reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Vesmír a technologie
Incident na lodi Nimitz: Slavné „Tic Tac UFO“, které prolomilo bariéry
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.10.2020
3.5tis
Letadlová loď Nimitz, foto Wikimedia Commons
483
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Incident z roku 2004 se zřejmě stává jedním z hlavních spouštěčů otevřeného přiznání, v němž americké ministerstvo obrany potvrzuje pravost několika nahrávek UFO a zároveň připouští, že pro tajemné objekty nemá vysvětlení.

Letadlová loď Nimitz, foto Wikimedia Commons Radary křižníku Princeton byly krátce po prvním incidentu překalibrovány, foto Pixel-Pushr / Flickr Snímek z videa pořízeného pilotem, zdroj US Navy Ufolog Tom DeLonge. Foto news.sky.com

V listopadu 2004 se letadlová loď Nimitz Carrier účastní bojových výcvikových manévrů v Tichém oceánu, které probíhají při kalifornském pobřeží, něco přes 100 kilometrů od San Diega. Má to být rutinní výcvik, ten je však narušen neznámými létajícími objekty, které ve vzdušném prostoru kolem manévrů začínají opakovaně zachycovat radary raketového křižníku Princeton.

Během jednoho týdne je zaznamenána zhruba stovka takových objektů, obvykle pohybujících se ve formaci po 8 až 10 najednou. Pro obsluhu radarů je to celé natolik zvláštní, že nechají zařízení překalibrovat.

Tím se ale jen potvrdí, že objekty se ve vzdušném prostoru skutečně pohybují. „Jakmile jsme dokončili celou rekalibraci a znovu to spustili, stopy (objektů) byly ve skutečnosti ještě ostřejší a jasnější,” vzpomíná jeden z operátorů radaru, poddůstojník 3.

třídy Gary Voorhis. Radarové stopy přitom neodpovídají žádnému známému letadlu a operátoři tak nemají nejmenší tušení, zda jde o přátelské či nepřátelské stroje. Jde o součást cvičení, nebo to jsou snad diváci ze vzdáleného vesmíru?

Radary křižníku Princeton byly krátce po prvním incidentu překalibrovány, foto Pixel-Pushr / Flickr

OČITÉ SVĚDECTVÍ

O tom, že objekty nejsou pouhou závadou na radaru, se Voorhis vzápětí přesvědčí na vlastní oči. Když se body znovu objeví na obrazovce, popadne silný dalekohled a vyběhne s ním na můstek. „Nemohl jsem rozeznat podrobnosti, ale vznášely se tam a pak v jednom okamžiku náhle vyrazili jiným směrem a znovu zastavily.

V noci vydávaly jakousi fosforovou záři a bylo je vidět o něco lépe než ve dne,” líčí poddůstojník. Posádka lodi pokračuje v opatrném sledování neznámých objektů a z počátku proti jejich přítomnosti nijak nezasahuje.

Už tehdy je známo, že se podle údajů z radarů pohybují ve výšce kolem 24 kilometrů nad zemí, což je mnohem více než běžná letová výška, která v případě dopravních letadel činí jen 10 kilometrů. Když ale několik objektů rychle sestoupí na úroveň, kde by již mohlo dojít k ohrožení komerčních letů, padne rozhodnutí zakročit.

Z letadlové lodě Nimitz startují dvě stíhačky. Nejsou sice vybaveny ostrými zbraněmi, ale piloti stejně dostávají instrukce pouze zaletět k místu, kde podle radaru jeden z objektů klesl až k hladině oceánu, a zjistit, zda mohou vizuálně potvrdit přítomnost čehokoliv cizího.

Pozorovali operátoři radaru přistání neznámého objektu nebo jeho havárii? Jisté je v tuto chvíli jen to, že rozhodně nešlo o závadu zařízení a data byla správná.

Snímek z videa pořízeného pilotem, zdroj US Navy

TVAR JAKO TIC TAC

Stíhačky k objektu startují 14. listopadu 2004. Počasí je toho dne jasné a klidné, proto jsou si piloti jisti, že pokud tam něco je, brzy tajemný objekt odhalí. Nemýlí se. Ovšem to, co najdou, ani zdaleka neodpovídá čemukoliv, co by kterýkoliv z nich očekával.

Když skenovali oblast, všimli si, že se vlny na moři lámou o jakýsi oválný objekt, částečně ponořený pod hladinou. Ve stejném okamžiku se poblíž objeví bílý oválný objekt ve tvaru bonbonu Tic Tac vznášející se asi 15 metrů nad vodou.

Délka objektu je odhadována na 9 až 14 metrů a vůbec nejpodivnější na něm je, že nemá žádná křídla, okna ani vchod a ani žádný viditelný pohon. Piloti stíhaček se k objektu pokusí přiblížit a lépe si jej prohlédnout, ten se ale dává do pohybu, přičemž předvádí dechberoucí sérii manévrů a nepředvídatelných pohybů, které zdánlivě popírají veškeré fyzikální zákony.

Honička, v níž má létající Tic Tac zjevně navrch, končí v okamžiku, kdy UFO v obrovské rychlosti zmizí z dohledu a o pár vteřin později se objeví o 100 kilometrů dál, což znamená, že se pohybuje nejméně dvakrát rychleji než stíhačky F-18, které objekt pronásledovaly. S čím se piloti ve vzduchu setkali?

Ufolog Tom DeLonge. Foto news.sky.com

MIMO POZEMSKÉ LIMITY

Letečtí odborníci se shodují, že objekt vykazuje „pokročilé akcelerační, aerodynamické a pohonné schopnosti“, které neodpovídají žádné známé technice vyrobené na Zemi. Celý incident v té době způsobuje nebývalý rozruch, přesto se ještě několik dalších let daří držet pod pokličkou záběry objektu, které jeden ze stíhačů natočil pomocí infračerveného kamerového systému zvaného FLIR.

Na veřejnost se záznam dostává až v roce 2017, kdy jej získá a zveřejní jeden z nejaktivnějších ufologů současnosti Tom DeLonge (*1975), známý též jako zakladatel americké punk-rockové kapely Blink 182.

Video se záhy začíná objevovat po boku rostoucí řady očitých svědectví. Například poručík David Fravor, jeden z pilotů zasahujících stíhaček prohlašuje: „Netuším, co jsem viděl, neměl žádné motory, křídla ani vrtule a předčil naše F-18.

Ale chci se s jedním proletět.” To by ale mohl být problém, protože experti vypočítávají, že manévry, které objekt provádí, by člověka vystavily nebezpečné míře přetížení. Měl tedy objekt vůbec nějakou posádku?

Ze záběrů i svědectví vojáků je patrné, že musel být řízen nějakou inteligencí. Odkud a jakou, netuší ani Pentagon.

Foto: Wikimedia Commons, Pixel-Pushr / Flickr, US NAVY, Youtube (ABC News), news.sky.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 405
Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin události z měsíce září, zní možná sluchovým receptorům školáků a studentů poněkud provokativně, ale nemůžeme jinak. Ani po více letech nejsou tajemné události, ke kterým došlo 16. září 1994 v zimbabwském zemědělském centru Ruwa, uspokojivě vysvětleny! O co se jednalo? Celkem šedesát dva studentů a žáků ve věku od šesti do […]
od Filip Appl 28.6.2022 2.6tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]