29. září 1812: Den, kdy se dle jedné z teorií narodil Kašpar Hauser, chlapec, který se roku 1828 zjevil v Norimberku dezorientovaný, v otrhaných šatech a zcela bez vzpomínek.
Domů     Čarodějnice ze Salemu: Byla to pomsta prominentních teenagerek?
Čarodějnice ze Salemu: Byla to pomsta prominentních teenagerek?
od 24.1.2023
2.9tis
Záchvaty dívek byly vyhodnoceny jako čarodějnický útok, foto William A. Crafts / Creative Commons / Volné dílo
324
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Od února roku 1692 do května roku následujícího bylo z čarodějnictví obviněno více než 200 salemských občanů, z toho 25 zemřelo buď ve vězení nebo na popravišti. Za mřížemi končí dokonce i novorozeně. Vše přitom odstartovala dvojice dívek s podivnými problémy.

Záchvaty dívek byly vyhodnoceny jako čarodějnický útok, foto William A. Crafts / Creative Commons / Volné dílo Dům, ve kterém to všechno začalo, foto Henrietta D. Kimball / Creative Commons / Volné dílo Tituba byla nejspíš obviněna z čarodějnictví z pomsty, foto Alfred Fredericks / Creative Commons / Volné dílo

Spouštěčem jednoho z nejslavnějších čarodějnických procesů v dějinách jsou podivné záchvaty dvou školaček, které následně začnou ukazovat prstem na domnělé čarodějnice.

Dnes se má za to, že všichni, včetně třiceti odsouzených, kteří byli shledáni vinnými, byli obviněni neprávem. Za skutečného viníka tragických událostí je naopak považována dvojice dívek, které vše odstartovaly!

Co se v neblaze proslulém Salemu ve skutečnosti odehrálo? Působily zde nějaká neznámé síly, nebo jde o jeden z nejhorších omylů historie?

Diagnóza: magie

Na úplném začátku salemského šílenství stojí dvě dívky z prominentní rodiny, devítiletá Betty Parris a její o dva roky starší sestřenice Abigail Williams, u nichž se začne projevovat znepokojivé chování, které se postupem času stupňuje.

Dívky křičí, v afektu házejí věcmi napříč místností, vydávají podivné zvuky, plazí se po zemi jako zvířata a kroutí se do nepřirozených pozic.

Protože jde o dceru a neteř místního puritánského reverenda Samuela Parrise, je k záležitosti přistupováno se vší vážností. Dívky prohlédne lékař i zástupci okolních farností.

John Hale, vyslanec blízkého města Beverly, dospívá k závěru, že záchvaty dívek „jsou nad síly epileptických záchvatů nebo přirozených onemocnění“. Jinými slovy se domnívá, že příčina jejich chování bude zřejmě nadpřirozeného původu.

Téhož názoru je i lékař, který dívky vyšetřuje. Betty a Abigail se mu svěřují, že cítí jako by se do nich zapichovaly špendlíky, pročež lékař neschopný najít jakékoliv důkazy fyzického onemocnění jako diagnózu stanoví černou magii. Skutečně byly očarovány?

Dům, ve kterém to všechno začalo, foto Henrietta D. Kimball / Creative Commons / Volné dílo
Dům, ve kterém to všechno začalo, foto Henrietta D. Kimball / Creative Commons / Volné dílo

Obvinění se vymykají kontrole

Netrvá dlouho a dívky ukáží prstem na Titubu, služebnou reverenda Parrise zřejmě jihoamerického původu, která se jim údajně svěřila, že černou magii praktikuje.

Tou dobou už stejné záchvaty postihují další mladé dívky v Salemu, dvanáctiletou Ann Putnam a sedmnáctiletou Elizabeth Hubbard. Kázání v místní modlitebně je několikrát přerušováno téměř zvířecími skřeky postižených a už tak napjatá nálada v Salemu houstne.

Kromě Tituby jsou z čarodějnictví obviněny ještě další dvě ženy z okraje společnosti, které odpovídají tehdejším představám o čarodějnicích. Ženy se pod nátlakem ke všemu doznávají a označují další údajné čarodějnice.

Obvinění se v následujících měsících valí Salemem a jeho okolím jako lavina a situace se zcela evidentně vymyká kontrole. Ve vězení a před soudem následně končí i vysoce postavení členové zdejší komunity, kteří se ještě před pár dny těšili nejvyšší úctě.

Jsou mezi nimi ženy, muži a dokonce i novorozeně! Je mezi dvěma stovkami obviněných alespoň jedna skutečná čarodějnice?

