Tajuplné ruiny Nan Madol jsou možná nejzáhadnějším místem celého Tichomoří. Trosky kamenného města leží na téměř stovce umělých ostrůvků. Pozoruhodné místo se rozprostírá v bezprostřední blízkosti ostrova Temwen, jenž je součástí Federativních států Mikronésie.
Mají se zde nacházet neprozkoumané podzemní chodby, hrobky s cennými ostatky panovníků a další pamětihodnosti. Do samotného nitra města se však málokdo odváží. V Nan Madol totiž údajně straší duše mrtvých!

Otřesný zážitek přinášejí ruiny Nan Madol na začátku 20. století. Německý guvernér Victor Berg (1861–1907) se 29. dubna 1907 vydává za cennostmi starého kamenného města. Nehledě na smrtelnou královskou hrozbu, která má případné nevítané návštěvníky odradit, vstupuje do zapovězených míst.
S rozechvělou zvědavostí otevírá hrobku starověkého vládce ostrova, ve které nachází mohutné kosterní pozůstatky. Nerozvážný úředník se však raduje předčasně. Ještě tu noc se má totiž ostrov zmítat v područí údajné aktivity duchů!
Během divoké bouře je lokalita bičována hromy, blesky a přívalovým deštěm. V tu chvíli již guvernér Berg leží v deliriu zcela mimo sebe. Po strašné noci plné halucinačních běsů je druhý den ráno nalezen mrtev.
Oficiální vysvětlení zní, že Berg umírá na následky silného úpalu, který si přivodil při průzkumu ruin. Ve skutečnosti však nedokáže místní německý lékař sloužící na ostrově vůbec stanovit příčinu smrti!
Domorodci ale mají hned jasno. Troufalého muže zabili duchové starobylých králů!

NECHŤ POSTAVENO JE VODNÍ MĚSTO
Kdysi v dávné minulosti se zřejmě představení záhadné komunity z ostrova Temwen z nepochopitelných důvodů rozhodnou, že kromě místních přírodních korálových ostrovů vytvoří ještě umělý kamenný labyrint.
Pro každou budoucí stavbu musí být v širém moři vybudováno podloží, které tvoří obdélníkový ostrůvek vyplněný kamením. Intenzivní úsilí místních otroků končí až ve chvíli, kdy je hotovo 92 nových umělých ostrůvků!
Tyto stavby jsou v moři zbudovány jako nové vodní město. Nechybí obytné domy, svatyně a v neposlední řadě ani hrobky. Právě ty jsou i po dlouhých letech předmětem zájmu badatelů z celého světa. Na tajuplný ostrovní komplex se v minulosti vydává také český záhadolog Ivan Mackerle (1942–2013). Jeho poznatky jsou přinejmenším pozoruhodné. „Stavební kameny jsou na sebe navršeny stroze, jaksi hrubě a hrozivě. Nejsou zde žádné ozdoby, reliéfy nebo sochy, jako tomu bývá u jiných starobylých staveb.
Na první pohled jsou tyto zříceniny skutečně proklaté, jak tvrdí zdejší legendy,“ líčí známý badatel. Kdo je však onen mýtický národ, jehož členové jsou pravděpodobně autory tajuplného města?

KDO PROMLUVÍ, TOHO KLETBA SMETE!
Tajemství ostrova Nan Madol odolává také proto, že přízrak duchů zesnulých obyvatel vzbuzuje respekt i u místních domorodců. Ti kamenné město raději míjejí velkým obloukem a o starých časech s nikým nemluví.
Traduje se, že kdo z nich by prozradil cizímu člověku celou pravdu, dozajista zemře! Je skutečně kletba původních obyvatel tak silná? „Ostrovy jsou neobydleny a podle domorodých pověstí z Pohnpei (největší ostrov Federativních států Mikronésie – pozn.
red.) tam žijí duchové bývalých obyvatel. Pověsti dále vyprávějí o nadpřirozených schopnostech dvou bratrů, kteří odněkud přišli a postavili Nan Madol,“ uvádí český cestovatel Ing. Petr Katz. Je skutečně možné, že kamenný komplex zakládají neznámí mýtičtí bratři?
Přinášejí právě oni na jedinečný komplex strašlivou kletbu?

ZMIZÍ JEDNOU PALČIVÉ OTÁZKY?
Záhadné město duchů se zatím nikomu nedaří prozkoumat docela a otázkou zůstává, zda se to vůbec někdy povede. Není tak zatím potvrzeno, že z vedlejšího ostrova Temwen vede do města podvodní tunel, který ústí do jedné ze staveb.
Navazuje snad na údajné slepé podzemní chodby, které mají zneškodnit nezvané návštěvníky? Nevíme ani, k čemu mají sloužit šestihranné čedičové sloupy, které údajně vyzařují neznámou energii. Ostrov Nan Madol, sevřený temnou aurou, stále odolává.
Jaký je vlastně jeho skutečný účel? Zásadní otázky přetrvávají celá staletí!
Zdeněk Pospíšil