20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Vesmír a technologie
Čeští potápěči pozorovali USO
Mirek Brát
od Mirek Brát 31.8.2021
4.0tis
S rozvojem sportovního potápění se zvyšují i šance na pozorování USO pod vodní hladinou. Foto: autor
331
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Ekvivalentem pro UFO ve vodním prostředí je USO ( Unidentified submerged object). Pozorování neidentifikovatelných ponořených objektů nejsou tak častá jako hlášení o UFO. Jedno věrohodné sledování USO v Jaderském moři zaznamenali v minulosti i čeští sportovní potápěči. Událost se odehrála pod vodou u chorvatského ostrova Mali Lošinj.

S rozvojem sportovního potápění se zvyšují i šance na pozorování USO pod vodní hladinou. Foto: autor Pozorování USO českými potápěči proběhlo u pobřeží chorvatského ostrova Mali Lošinj. Zdroj foto:   K. Korlevic, Public domain, via Wikimedia Commons Při pozorování USO pod hladinou musíte mít na paměti, že za skly potápěčských brýlí se vám vše jeví o třetinu větší  a o čtvrtinu blíže, než je tomu ve skutečnosti. Voda totiž mění zákony optiky, které platí na souši.  Foto: autor Jaká setkání nás mohou čekat v mořských hlubinách? Možná i hodně překvapivá. Foto: autor

Psal se rok 1999. Dvojice českých potápěčů úspěšně skončila noční ponor do více než čtyřicetimetrové hloubky a chystala se k výstupu na hladinu. Závěrem však bylo nutné absolvovat ještě nezbytnou dekompresní zastávku, během které se jejich tkáně zbaví dusíku.

Pohybovali se tak už jen v hloubce sedmi metrů a čekali, až jim přístroje ukáží, že dekompresní čas uplynul a cesta k hladině je volná.

Záhadná světla

Náhle si oba všimnou záblesku světla. Nejprve se domnívají, že se jedná o světlo baterky dalšího potápěče, se kterým náhodou sdíleli noční potápěčskou lokalitu. Světlo mizí za nedalekým skalním výstupkem.

Protože se jedná o stejnou hloubku, ve které se pohybují i oni, žádné bezpečnostní standardy nebrání, aby připlavali blíže a neznámého kolegu pozdravili.

Pozorování USO českými potápěči proběhlo u pobřeží chorvatského ostrova Mali Lošinj. Zdroj foto: K. Korlevic, Public domain, via Wikimedia Commons

Když se však dostanou za skalní výstupek, poznají, že světlo nepochází z potápěčské baterky. Zdrojem světla je šest reflektorů neznámého objektu o průměru přibližně dva metry. Celý objekt se zároveň otáčí kolem své osy.

Potápěči nejprve chtějí pudově uniknout na relativně blízkou hladinu nad jejich hlavami. Potom si však uvědomí, že čas dekompresní zastávky ještě nevypršel. Okamžitý výstup na hladinu by v sobě měl značná rizika možné dekompresní nehody.

Policejní člun nebo diskotéka?

Oba potápěči později, ve článku pro renomovaný potápěčský portál, shodně zdroj světla přirovnávají k bodovým reflektorům se stínítkem okolo, umístěných na naprosto symetrickém kruhovém tělese. Světla navíc pozvolně mění svou barvu z červené do žluté. Neznámý předmět pomalu krouží nad mořským dnem.

Jaká setkání nás mohou čekat v mořských hlubinách? Možná i hodně překvapivá. Foto: autor

Potápěči stále hledají reálné vysvětlení toho, co momentálně vidí. Jedná se snad o policejní člun, který reflektorem propátrává dno? Nebo světla pocházejí z  laserových efektů pobřežní diskotéky? Žádné takové vysvětlení zde však neobstojí.

Světlo objektem prostupuje

Při pozorování neznámého objektu na něj potápěči posvítí vlastními vodotěsnými baterkami. Zda se však, že světlo objektem prostupuje. Později to přirovnají ke snaze posvítit na lustr, aniž by však viděli jeho konstrukci či žárovky, které na něm svítí.

Objekt zároveň evidentně reaguje na přítomnost potápěčů a přiblíží se k nim na velmi krátkou vzdálenost.

Při pozorování USO pod hladinou musíte mít na paměti, že za skly potápěčských brýlí se vám vše jeví o třetinu větší a o čtvrtinu blíže, než je tomu ve skutečnosti. Voda totiž mění zákony optiky, které platí na souši. Foto: autor

Asi minutu setrvá v jejich těsné blízkosti, potom se od nich odpoutá a mizí velkou rychlostí v hlubinách moře. Oba zkušení potápěči se bezpečně vynoří na tmavou hladinu nočního Jadranu. To, co pozorovali, bylo USO (neidentifikovatelný ponořený objekt).

Foto: foto 1 - K. Korlevic, Public domain, via Wikimedia Commons, foto 2,3,4 - autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 17.1.2022 2.4tis
METI je zkratkou pro mezinárodní neziskovou výzkumnou organizaci, která do vesmíru posílá zprávy a doufá, že na ně někdy dostane odpověď. A právě skutečnost, že jsme přes veškerou snahu nedostali z těch miliard hvězd a galaxií vůbec žádnou zpětnou vazbu, přivádí odborníky k myšlence, že tady něco nehraje… Mladá rodina se prochází po zoologické zahradě: […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 2.7tis
Asteroid o velikosti přes jeden kilometr bezpečně proletí kolem Země a vrátí se za dalších 83 let. Objekt spadá do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se jednou mohly srazit ze Zemí. Zatím nejblíže se však dostal na vzdálenost 1.1 milionu kilometrů. Nový filmový hit K zemi hleď! (originální název Don’t Look Up, pozn. red.) v […]
od Mirek Brát 16.1.2022 1.6tis
Jedno moudré arabské přísloví říká: Všichni lidé se bojí času, jen čas se bojí pyramid. Člověk se opravdu nemůže přímo měřit s těmito kolosálními prastarými stavbami. Arabští učenci ale nepočítali se zlatými českými ručičkami a českou kreativitou. Právě český fenomén totiž uvedenou citaci poopravil do podoby: Všichni lidé se bojí času. Výrobci holicích strojků se […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
I výzkum vesmíru někdy připomíná trhání okvětních lístků kopretiny. Jen obligátní slova dětské říkačky: má či nemá rád/ráda, nahradíme otázkou: jsou, nejsou? Kdo, co? Vodní kanály na Marsu!   Všechno začalo v roce 1877, kdy se na Mars okulárem jednoduchého  dalekohledu zahleděl astronom Giovanni Schiaparelli. Následně ohlásil sousedům, pekaři, trhovcům, známým, přátelům i světové veřejnosti, […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 3.2tis
Zpráv o zaručeném pozorování UFO neboli neidentifikovaných létajících objektů koluje po internetu velké množství. Když se vám ale podaří některý z nich natočit a následně u vás zaklepou muži v černých oblecích, je asi něco špatně. V roce 2004 pětice členů někdejší posádky amerického armádního křižníku USS Princeton tvrdila, že viděla UFO, vládní příslušníci nařídili […]