Tituba byla nejspíš obviněna z čarodějnictví z pomsty, foto Alfred Fredericks / Creative Commons / Volné dílo
Tituba byla nejspíš obviněna z čarodějnictví z pomsty, foto Alfred Fredericks / Creative Commons / Volné dílo

Pátrání po skutečné příčině

Hysterie v Salemu skončí až v okamžiku, kdy se mezi obviněnými ocitá také manželka tehdejšího guvernéra koloniální provincie Massachusetts Bay sira Williama Phipse (1651–1695), který po tomto incidentu zasáhne, procesy zastaví a obviněné nechá propustit.

Tou dobou už však bylo 19 lidí popraveno a další zemři ve vězení či při výslechu. I jména těchto odsouzených jsou však později před soudem očištěna s tím, že procesy byly produktem nebezpečné masové hysterie. Na šibenici tedy skončili nevinní lidé!

Otázkou však zůstává, co vlastně způsobilo podivné záchvaty Betty a Abigail, které vše odstartovaly, nebyla-li na vině magie. Podle jedné verze mohly dívky přeci trpět epilepsií, to ale jejich lékař již dříve vyloučil. Mohl se zmýlit?

Nabízí se ještě několik možných vysvětlení. Jedním z nich jsou například halucinace způsobené námelem. Nelze vyloučit ani to, že si všechno vymyslely, možná dokonce proto, aby se za něco pomstily služebně Tibutě.

Pomsta a napjaté vztahy v komunitě konec konců sehrály roli i v řadě dalších obvinění.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.9.2023 519
Každý z nás již asi někdy pocítil silnou fyzickou bolest, avšak návštěvu lékaře, velice často zejména zubního, mnoho z nás raději odkládá ze strachu nebo nedůvěry k moderní medicíně. Po světě se pak pohybuje i mnoho léčitelů, kteří nám slibují bezbolestné, až zázračné uzdravení... Jak to s nimi vlastně je? Nejznámějším „paranormálním zubařem“ byl bezespor
od 24.9.2023 3.3tis
Až do dnešních dnů zlověstně vyhlížející trosky zříceniny francouzské hradní pevnosti Champtocé jsou připomínkou nepřehlédnutelné postavy francouzských dějin první poloviny 15. století, a to maršála Gillese de Rais (asi 1404-1440). Tento ochránce Jany z Arku a vojevůdce z posledních let stoleté války se po bojích s Anglií uchýlil právě na toto své panství. Ša
od 21.9.2023 2.8tis
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolické svatostánky musely přejít do ilegality – staly se z nich tajné kostely. Protestantská vláda v Nizozemsku v této době nepovolovala katolické mše na
od 21.9.2023 3.4tis
Dva chlapci se krčí za hromadou kamení, tisknou se k zemi roztřesení hrůzou. Z podzemí právě vyletěl obří disk, který nemohl být z naší planety! Jinde prý obchází krajem děsivý kryptid, nesmrtelné bytosti či přízračná světla, údajné duše zemřelých. O Indii se říká, že je díky proslulým kořením zemí tisíce chutí, ale možná jde spíš o zemi tisíce záhad! ENIGMA vám představuje ty největší z nich.
od 19.9.2023 3.2tis
Fascinující nález se před časem povedl hledačce pokladů u koryta řeky Temže v londýnském Greenwichi. Jedná se o více než 100 let starou africkou sošku, jež má v zádech zatlučeno několik hřebíků. Nejde však o jen tak ledajaký umělecký výtvor – toto má být prostředník mezi světem živých a mrtvých!     Odborníci věří, že 30 cm velká, výjimečn
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
Vedení luxusního resortu Waldorf Astoria Seychelles Platte Island, o jehož brzkém otevření jsme nedávno informovali, oznámilo jmenování Eliase Pertofta generálním ředitelem resortu. Elias Pertoft p
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
epochaplus.cz
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese.
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
21stoleti.cz
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Kláro
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
epochaplus.cz
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
S dcerou má krásný vztah
nasehvezdy.cz
S dcerou má krásný vztah
Krásná herečka ze seriálu Co ste hasiči Jana Bernášková (42) pyšně sleduje, jak se daří její půvabné dceři Justýně (16). Bohužel se nedávno musela vyrovnat s tím, že jí poprvé odjela do zahraničí.
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Vydejte se na jeřabiny
panidomu.cz
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
skutecnepribehy.cz
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená