Skip to content

Byla šifra v dopisu posedlé jeptišky konečně rozluštěna?

Během 17. století dochází k řadě případů údajného posednutí jeptišek démonickými silami. Méně známým ale o to záhadnějším je případ sestry Isabelly Tomasi, která přes noc napíše dopis plný tajemných znaků.

Její ruku prý vedl sám ďábel. Po více než 300 let zůstávala šifra neprolomena. Nyní se karta obrátila…

Čas od času prý ďábel či jeho sluhové vstupují do těl svých obětí, aby lidstvu připomněli svou přítomnost a moc, kterou disponují. Oběti si zřejmě vybírají bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání či náboženské vyznání.

Případy z minulosti navíc dokazují, že před ďáblem nikoho neochrání ani posvěcené zdi kláštera. Posednutí jeptišek totiž nejsou nijak vzácná. O tom se v roce 1676 přesvědčí také sicilská jeptiška Isabella Tomasi (1645–1690), řeholním jménem Maria Crocifissa od Neposkvrněného početí. Při jejím údajném setkání s ďáblem jako důkaz vzniká list papíru popsaný tajemným písmem, které připomíná znaky používané okultisty či čarodějnicemi při magických rituálech. Jde jen o nesmyslné čmáranice, nebo skutečnou šifru ze samotného pekla?

V září roku 2017 světem obletěla zpráva, že se takzvaný ďáblův dopis podařilo rozluštit. A jeho poselství je vskutku mrazivé!

Isabella Tomasi
VE STÍNECH LOUDUNSKÝCH UDÁLOSTÍ

Případy útoků démonických sil se množí zejména v době čarodějnických procesů, tedy v době od 15. do 18. století, kdy je také zaznamenáno nejvíce posednutí jeptišek a duchovních v historii. Zkušenosti sestry Marie se ovšem nedostává tolik pozornosti, neboť se odehrává ve stínu mnohem slavnějšího a také závažnějšího případu, který se odehrál ještě dříve, než se narodila.

Ve 30. letech 17. století v obci Loudun na severozápadě Francie dochází k hromadnému posednutí voršilek v nově založeném klášteře. Ty shodně tvrdí, že je v noci v jejich celách často navštěvuje ďábel, aby na nich ukojil svůj chtíč.

Jeptišky poté propadají podivným záchvatům, při nichž se vrhají k zemi a napodobují sexuální akt s neviditelným milencem. Terčem ďábelských sil se stala zejména třicetiletá převorka kláštera Johana od Andělů (1602–1655). Ta se při záchvatech válí po rozpálených uhlících i ve sněhu. Proč se ale temné síly zaměřily právě na jeptišky?

ŽIVOT ZASVĚTILA BOHU

V případě hromadného posednutí voršilek je ze spolčení s ďáblem nakonec obviněn a záhy upálen otec Urbain Grandier (1590–1634), který klášter krátce před událostmi navštívil. Ďábel prý při styku s jeptiškami na sebe bral právě jeho podobu.

Hledání viníka posednutí sicilské sestry Marie se ubírá poněkud jiným směrem. Žena šlechtického původu, vstupuje do kláštera zřejmě na přání rodiny už v 15 letech. Oddána svému poslání věnuje prý mnoho času rozjímání a šíří kolem sebe jen lásku a dobré skutky a její dobrá pověst se šíří daleko za zdi kláštera.

Biskup Ignazio D’Amico dokonce posílá tři jezuity, aby vše ověřili. Ti se vrací ohromeni, neboť skutečnost ještě předčila její pověst. Pouhých 16 let po její smrti ji byl dokonce udělen titul Ctihodná.

Byla právě její čistota a oddanost Bohu důvodem, proč si ji ďábel vybral jako svou oběť?

Ovládl sestru ďábel?
NOC V MOCI ĎÁBLA

Maria Crocifissa v roce 1672 tvrdí, že se jí zjevila Panna Marie Bolestná a předala ji zlověstné poselství: „Kříž bude tvou věčnou klauzurou.“ Od této události se stav jeptišky začíná prudce zhoršovat.

Je často nemocná a u oltáře občas propadá zvláštním stavům, kdy buď omdlívá nebo křičí. Sama dokonce prohlašuje, že ďábel chce aby sloužila jemu a ne Bohu. Ďábel svou přítomnost nakonec skutečně manifestuje čtyři roky po Mariině rozmluvě se zjevením Bohorodičky, a zároveň čtyři roky před předčasnou smrti jeptišky.

Podle legendy se Maria jednoho rána v roce 1676 probudí a povšimne si, že je celá umazaná od inkoustu. Vedle ní leží dopis psaný neznámým písmem či řečí. Sestra bezpečně poznává svůj rukopis, ale nevzpomíná si, že by dopis napsala.

