23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Čelákovické pohřebiště: Jsou zde uloženi upíři, nebo zločinci?
Čelákovické pohřebiště: Jsou zde uloženi upíři, nebo zločinci?
od 24.5.2023
2.9tis
Byli v Čelákovicích skutečně pohřbení upíři? Foto Pixabay
278
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Česká archeologie má velkou tradici a ve světě i docela solidní renomé. Ostatně máme se o co opřít: Historie naší země je dlouhá a poměrně bohatá a zahrnuje i nemálo záhad.

Jedna z nich spatřila světlo světa v roce 1966. Právě tehdy byly v Čelákovicích u Prahy objeveny lidské kostry. Opravdu jde o před staletími pohřbené upíry?

Je teplý červencový den a v Čelákovicích u Prahy je jako obvykle ospalý klid. Na pozemku Františka Zmeka právě dělníci kopají díru pro vodovod, když vtom narazí na něco nečekaného: lidskou kostru. Muži na nic nečekají a volají na příslušné úřady.

Na místo přijíždějí příslušníci SNB a lékař. Ten konstatuje, že jde jednoznačně o práci pro archeology. Rozjíždí se rozsáhlý výzkum vedený archeologem a historikem Jaroslavem Špačkem.

Na rozkopané zahradě dochází k jednomu z největších nálezů za celá desetiletí. Badatelé postupně odkrývají celkem jedenáct zvláštních hrobů se čtrnácti ještě zvláštnějšími těly. Stáří podivného pohřebiště je určeno na 10. až 11. století.

Tím však celý příběh teprve začíná. Při ohledání ostatků je totiž jasné, že v jejich případě rozhodně nešlo o obyčejný pohřeb. Co všechno odhalí Špačkovo bádání?

Kostry nesou typické znaky protiupírských zásahů. Stejné pohřby lze najít na mnoha místech Evropy, foto: R. Biskupski - Kotowicz P / Creative commons / CC BY-SA 4.0
Kostry nesou typické znaky protiupírských zásahů. Stejné pohřby lze najít na mnoha místech Evropy, foto: R. Biskupski – Kotowicz P / Creative commons / CC BY-SA 4.0

Posmrtné zásahy

Té lokalitě se říká Mrchovláčky. V dávných dobách tam bývalo mrchoviště určené pro uhynulá zvířata. Kromě nich tam však končili také sebevrazi nebo osoby stižené nějakou infekční chorobou. Nalezení ostatků by tak samo o sobě nebylo ničím zajímavým.

Jenže následný archeologický výzkum přináší pozoruhodné zjištění: Poloha ostatků nasvědčuje spoutaným rukám a některé hlavy jsou pečlivě oddělené od těla.

Kostry navíc leží na boku nebo obličejem dolů, jejich ústa jsou vycpaná pískem, mají useknuté končetiny a jedno tělo je dokonce prokláto kůlem. První, co badatele napadá, je, že se na tomto místě uskutečnila nějaká obzvláště krutá poprava.

Ostatně dávalo by smysl, že byli trestanci odvedeni právě sem. Jenže vzápětí archeologové přichází z informací, která všechny šokuje: Mnohé ze zmíněných zásahů byly provedeny až posmrtně, a to po znovuotevření hrobu. Opravdu se tím středověcí lidé snažili zabránit mrtvým vstát z hrobů?

Ochrana před zlem?

I další informace naznačují, že v Čelákovicích byli pohřbeni upíři či ti, které za upíry tehdejší společnost považovala. V hrobech se totiž našly mimo jiné i stopy po dřevěných kůlech.

V některých ústech byly navíc kromě písku i stopy po zvláštní mazlavé hmotě, což údajně mohla být jakási magická směs používaná opět jako ochrana před zlem. Že šlo o upíry, tvrdí především sám Jaroslav Špaček.

Podle něj jde o jasné důkazy protiupírských zásahů, které lze najít i na jiných místech Čech. Roky plynou a nález z Čelákovic je několikrát podroben kritickému zkoumání.

S velmi zajímavými závěry přichází později antropoložka Miroslava Blajerová, která se pouští do podrobnější analýzy kosterních ostatků. Podle ní rozměry lebek z nalezených hrobů neodpovídají ostatním nálezům z daného období. Jinými slovy – pohřbení lidé vypadali jinak, než bylo v té době obvyklé.

Rekonstrukce tváře čelákovického upíra

Neúplné informace

„Blajerová pokládá otázku, zda existovala krátkolebější slovanská skupina v této oblasti, která svým vzezřením zapříčilnila tyto protivampyrické zásahy na tělech mrtvých.

Dnešní vyznavači vampyrismu věří, že v Čelákovicích skutečně žila zvláštní upíří rasa,“ píše ve své práci o vampyrismu Češka Veronika Klozíková. Další desetiletí však přináší i mnohá zpochybnění dosavadních závěrů.

Řada badatelů upozorňuje, že důkazy o vampyrismu nejsou dostatečně silné a vše v zásadě odpovídá i možnosti, že šlo o popravy zločinců. Ostatně všichni pohřbení byli muži poměrně mladého věku.

Pochybnosti panují i ohledně samotného průzkumu z roku 1966. Současní archeologové si všímají například faktu, že byla odkryta pouze část původního pohřebiště – zbytek byl totiž zničen těžbou písku.

Mohla se právě ve zničené části nacházet odpověď na otázku, zda byli v Čelákovicích opravdu pohřbeni tvorové sající lidskou krev?

Foto: Pixabay
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.1tis
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smrti však ani on neunikne. I když vlastně… Podle pověstí a legend se má podařit slavnému eskamotérovi ošálit i samotnou „zubatou“!     Její
od 22.2.2024 1.8tis
Tajemné jevy a osobnosti spojené s nejrůznějšími zázraky a zvláštními schopnostmi. I to je významná součást křesťanství. Mnohé z těchto osobností dnes církev považuje za mystiky - jedince s hlubokou duchovní zkušeností. Představujeme ty nejslavnější z nich. Skutečně jim Bůh propůjčil neobyčejné síly?   Na okraji pastviny stojí dvě postavy. Ta starší, služebná v rodině německého šlechtic
od 20.2.2024 2.6tis
Slýchají o něm už děti na prvním stupni základní školy. Učitel národů Jan Amos Komenský  je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších učenců naší historie. Jenže i za jeho životem a dílem se ukrývají mnohá tajemství a nejasnosti. Věnoval se tento velký myslitel mystickým a okultním vědám?    V honosném salónku sedí dvojice mužů a popíjejí z karaf víno. Ten starší, obdařený hustý
od 18.2.2024 3.1tis
Návštěvníci Muzea Paula Gauguina na Tahiti se blíží k dvojici působivých domorodých soch. „Nedotýkat se!“ vykřikne průvodkyně. Nejde o zákaz, který má chránit umělecká díla, ale samotné obdivovatele. Pouhým dotykem totiž prý na sebe mohou přivolat pohromu. A co teprve, kdyby se sochu snažili přemístit? To by se údajně vystavili nebezpečí smrti!   Kdo někdy pobýval na nevelkém ostrově Rai
od 17.2.2024 3.2tis
Anežka Přemyslovna je dnes vnímána jako jedna z předních národních světic. Narodila se asi roku 1211 jako dcera Přemysla Otakara I. Již v dětství byla zasnoubena Boleslavu Polskému, který však zemřel, když byla Anežka ještě dítě. Plně se oddala náboženskému životu, když jí její bratr Václav I. oficiálně povolil stát se řeholnicí. Anežka pak založila klášter menších bratří a jeho ženskou větev řádu
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd