prostorů (nahrávající myšlenkám o tajemné říši).

Fikce, nebo skutečnost? To se od mlčenlivých mnichů svět zřejmě asi jen tak nedozví.

Foto: Wikipedia - viz popisky v galerii
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 30.11.2021 1
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 190
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]
od Mirek Brát 29.11.2021 1.9tis
O existenci tajných chodeb pod Dunajem, v blízkosti Bratislavského hradu, existuje řada zajímavých indicií v historii i nedávné minulosti. Podle některých badatelů tyto chodby vedly nejen na území rakouského města Hainburku a tamního hradního areálu Heimenburk, ale jedna z větví podzemního systému měla dosahovat až do Vídně. Co víme o údajném tajném spojení Bratislavského hradu […]
od Mirek Brát 26.11.2021 1.4tis
Ve světle nových archeologických nálezů se zdá, že starověká Římská říše měla opravdu dlouhé prsty, které sahaly až hodně daleko na sever. Tajemná opona historie, která odděluje naši současnost od antiky, se zase trochu nadzvedla. Můžeme si tak položit i troufalou otázku: Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?   Polští archeologové učinili senzační […]
od Pavel Polcar 26.11.2021 3.1tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]