Inkoust na jejích dlaních ji však usvědčuje. Ona i ostatní jeptišky jsou přesvědčeny, že je to poselství z pekla, které žena sepsala, když ji ďábel posedl. Jak se ale možné, že si žena nepamatuje nejen tvorbu dopisu, ale ani údajné setkání s ďáblem, který měl její ruku při psaní vést?

PODVOD, NEMOC, NEBO SKUTEČNÁ ĎÁBLOVA SLOVA?

Text dnes nazývaný „dopis od ďábla“ je od svého vzniku vystaven v klášteře, kde sestra Maria žila. Ještě řadu let poté si věřící i mnozí odborníci kladou otázku, zda jde skutečně o dílo ďábla. A pokud ano, jaké poselství se za šifrou může skrývat?

Čím déle šifra odolává pokusům o rozluštění, tím hlasitější jsou názory skeptiků, že jde o pouhou změť náhodných symbolů. Sestra Maria je totiž zkušená lingvistka a prý dobře ovládá hned několik jazyků.

Objevují se proto tvrzení, že by mohlo jít o jazyk či písmo, které si na základě svých jazykových znalostí vymyslela. Šlo tedy o podvod? To příliš neodpovídá upřímné a čisté povaze jeptišky. Existuje však ještě další možnost.

Podle současných odborníků by ženě dnes nejspíš byla diagnostikována schizofrenie nebo bipolární afektivní porucha či jiná duševní choroba. Dopis tak mohl vzniknout během záchvatu její nemoci, což by vysvětlovalo, proč si následujícího rána na nic nevzpomíná.

Dopis psaný záhadnou šifrou.
POMOC Z TEMNÉ STRANY INTERNETU

Ačkoliv je toto možné vysvětlení celkem přijatelné, stále nenabízí odpověď na otázku neznámého obsahu dopisu. Ten po dobu 341 let vzdoruje rozluštění. Pak se do případu vkládá Daniele Abateová, ředitelka vědeckého centra v Catanii na Sicílii.

Ta tvrdí, že někteří počítačoví experti, kteří pro ni pracují, se pohybovali na takzvaném dark webu, což je část internetu, která je skryta před vyhledávači a je přístupná pouze se speciálním softwarem a tajnými hesly.

Právě tam narazili na dešifrovací software, který nikdy předtím neviděli. „Slyšeli jsme, že je ten software využíván tajnými službami pro dešifrování kódů,” vysvětluje Abateová. Její tým se proto rozhodl vložit do programu také ďáblův dopis z roku 1676.

K překvapení všech program skutečně dokázal jeho obsah rozluštit! Co tedy poselství od ďábla vzkazuje?

BŮH VÁS NEZACHRÁNÍ

Cesta k překladu ale nebyla přímočará. Tým nejprve začal s malým výzkumem, ve kterém se snažil zjistit co nejvíce o jazykových dovednostech sestry Marie Crocifissy. Snažili se přijít na to, jaké jazyky mohla znát a jak dobře.

S těmito informacemi se pak mají od čeho odrazit. „Zanesli jsme do softwaru staré řecké a arabské písmo, latinku a runové písmo, abychom dopis rozkódovali. Ukázalo se, že je vskutku ďábelský,” popisuje Abateová. Text dopisu zní zlověstně. Podle listu je Bůh, Ježíš i Duch svatý pouze přítěží pro lidstvo. „Bůh si myslí, že může osvobodit smrtelníky. Tento systém nikomu neprospívá. Možná teď, ale Styx je jistý,” vzkazuje ďábel. Styx je v řecké mytologii řeka, která obtéká říši mrtvých. Co přesně má toto poselství znamenat? Jde snad o další z mnoha proroctví konce světa? Text dopisu není příliš souvislý a srozumitelný, proto se nyní i tým Daniele Abateové kloní k názoru, že list je produktem duševní choroby jeptišky.

Co když ale její stavy, které jsou dnes považovány za její nemoc, ve skutečnosti byly projevem posednutí?

Foto: abovetopsecret.com, rt.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lahodná galetka s broskvemi
nasehvezdy.cz

Lahodná galetka s broskvemi

Byla vaše úroda broskví letos úspěšná?...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Tvarohovo-polentový koláč
nasehvezdy.cz

Tvarohovo-polentový koláč

Netradiční koláč nešetří bohatou...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Přepych hodný amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Přepych hodný amerického...

Vůbec není těžké si představit, jak se po...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Opavští Přemyslovci: Schopní diplomati, vrah a černá ovce
epochaplus.cz

Opavští Přemyslovci: Schopní...

Papež Alexandr IV. uznává v říjnu roku 1260 nemanželské děti...
„Influenceři“ historie: Newton s Ježíšem?
epochaplus.cz

„Influenceři“...

Největší influenceři nebo také...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...