16. dubna 1945: Na jezeře Poyang mizí japonská nákladní loď Kobe Maru s 200 muži na palubě.
Domů     Kdo byl kouzelník Žito?
Kdo byl kouzelník Žito?
od 24.5.2023
2.7tis
Kouzelník Žito ze Starých pověstí českých, foto Jirka.h23 / Creative Commons / volné dílo
260
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Co je víc? Proměnit vodu ve víno, nebo otepi slámy v prasata? Fanoušci kouzelníka Žita by měli jasno. Právě tímto trikem údajně napálil na přelomu 14. a 15. století jistého neoblíbeného pekaře Michala.

Šlo jen o mimořádně chytrou a perfektně provedenou záměnu, nebo zde, stejně jako v celém Žitově životě, hrály roli síly, které nikdo neumí vysvětlit?

Kouzelník Žito ze Starých pověstí českých, foto Jirka.h23 / Creative Commons / volné dílo Žito působil na dvoře českého krále Václava IV., foto Acoma / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Uzavřel kouzelník pakt s ďáblem? Foto Pixabay

Kouzelník Žito má působit na dvoře českého krále Václava IV. (1361–1419) v roli šaška a baviče. Ihned se zařadí k vladařovým vyhledávaným společníkům. Jedna maličkost ale úplně nehraje – nikdo neví, odkud se Žito na královském dvoře vlastně vzal.

Jeho zázračné schopnosti ostatní provokují k názorům, že to byl původně bezvýznamný šarlatán, který upsal duši ďáblu, a proto se dostal tak vysoko. Jiná teorie říká, že šlo o špeha nastrčeného Václavovým bratrem Zikmundem Lucemburským (1368–1437).

Jisté je, že v dochovaných textech jej poprvé zmiňuje roku 1552 historik a spisovatel Jan Dubravius (asi 1486–1553) ve svých Dějinách království českého.

Zde mají Žitovy eskapády představovat spíše zábavnou vložku, ale postupně mezi lidem natolik zakoření, že se hranice oddělující realitu od fikce rozplývá. Do Starých pověstí českých jej zařadí Alois Jirásek (1851–1930), Žito tak stále zůstává v českém povědomí. Co o něm ale víme doopravdy?

Uzavřel kouzelník pakt s ďáblem? Foto Pixabay
Uzavřel kouzelník pakt s ďáblem? Foto Pixabay

Neskutečné kousky

Pokud bychom vzali doslovně, co Dubravius ve svém díle píše, byl by Žito velmi neobyčejnou bytostí. Dokáže měnit svoji podobu, takže v jednom okamžiku je oděný lépe než král, v dalším zase „předčí“ největšího chuďase, a i v obličeji prý vypadá jinak.

Že by kouzelnický trik? Žito má údajně blízko i k temnějším kouskům. Při jedné královské hostině prý baví tím, že svému konkurentovi, kejklíři z německého dvora, promění ruce v kopyta!

Nebohý muž musel vřeštět hrůzou, zatímco Václavův kouzelník ho pomocí magických zaříkávadel promění zase nazpátek.

Opět se nabízí otázka, jestli nemohl Žito dotyčnému např. jen velice obratně na ruce něco nasadit a ten pak ve stresu uvěřil, že se děsivá proměna skutečně odehrála.

Že Žito své rivaly rád trápí, dosvědčuje i další historka, popisující jeho zřejmě vůbec nejšílenější kousek. Tehdy prý ke králi Václavovi dorazí družina bavorského vévody, včetně nejlepších německých šašků a kejklířů.

Ti se předvádějí ze všech sil a obecenstvo žasne nad jejich umem a iluzemi. Čeká se, co na to Žito, který se zatím drží zpátky, není ho vidět. Pak ale najednou prochází davem, který se před ním rozestupuje a míří si to přímo ke konkurenci.

Alois Jirásek situaci ve Starých pověstech českých popisuje následovně: „Vyhrnul si rukávy a začal si pak roztahovat ústa a tahal je, šířil, až byla nesmírně veliká.“ Poté mu jeho pomocníci podají jednoho z Němců a on si ho nasouká do pusy!

