Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Černé pondělí: Den, kdy panika zachvátila světové akciové trhy

Tento článek je reklamním sdělením

Svět během posledních sto let zaznamenal hned několik krachů na světových burzách, které často doprovázela recese či rovnou globální hospodářská krize. V roce 1987 se ale jednalo spíše o krátkodobý fenomén, který v první řadě potvrdil, jakou sílu má strach na akciových trzích.

Právě proto takzvané „černé pondělí“ považují nejen investiční veteráni za jedno z největších selhání, které se může stát i v současnosti skutečností.

První varovné signály

Jako takzvané „černé pondělí“ je označován 19. říjen 1987 neboli den, kdy došlo k jednomu z největších selhání akciových trhů v historii. Na něm se však podílelo hned několik aspektů najednou a nikdo ve své podstatě stále neví, který z nich byl tím klíčovým. Stále více investorů nedokázalo skrývat své znepokojení s vývojem zahraničních trhů a vysokou cenou akcií, která byla značně nadhodnocena. Ve Spojených státech nebyla situace o moc růžovější a ekonomika země začala pomalu zpomalovat.

To odstartovalo vlnu výprodejů, která byla znát i na výsledcích jedněch z nejdůležitějších burzovních indexů. Jen během 14. a 15. října klesl index Down Jones, který sleduje vývoj akcií 30 největších společností na území USA, o více než 6 %. O moc lépe na tom nebyly ani londýnské akciové trhy, které o pár dní později zaznamenávaly vysoké ztráty. To vše byl však pouze jen začátek, který předcházel jednomu z největších krachů v historii obchodování.

Největší pokles akciových trhů v USA

Akciovým trhům zlomil vaz právě technologický pokrok spolu s elektronickým obchodováním, které nepočítalo s tak velkým náporem objednávek. Nedokonalé programy a modely reagovaly přehnaně a při poklesu cen indexů začaly generovat nepřeberné množství objednávek, které nebyl systém schopen během tak krátké doby zpracovat. V návaznosti na to se celý trh zpomalil a mezi investory nastala panika, která zpustila ještě radikálnější vlnu výprodejů.

I když mnoho osobností na poli financí a investování předpokládalo, že krach akciových trhů započne v Japonsku, stál u zrodu jednoho z nejtemnějších událostí v historii obchodování Hong Kong. Odsud 19. října pokračoval nezadržitelný pokles akciových trhů do dalších asijských zemí a později se přesunul i na londýnský a později evropský trh. Při otevření trhů v USA byly akcie již na spadnutí a jen během jednoho dne poklesl již zmíněný index Dow Jones o rekordních 508 bodů. V přepočtu se jednalo o více než 22% pokles, přičemž při krachu v roce 1929 zaznamenal tento index pokles o „pouhých“ 12 %. O moc lépe na tom nebyl ani další ze slavných burzovních indexů S&P 500, který zaznamenal pokles celkem o 20,4 %.

Následky krachu a návrat do normálu

Jak již bylo řečeno krach akciových trhů v roce 1987 naštěstí ve většině případů nenásledovala ani hospodářská krize a ani recese jako tomu bylo například v roce 1929 či 2008. Jedno z nejrychlejších zotavení zaznamenaly především akciové trhy v USA, na čemž měl velký podíl tehdejší šéf Federálního rezervního fondu Alan Greenspan.

Pod jeho vedením se Fed snažil trhu opět navrátit jeho likviditu, přičemž pomocí dlouhých jednání přinutil většinu bank, aby společnostem s cennými papíry půjčily finance, které nutně potřebovaly. V návaznosti na to se Spojeným státům podařilo vyhnout krizi a trhy se mohly pomalu začít uzdravovat. Během několika dní vzrostl index Dow Jones o 288 bodů a o další dva roky později akciové trhy dosahovaly vyšších hodnot než před krachem.

V již zmíněném Japonsku se krach na burze, především díky dobrému stavu ekonomiky, nějak zásadně neprojevil a dodnes je tento den nazýván jako „Modré úterý“. Hlavní index Nikkei 225 se během pár měsíců vrátil na své hodnoty před propadem a japonský trh pomalu začal smazávat všechny ztráty. Naopak Nový Zéland byl jednou ze zemí, kde měl pokles akciových trhů dopad na celou ekonomiku, což vedlo k několikaleté recesi.

Jedním z nejdůležitějších kroků byl nutný upgrade elektronického obchodování, které bylo opatřeno o takzvané jističe známé také jako obchodní obrubníky. Ty mají trhům zajistit ochranu před náhlou panikou investorů a zastavit obchodování při poklesu burzovních indexů. Kdyby tento systém existoval i v roce 1987 bylo by například již při 6 % poklesu indexu Dow Jones obchodování omezeno a investoři by tak získali mnohem více času na rozmyšlenou, což by nemuselo vést k tak radikálním výprodejům jako v onen den. Někteří odborníci se však domnívají, že i přes toto opatření je možné podobný krach v budoucnu očekávat.

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
reklama
Další články az rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...
Mata Hari: Nejslavnější špionka, která nikdy žádné informace nedodala
epochaplus.cz

Mata Hari: Nejslavnější...

Je 15. října 1917. První světová válka trvá...
Předstírá lásku, aby vzbudila žárlivost?
nasehvezdy.cz

Předstírá lásku, aby vzbudila...

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) je...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Když chcete, na každém se najde škraloup!
skutecnepribehy.cz

Když chcete, na každém se...

S manželem jsme byli...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
epochaplus.cz

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální...
Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...