17. dubna 1976: V cornwalllském Mawnanu je u kostelní věže spatřen Soví muž.
Domů     Ostatky sv. Mikuláše: Odkud se bere léčivá tekutina vytékající z jeho kostí?
Ostatky sv. Mikuláše: Odkud se bere léčivá tekutina vytékající z jeho kostí?
od 24.1.2023
3.0tis
Svatý Mikuláš v knize ze 14. století, foto neznámý autor / Creative Commons / CC0Svatý Mikuláš v knize ze 14. století, foto neznámý autor / Creative Commons / CC0
340
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Na kostech jednoho z nejvýznamnějších křesťanských světců se už od jeho smrti objevuje tajemný vonný olej. Podle věřících má zázračné účinky a dokáže člověka zbavit i nevyléčitelných nemocí.

Svatý Mikuláš v knize ze 14. století, foto neznámý autor / Creative Commons / CC0Svatý Mikuláš v knize ze 14. století, foto neznámý autor / Creative Commons / CC0 Původní Mikulášův hrob v Myře, foto Sjoehest / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Současný hrob svatého Mikuláše v Bari, foto I, LooiNL / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Řecký biskup svatý Mikuláš z Myry (asi 286–352) je v křesťanství po Panně Marii druhým nejuctívanějším svatým. Už za svého života se mezi lidmi těší velké oblibě a neobyčejné úctě.

A to nejen díky úsilí, které vynakládá na obranu nespravedlivě obviněných či ochranu křesťanské víry před pohany, ale zejména díky své štědrosti vůči potřebným.

Tuto světcovu vlastnost si u nás připomínáme každý rok v předvečer výročí jeho úmrtí, tedy 5. prosince, kdy „Mikuláš“ přináší dětem malou nadílku. V Americe se zase stává předlohou pro Santu Clause, který rozdává dárky o Vánocích.

Věřícími je ten pravý svatý Mikuláš často přezdíván Divotvůrce, což je vskutku přiléhavé jméno. Na kontě má totiž dlouhou řadu zázraků, které byly na jeho přímluvu zaznamenány.

A vše nasvědčuje tomu, že zázraky se kolem něj odehrávají i dlouhá staletí po jeho smrti! Obestírá jeho ostatky jakási božská moc?

Vonný olej v rakvi

Jeden z posmrtných zázraků sv. Mikuláše se dokonce nepřetržitě opakuje. Od okamžiku Mikulášova skonu až do současnosti se jeho hrob plní podivnou tekutinou a nikdo nedokáže říct, jaké mechanismy za tím vlastně stojí.

Původně jsou ostatky svatého Mikuláše uloženy v jihotureckém městě Myra, kde světec působil a kde také zemřel. Netrvá dlouho a začnou přicházet první zvěsti o tom, že se v hrobě objevuje tajemný vonný olej, který vyléčí každého, kdo se ho dotkne.

Kolik je na těchto zprávách pravdy? V tuto chvíli bychom ještě mohli spekulovat o nějakém přírodním procesu souvisejícím s lokálními podmínkami, podnebím a vlhkostí vzduchu.

Jenže pak přicházejí Italové, kteří v roce 1087 Mikulášovy ostatky uloupí a odvezou je k sobě do města Bari na jihu země, kde pro ně vybudují vlastní baziliku. I zde se ovšem Mikulášova rakev začíná plnit tajemnou manou, jak tekutinu věřící nazývají. Je skutečně zázračná?

Původní Mikulášův hrob v Myře, foto Sjoehest / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Původní Mikulášův hrob v Myře, foto Sjoehest / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Vědci pochybují

Legenda tvrdí, že se tekutina tvoří přímo v kostech světce, odkud pak vytéká do rakve. To pochopitelně moderní skeptičtí vědci odmítají. Něco takového by popíralo známé fyzikální zákony. Tekutina se přeci nemůže objevit jen tak z ničeho!

