reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Černé pondělí: Den, kdy panika zachvátila světové akciové trhy
Martin Macourek
od Martin Macourek 26.3.2021

komerční sdělení
481
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Svět během posledních sto let zaznamenal hned několik krachů na světových burzách, které často doprovázela recese či rovnou globální hospodářská krize. V roce 1987 se ale jednalo spíše o krátkodobý fenomén, který v první řadě potvrdil, jakou sílu má strach na akciových trzích.

Právě proto takzvané „černé pondělí“ považují nejen investiční veteráni za jedno z největších selhání, které se může stát i v současnosti skutečností.

První varovné signály

Jako takzvané „černé pondělí“ je označován 19. říjen 1987 neboli den, kdy došlo k jednomu z největších selhání akciových trhů v historii. Na něm se však podílelo hned několik aspektů najednou a nikdo ve své podstatě stále neví, který z nich byl tím klíčovým.

Stále více investorů nedokázalo skrývat své znepokojení s vývojem zahraničních trhů a vysokou cenou akcií, která byla značně nadhodnocena. Ve Spojených státech nebyla situace o moc růžovější a ekonomika země začala pomalu zpomalovat.

To odstartovalo vlnu výprodejů, která byla znát i na výsledcích jedněch z nejdůležitějších burzovních indexů. Jen během 14. a 15. října klesl index Down Jones, který sleduje vývoj akcií 30 největších společností na území USA, o více než 6 %.

O moc lépe na tom nebyly ani londýnské akciové trhy, které o pár dní později zaznamenávaly vysoké ztráty. To vše byl však pouze jen začátek, který předcházel jednomu z největších krachů v historii obchodování.

Největší pokles akciových trhů v USA

Akciovým trhům zlomil vaz právě technologický pokrok spolu s elektronickým obchodováním, které nepočítalo s tak velkým náporem objednávek. Nedokonalé programy a modely reagovaly přehnaně a při poklesu cen indexů začaly generovat nepřeberné množství objednávek, které nebyl systém schopen během tak krátké doby zpracovat.

V návaznosti na to se celý trh zpomalil a mezi investory nastala panika, která zpustila ještě radikálnější vlnu výprodejů.

I když mnoho osobností na poli financí a investování předpokládalo, že krach akciových trhů započne v Japonsku, stál u zrodu jednoho z nejtemnějších událostí v historii obchodování Hong Kong. Odsud 19. října pokračoval nezadržitelný pokles akciových trhů do dalších asijských zemí a později se přesunul i na londýnský a později evropský trh.

Při otevření trhů v USA byly akcie již na spadnutí a jen během jednoho dne poklesl již zmíněný index Dow Jones o rekordních 508 bodů. V přepočtu se jednalo o více než 22% pokles, přičemž při krachu v roce 1929 zaznamenal tento index pokles o „pouhých“ 12 %.

O moc lépe na tom nebyl ani další ze slavných burzovních indexů S&P 500, který zaznamenal pokles celkem o 20,4 %.

Následky krachu a návrat do normálu

Jak již bylo řečeno krach akciových trhů v roce 1987 naštěstí ve většině případů nenásledovala ani hospodářská krize a ani recese jako tomu bylo například v roce 1929 či 2008. Jedno z nejrychlejších zotavení zaznamenaly především akciové trhy v USA, na čemž měl velký podíl tehdejší šéf Federálního rezervního fondu Alan Greenspan.

Pod jeho vedením se Fed snažil trhu opět navrátit jeho likviditu, přičemž pomocí dlouhých jednání přinutil většinu bank, aby společnostem s cennými papíry půjčily finance, které nutně potřebovaly. V návaznosti na to se Spojeným státům podařilo vyhnout krizi a trhy se mohly pomalu začít uzdravovat.

Během několika dní vzrostl index Dow Jones o 288 bodů a o další dva roky později akciové trhy dosahovaly vyšších hodnot než před krachem.

V již zmíněném Japonsku se krach na burze, především díky dobrému stavu ekonomiky, nějak zásadně neprojevil a dodnes je tento den nazýván jako „Modré úterý“. Hlavní index Nikkei 225 se během pár měsíců vrátil na své hodnoty před propadem a japonský trh pomalu začal smazávat všechny ztráty.

Naopak Nový Zéland byl jednou ze zemí, kde měl pokles akciových trhů dopad na celou ekonomiku, což vedlo k několikaleté recesi.

Jedním z nejdůležitějších kroků byl nutný upgrade elektronického obchodování, které bylo opatřeno o takzvané jističe známé také jako obchodní obrubníky. Ty mají trhům zajistit ochranu před náhlou panikou investorů a zastavit obchodování při poklesu burzovních indexů.

Kdyby tento systém existoval i v roce 1987 bylo by například již při 6 % poklesu indexu Dow Jones obchodování omezeno a investoři by tak získali mnohem více času na rozmyšlenou, což by nemuselo vést k tak radikálním výprodejům jako v onen den.

Někteří odborníci se však domnívají, že i přes toto opatření je možné podobný krach v budoucnu očekávat.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]