reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Čarovná moc úplňku: Ovlivňuje náš spánek i chuť na sex?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 26.3.2021
4.9tis
206
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Z temné noční oblohy září stříbřitý kruh. Je teplá noc, která přímo láká k procházce. Ve vzduchu je cítit zvláštní napětí, protože Slunce a Měsíc teď stojí proti sobě. Ideální úplněk na slet čarodějnic.

I lidé, kteří s ezoterikou nemají nic společného, připouštějí, že Měsíc nějakým způsobem řídí jejich život. Jak? Zkušený houbař vás pošle do lesa právě poté, co nebe noc předtím ozářilo bílé kolo.

Tehdy prý nejvíc rostou. Ženy jsou v tomto období plodnější a mají větší chuť na sex. Také se víc dětí rodí a to potvrzují i sami porodníci. Pokud chcete hubnout, je prý nejlepší začít, když se na obloze objeví ohromný kotouč. Půjde to snáze než jindy.

Každý úplněk je jiný

Zároveň je dobré dávat si na sebe pozor a vyvarovat se náročné činnosti. Emoce jsou silnější, intenzivněji prožíváme také bolest, je větší riziko úrazů nebo třeba infarktů. Úplněk se zkrátka promítá do našeho psychického a fyzického stavu.

Podle astrologů se jeho působení řídí především tím, v jakém znamení zvěrokruhu se zrovna nachází. V každém znamení Měsíc setrvá asi dva a půl dne, proto i každý úplněk působí jinak.

Lunární matematika

Zjistit, v jakém postavení úplněk zrovna je, přitom není složité. Představte si zvěrokruh a uvědomte si, kolikátý měsíc zrovna je (například červen). Červnový úplněk se nachází ve znamení, které najdeme o polovinu celého cyklu (šest znamení) dál.

12. znamením je Střelec. Ovšem lunárních měsíců po 28 dnech je celkem 13, proto si podle astrologického kalendáře vždy ověřte, zda jste se nespletli.

V Blížencích řešte spory

Například na letošní červenec vycházejí úplňky hned dva – na začátku ve znamení Kozoroha a posledního den v měsíci ve znamení Vodnáře. Podle astrologů je dobré plánovat si své aktivity v závislosti na úplňku.

V prosincovém, který stojí v Blížencích, se například hodí řešit různé staré spory, na které má toto znamení příznivý vliv.

Okrade nás o 20 minut

Okultní názory na působení měsíce překvapivě podporuje i ta nejmodernější věda. Michael Smith z univerzity ve švédském Göteborgu si to vyzkoušel, když sledoval spánek a aktivitu mozku u celkem 47 dospělých osob.

Zjistil, že při úplňku spí lidé o 20 minut méně než jindy. Jeho závěr potvrzuje i další, tentokrát švýcarská studie, podle které navíc ke kratšímu spánku při úplňku potřebujeme k usínání o pět minut delší dobu.

Navíc nás úplněk okrade o 30 procent hlubokého spánku. Musíme ovšem podotknout, že pokusné osoby spaly v pokojích bez oken, aby je nerušil měsíční svit. „Získané údaje naznačují, že zde jsou zřejmě jakési biologické hodiny usměrňované měsíčními fázemi, ale jejich mechanismy zatím nejsou prozkoumány,“ míní Smith.

Má vliv i na odchod ze života?

Můžeme říci, že úplněk má skutečně nad našimi životy určitou moc. Nejde přitom jenom o spánek, ale možná i o dobrovolný odchod ze života. Traduje se totiž, že za úplňku je i větší množství sebevražd.

Statistiky ale zatím nic takového jednoznačně nedokazují. Neumíme ještě uspokojivě vysvětlit, jakým způsobem naše tělo měsíční svit registruje. Vyvolávají snad naši zvýšenou citlivost změny gravitačního pole Měsíce během jeho fází? Odpověď zatím neznáme…

Helena Stejskalová

Foto: PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.2tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]