Již v polovině 50. let minulého století se vědci pokoušejí tvrzení věřících zpochybnit. S jistotou v hlase prohlašují, že tajemná mana ve skutečnosti není ničím jiným než zkondenzovanou párou.

Jak již bylo zmíněno, Bari je přístavní město, vlhkost vzduchu je tu vysoká a teplé jihoitalské klima v kombinaci s kamenným sarkofágem uvnitř chladné baziliky poskytuje ideální podmínky k přeměně páry do kapalného skupenství.

Ve stejnou dobu je také zahájena rekonstrukce hrobu, čímž se vědcům dostává jedinečné příležitosti dokázat pravdivost svých tvrzení. Je záhadná mana jen obyčejná voda, která vzniká za zcela přirozených okolností?

Současný hrob svatého Mikuláše v Bari, foto I, LooiNL / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Současný hrob svatého Mikuláše v Bari, foto I, LooiNL / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Je to zázrak

Zatímco restaurátoři pracují na renovaci Mikulášova hrobu, jsou jeho ostatky z kamenného sarkofágu vyňaty a umístěny do prosklené urny. Urna má kosti světce ochránit před vnějšími vlivy a zabránit vlhkosti, aby je dále poškozovala.

Jenže výrony neznámé tekutiny pokračují. Návštěvníci baziliky prohlašují, že viděli, jak se na ostatcích tvoří krůpěje many. Vypadá to prý, jako by se kosti potily. Když po třech letech nastane čas přemístit kosti zpět do urny, čeká skeptiky další překvapení.

Plátno, na kterém po celou dobu ležely, je zcela promočené. Ke zkapalňování páry přitom ve skleněné urně docházet nemělo! Věřící to považují za důkaz, že manu skutečně vylučují Mikulášovy kosterní pozůstatky.

A i kdyby se vědcům nakonec podařilo přijít s přesvědčivým vysvětlením tohoto jevu, museli by čelit ještě další záhadě. Tou jsou neobyčejné léčivé účinky many.

Nemocní se tekutinou, jejíž slavnostní odčerpávání každoročně probíhá za velkých ceremonií v den 9. května, potírají nebo ji dokonce pijí. Mnoho těch, na nimiž už lékaři dávno zlomili hůl, se poté uzdravilo. Je i toto jeden ze zázraků Mikuláše Divotvůrce?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 2.4.2024 2.6tis
Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus. Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zá
od 29.3.2024 3.4tis
Britský doktor Edward Bach (1886–1936) rok před svou smrtí prohlásí: „Má práce je u konce. Jsem hotov. Systém je úplný.“ Je však téměř zázrak, že je v té době ještě naživu. Před 19 lety je mu totiž diagnostikovaná rakovina a mnoho lékařů už tehdy prohlašuje, že se blíží jeho smrt.     „Máte rakovinu. Zbývají vám tři měsíce života… Je mi to
od 27.3.2024 2.9tis
Před ikonu Panny Marie v jordánském kostele sv. Jiří pokleká uslzená žena. „Dej, Matko Boží, ať se můj syn uzdraví,“ modlí se. Její jediné dítě je vážně nemocné. Žena proto zamíří před zázračný obraz madony z Madaby, který prý plní přání. Mladé matce se to její vyplní. Syn se jí uzdraví. Jde o náhodu, nebo je ikona skutečně nadána magickou mocí?  
od 26.3.2024 3.6tis
„Tak takhle vypadá smrt,“ myslí si Roger Reynolds, když se mu neotevře ani jeden padák. Nezadržitelně se řítí k zemi. K údivu všech přihlížejících však zůstane naživu. Americký parašutista rozhodně není jediný, komu se podařilo vyváznout ze situace, jež by podle všech předpokladů měla mít fatální následky. Jak to vysvětlit? [gallery ids="117079,117080,117081,117082,117083,117084,117085,117086,1
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř