Skip to content

Helen Duncanová: Poslední čarodějnice, nebo chytrá podvodnice?

Anglie v roce 1735 přijímá zákon o čarodějnictví. Jeho účelem je identifikovat osoby praktikující magii, obcují s démony a jsou obecně neposlušné vůči církvi a jejím pravidlům. Většina obžalovaných jsou ženy a mnoho z nich nakonec umírá bolestivou mučivou smrtí.

Poslední proces podle tohoto zákona se ale odehrál v roce 1944!

Dnes se obvykle dočítáme, že čarodějnické procesy trvaly do 18. století. Znamená to tedy, že ohně na hranicích uhasly nedlouho poté, co byl v Anglii zákon proti čarodějnicím přijat. Málokdo ovšem ví, že stejný zákon byl soudem uplatňován ještě v roce 1944!

Tehdy se před porotou z údajného čarodějnictví vyzpovídala britská okultistka Helen Duncanová (1897–1956) a nakonec odchází s trestem devíti měsíců za mřížemi. Do vědomí se tak dostane jako „poslední čarodějnice“. V Británii je to totiž skutečně naposledy, kdy je za čarodějnictví někdo odsouzen. Čím se vlastně provinila?

Ektoplazma byla jen atrapa z papíru a vaječných bílků.
VROZENÝ TALENT

Helen Duncanová se narodila ve skotském městě Callander a už v dětství si mezi svými vrstevníky vyslouží přezdívky „Pekelná Nell“. Jako malá totiž děsí své spolužáky i silně věřící matku svým chováním.

Často se totiž chová poměrně hystericky, pronáší proroctví s temnými scénáři a upadá do zvláštních záchvatů či transů. Byly to už tehdy projevy jejího vrozeného nadání pro čarodějnictví, nebo spíš první příznaky možné duševní nemoci?

Bylo to právě čarodějnictví, co ženu dostalo přes soud. Mnozí ovšem v jejím případě hovoří o podvodu. V dospělosti Duncanová začne putovat po Británií a nabízet své služby coby médium. Během války o klienty pochopitelně nemá nouzi.

Při seancích má Helen Duncanová navazovat kontakt se záhrobím. S tím jí prý pomáhá její spirituální průvodce „Peggy“, nehmotná entita, která se objevuje na několika fotografiích ze seancí.

Helen a její „spirituální průvodce“ Peggy.
JE TO JEN PODVRH!

Jenže její seance připomínají spíše divadelní představení. V zatemněném pokoji sedí na křesle, teatrálně vyzývá duchy, aby navázali kontakt, a pak upadá do transu, zatímco z jejího nosu a úst začne vycházet zvláštní látka.

Říká jí ektoplazma. Prý jde o zhmotněné duše zemřelých. Někdy se ektoplazma skutečně formuje do tvaru lidských postav a obličejů. Jenže když Londýnské sdružení spiritistů začne metody Duncanové podrobněji zkoumat, vyjde najevo, že ona ektoplazma, zjevení Peggy i dalších duchů, je pouhá atrapa vyrobená z papíru smíchaného s vaječnými bílky.

Později jsou u ní objeveny další pomocné rekvizity, například plastové panenky nebo obličeje vystřižené z novin. V tu chvíli mají všichni jasno. Helen Duncanová, je podvodnice, která se pouze přiživuje na neštěstí pozůstalých!

Ona sama však trvá na tom, že její schopnosti jsou skutečné a že dokáže se záhrobím komunikovat. Může své tvrzení ale nějak doložit?

Zkáza HMS Barham.
UTAJENÉ INFORMACE

V diskuzích o tom, zda byla Helen Duncanová skutečné médium či pouhý podvodník je obzvláště často zmiňován případ potopení britské bitevní lodi HMS Barham, kterou ke dnu poslalo torpédo německé ponorky.

Na palubě lodi zahynulo 868 mužů, jenže námořnictvo neštěstí úzkostlivě tají. Veřejnost ještě nic netuší, když se na Helenině seanci ve městě Portsmouth zjeví syn jedné z účastnic, má na sobě pruhovanou čepici se štítkem Barham.

Zděšená matka druhého dne popadne telefon a kontaktuje velitelství. Tam se dlouho zdráhají poskytnout jakoukoliv informaci a naopak se pídí po tom, z jakého zdroje získala informace o lodi HMS Barham námořníkova matka.

Nakonec se ukáže, že Duncanová měla pravdu. Muž, který se zjevil na její seanci, skutečně na palubě lodi zahynul. Získala spiritistka tajné informace nějakým podvodem, nebo se snad projevily její čarodějné schopnosti?

Tři roky po tomto incidentu Duncanová skutečně stanula před soudem, který ji za čarodějnictví poslal za mříže.

Foto: thisiscriminal.com, MyWebs.su, www.scottishfield.co.uk, ww2today.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články