Skip to content

Čarovná moc úplňku: Ovlivňuje náš spánek i chuť na sex?

Z temné noční oblohy září stříbřitý kruh. Je teplá noc, která přímo láká k procházce. Ve vzduchu je cítit zvláštní napětí, protože Slunce a Měsíc teď stojí proti sobě. Ideální úplněk na slet čarodějnic.

I lidé, kteří s ezoterikou nemají nic společného, připouštějí, že Měsíc nějakým způsobem řídí jejich život. Jak? Zkušený houbař vás pošle do lesa právě poté, co nebe noc předtím ozářilo bílé kolo. Tehdy prý nejvíc rostou.

Ženy jsou v tomto období plodnější a mají větší chuť na sex. Také se víc dětí rodí a to potvrzují i sami porodníci. Pokud chcete hubnout, je prý nejlepší začít, když se na obloze objeví ohromný kotouč.

Půjde to snáze než jindy.

Každý úplněk je jiný

Zároveň je dobré dávat si na sebe pozor a vyvarovat se náročné činnosti. Emoce jsou silnější, intenzivněji prožíváme také bolest, je větší riziko úrazů nebo třeba infarktů. Úplněk se zkrátka promítá do našeho psychického a fyzického stavu.

Podle astrologů se jeho působení řídí především tím, v jakém znamení zvěrokruhu se zrovna nachází. V každém znamení Měsíc setrvá asi dva a půl dne, proto i každý úplněk působí jinak.

Lunární matematika

Zjistit, v jakém postavení úplněk zrovna je, přitom není složité. Představte si zvěrokruh a uvědomte si, kolikátý měsíc zrovna je (například červen). Červnový úplněk se nachází ve znamení, které najdeme o polovinu celého cyklu (šest znamení) dál. 12.

znamením je Střelec. Ovšem lunárních měsíců po 28 dnech je celkem 13, proto si podle astrologického kalendáře vždy ověřte, zda jste se nespletli.

V Blížencích řešte spory

Například na letošní červenec vycházejí úplňky hned dva – na začátku ve znamení Kozoroha a posledního den v měsíci ve znamení Vodnáře. Podle astrologů je dobré plánovat si své aktivity v závislosti na úplňku.

V prosincovém, který stojí v Blížencích, se například hodí řešit různé staré spory, na které má toto znamení příznivý vliv.

Okrade nás o 20 minut

Okultní názory na působení měsíce překvapivě podporuje i ta nejmodernější věda. Michael Smith z univerzity ve švédském Göteborgu si to vyzkoušel, když sledoval spánek a aktivitu mozku u celkem 47 dospělých osob.

Zjistil, že při úplňku spí lidé o 20 minut méně než jindy. Jeho závěr potvrzuje i další, tentokrát švýcarská studie, podle které navíc ke kratšímu spánku při úplňku potřebujeme k usínání o pět minut delší dobu.

Navíc nás úplněk okrade o 30 procent hlubokého spánku. Musíme ovšem podotknout, že pokusné osoby spaly v pokojích bez oken, aby je nerušil měsíční svit. „Získané údaje naznačují, že zde jsou zřejmě jakési biologické hodiny usměrňované měsíčními fázemi, ale jejich mechanismy zatím nejsou prozkoumány,“ míní Smith.

Má vliv i na odchod ze života?

Můžeme říci, že úplněk má skutečně nad našimi životy určitou moc. Nejde přitom jenom o spánek, ale možná i o dobrovolný odchod ze života. Traduje se totiž, že za úplňku je i větší množství sebevražd. Statistiky ale zatím nic takového jednoznačně nedokazují.

Neumíme ještě uspokojivě vysvětlit, jakým způsobem naše tělo měsíční svit registruje. Vyvolávají snad naši zvýšenou citlivost změny gravitačního pole Měsíce během jeho fází? Odpověď zatím neznáme…

Helena Stejskalová

Foto: PX FUEL
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...