Skip to content

Černé pondělí: Den, kdy panika zachvátila světové akciové trhy

Tento článek je reklamním sdělením

Svět během posledních sto let zaznamenal hned několik krachů na světových burzách, které často doprovázela recese či rovnou globální hospodářská krize. V roce 1987 se ale jednalo spíše o krátkodobý fenomén, který v první řadě potvrdil, jakou sílu má strach na akciových trzích.

Právě proto takzvané „černé pondělí“ považují nejen investiční veteráni za jedno z největších selhání, které se může stát i v současnosti skutečností.

První varovné signály

Jako takzvané „černé pondělí“ je označován 19. říjen 1987 neboli den, kdy došlo k jednomu z největších selhání akciových trhů v historii. Na něm se však podílelo hned několik aspektů najednou a nikdo ve své podstatě stále neví, který z nich byl tím klíčovým. Stále více investorů nedokázalo skrývat své znepokojení s vývojem zahraničních trhů a vysokou cenou akcií, která byla značně nadhodnocena. Ve Spojených státech nebyla situace o moc růžovější a ekonomika země začala pomalu zpomalovat.

To odstartovalo vlnu výprodejů, která byla znát i na výsledcích jedněch z nejdůležitějších burzovních indexů. Jen během 14. a 15. října klesl index Down Jones, který sleduje vývoj akcií 30 největších společností na území USA, o více než 6 %. O moc lépe na tom nebyly ani londýnské akciové trhy, které o pár dní později zaznamenávaly vysoké ztráty. To vše byl však pouze jen začátek, který předcházel jednomu z největších krachů v historii obchodování.

Největší pokles akciových trhů v USA

Akciovým trhům zlomil vaz právě technologický pokrok spolu s elektronickým obchodováním, které nepočítalo s tak velkým náporem objednávek. Nedokonalé programy a modely reagovaly přehnaně a při poklesu cen indexů začaly generovat nepřeberné množství objednávek, které nebyl systém schopen během tak krátké doby zpracovat. V návaznosti na to se celý trh zpomalil a mezi investory nastala panika, která zpustila ještě radikálnější vlnu výprodejů.

I když mnoho osobností na poli financí a investování předpokládalo, že krach akciových trhů započne v Japonsku, stál u zrodu jednoho z nejtemnějších událostí v historii obchodování Hong Kong. Odsud 19. října pokračoval nezadržitelný pokles akciových trhů do dalších asijských zemí a později se přesunul i na londýnský a později evropský trh. Při otevření trhů v USA byly akcie již na spadnutí a jen během jednoho dne poklesl již zmíněný index Dow Jones o rekordních 508 bodů. V přepočtu se jednalo o více než 22% pokles, přičemž při krachu v roce 1929 zaznamenal tento index pokles o „pouhých“ 12 %. O moc lépe na tom nebyl ani další ze slavných burzovních indexů S&P 500, který zaznamenal pokles celkem o 20,4 %.

Následky krachu a návrat do normálu

Jak již bylo řečeno krach akciových trhů v roce 1987 naštěstí ve většině případů nenásledovala ani hospodářská krize a ani recese jako tomu bylo například v roce 1929 či 2008. Jedno z nejrychlejších zotavení zaznamenaly především akciové trhy v USA, na čemž měl velký podíl tehdejší šéf Federálního rezervního fondu Alan Greenspan.

Pod jeho vedením se Fed snažil trhu opět navrátit jeho likviditu, přičemž pomocí dlouhých jednání přinutil většinu bank, aby společnostem s cennými papíry půjčily finance, které nutně potřebovaly. V návaznosti na to se Spojeným státům podařilo vyhnout krizi a trhy se mohly pomalu začít uzdravovat. Během několika dní vzrostl index Dow Jones o 288 bodů a o další dva roky později akciové trhy dosahovaly vyšších hodnot než před krachem.

V již zmíněném Japonsku se krach na burze, především díky dobrému stavu ekonomiky, nějak zásadně neprojevil a dodnes je tento den nazýván jako „Modré úterý“. Hlavní index Nikkei 225 se během pár měsíců vrátil na své hodnoty před propadem a japonský trh pomalu začal smazávat všechny ztráty. Naopak Nový Zéland byl jednou ze zemí, kde měl pokles akciových trhů dopad na celou ekonomiku, což vedlo k několikaleté recesi.

Jedním z nejdůležitějších kroků byl nutný upgrade elektronického obchodování, které bylo opatřeno o takzvané jističe známé také jako obchodní obrubníky. Ty mají trhům zajistit ochranu před náhlou panikou investorů a zastavit obchodování při poklesu burzovních indexů. Kdyby tento systém existoval i v roce 1987 bylo by například již při 6 % poklesu indexu Dow Jones obchodování omezeno a investoři by tak získali mnohem více času na rozmyšlenou, což by nemuselo vést k tak radikálním výprodejům jako v onen den. Někteří odborníci se však domnívají, že i přes toto opatření je možné podobný krach v budoucnu očekávat.

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

7 nejstarších měst světa
epochaplus.cz

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Studie podporující léčbu Covidu ivermektinem měla řadu nesrovnalostí
21stoleti.cz

Studie podporující léčbu...

Měla to být velká bomba: lék používaný proti...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
epochaplus.cz

Na počtu terapií se rok...

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...