Celého ho spolkne a po chvíli zase vyplivne do kádě s vodou. Publikum šílí, ale dnešní člověk se ptá: Jak by něco takového mohl dokázat?

Žito působil na dvoře českého krále Václava IV., foto Acoma / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Žito působil na dvoře českého krále Václava IV., foto Acoma / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V moci ďábla?

Další veleznámý Žitův kousek se má odehrát během vyjížďky s králem Václavem a jeho dvořany.

Tehdy naštvaný král před odjezdem čeká, kdy se Žito uráčí dorazit, ale pak jen s ostatními udiven zírá, že koně pro kouzelníka nebudou potřeba – přijíždí totiž za hlasitého kokrhání ve spřežení taženém černými kohouty! Jak to, že ho poslouchají?

I tento trik je považován skoro až za ďábelský a jen podporuje názor, že Žito snad musel kromě Václava IV. sloužit i dalšímu vládci, konkrétně vládci pekel.

Ze všech zmíněných událostí je patrné, že jeho magie má blízko k žertům spíše drsnějšího ražení, bývá popisován i napřímo coby bezcitný člověk.

Tyto domněnky potvrzuje spisovatel Luboš Y. Koláček (*1960), který se Žitovi věnuje ve své knize Šašci a blázni králů – Tajnosti, moudrosti i kratochvíle. „Nebyl to žádný lidumil! I proto se povídá, že měl pakt se samotným ďáblem,“ píše Koláček.

Možnost, že by kouzelník Žito mohl být klidně i předobrazem legendárního doktora Fausta, připouští český historik Karel Krejčí (1904–1979). Pověst spolčence s pekelnými silami se Žita drží po celý život a jeho konec popisuje Alois Jirásek následovně:

„Ale pak, na konec života, přece prohrál a podlehl. To samému satanáši, jemuž se byl zapsal a jenž si jej odnesl s tělem i s duší.“ Odnesl si tedy Žita ďábel zpět do pekla, a proto jeho stopa z českých dějin mizí? Nebo snad dodnes obchází mezi námi, ale vždy v jiné podobě?

Foto: CC, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 16.4.2024 438
„Váš současný život obsahuje mnohá vodítka k minulým životům,“ tvrdí americký psychiatr Brian Weiss (*1944) a poukazuje přitom na naše výjimečné schopnosti a talenty.     „Odkud se vzaly? Zdědili jste je snad po rodičích? Nebo by spíše mohly nějak souviset s některým z vašich minulých životů?“ ptá se Weiss. A za pravdu mu dávají mnozí věd
od 16.4.2024 793
V Jeruzalémě je rušno. Právě dnes má dojít k ukřižování Ježíše Krista, který o sobě prohlašuje, že je očekávaným mesiášem. Takové řeči jsou ale pro mnohé lidi nepřijatelné, a jeho osud je proto zpečetěn.     Vojáci ho kolem roku 33 našeho letopočtu vedou směrem k popravišti na Golgotě, kde už na něj čeká připravený kříž. Celou událost sle
od 15.4.2024 1.5tis
Jako punské války je označována série tří konfliktů, ve kterých se v letech 264 – 146 př. n. l. střetla římská republika s mocným Kartágem. V rámci druhé punské války došlo na straně Kartaginců i k masivnímu nasazení válečných slonů? O jaká zvířata se jednalo? Ačkoli se to na první pohled nezdá, otázka původu slonů, se kterými kartaginský vojevůdce
od 14.4.2024 2.3tis
Na britském hřbitově v Londýně stojí zapečetěná hrobka a v ní se údajně nachází stroj času. Jeho strůjcem má být excentrický vynálezce Samuel Warner, který tajemné zařízení vyrobil podle starodávných egyptských textů. Kolik na této legendě může být pravdy? Na Bromptonském hřbitově v západním Londýně bychom mohli najít úctyhodný kus britské h
od 13.4.2024 2.7tis
Kresby a rytiny předmětů, které podezřele připomínají moderní vynálezy, orientace staveb s využitím hlubokých astrologických znalostí a podivné úkazy – to vše se skrývá v útrobách svatostánků z dob faraonů. Které egyptské stavby kromě slavných pyramid nedají spát záhadologům ani vědcům?   Říše na Nilu přetrvala
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit