21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Záhady historie
Chlupatí diví lidé v českých pověstech mohou být vzpomínkou na dávné hominidy
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.8.2020
5.6tis
Vyobrazení divého muže z 15. století, foto Wikimedia Commons
588
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Divoženky a diví muži mají v české mytologii nezastupitelné místo. Podle různých legend jde o v Česku poměrně rozšířený druh lesní bytosti, která by se snadno dala připodobnit k himalájského yettimu či americkému bigfootovi. A možná má reálnou předlohu.

Vyobrazení divého muže z 15. století, foto Wikimedia Commons Urozená dáma krotí divého muže na tapiserii z 15. století, foto Wikimedia Commons Ženy dřívějších druhů rodu homo celkem odpovídají popisu divoženek, foto ancient.eu Jsou neandrtálci předobrazem divých mužů? Foto Wikimedia Commons
Urozená dáma krotí divého muže na tapiserii z 15. století, foto Wikimedia Commons

Divý muž či divec je v českém bájesloví popisován jako muž po celém těle zarostlý tmavými chlupy, ochlupení má dokonce i v obličeji. Podobně jsou líčeny také divoženky. „Tyto ženy prý byly obzvlášť odpudivého vzhledu, nahé nebo částečně omotané nějakou zvířecí kůží, po celém těle porostlé řídkými rezavými chlupy a s bujnou hřívou zcuchaných červených vlasů,“ popisuje český spisovatel Otomar Dvořák (*1951).

„Měly široká ústa, velké zuby, zploštělý nos a hluboko zapadlé ‚svítící‘ oči.“ Byla u nich rovněž popsána holá povislá ňadra. Je možné, že i v Česku se ještě nedávno objevoval neznámý hominid?

Ženy dřívějších druhů rodu homo celkem odpovídají popisu divoženek, foto ancient.eu

CHLUPATÍ ĎÁBLOVÉ

Diví lidé jsou plaší a raději žijí hluboko v lesích pryč ode vší civilizace. Jen divoženky se prý občas odváží přiblížit k lidským obydlím. Zaznamenány byly v celém Česku. Možná je jejich zvědavost důvodem, proč jsou pozorování divoženek v Česku častější než setkání s jejich mužským protějškem.

Přítomnost divých mužů byla hlášena například u hradu Helfenburku u Bavorova. Velmi zajímavé svědectví pochází z 9. století od pramene Svatá voda na Olomoucku. Okolní lesy v té době obývají „chlupatí divocí ďáblové“, kteří se podle svědků v noci scházejí kolem studánky a skučí tu podivné písně.

Český kronikář Bohuslav Balbín (1621–1688) tyto ďábly považuje za poslední exempláře vymírajících faunů či satyrů, což je další lesní bytost vzhledu napůl lidského a napůl zvířecího. S divými lidmi jej pojí nejen život v lesích, ale také tělo porostlé zrzavou či hnědou srstí.

Může jít o různá označení pro stejného tvora? Někteří badatelé takovou teorii připouštějí.

Jsou neandrtálci předobrazem divých mužů? Foto Wikimedia Commons

POSLEDNÍ NEANDRTÁLCI

Australský antropolog dr. Helmut Loofs-Wissowa dojde v pátrání po původu těchto bájných tvorů ještě dál! V roce 1994 publikuje ve vědeckém časopise Human Evolution svou tezi, která je označuje za mylně interpretované zástupce primitivních forem člověk.

Svá tvrzení dokáže podložit zajímavými poznatky. Předchůdce moderního člověka, divé lidi a fauny pojí zploštělý nos, výrazné vystouplé obočí a nízké čelo, což jim propůjčuje napůl zvířecí vzhled. Samci bájných lesních bytostí jsou navíc často popisováni či vyobrazováni se ztopořeným penisem.

Přetrvávající erekce i při běžných činnostech je přitom jevem charakteristickým pro nižší vývojová stádia lidské rasy, například pro neandrtálce. Ti sice podle dosavadních poznatků vymizeli někdy před 30 000 až 40 000 lety, profesor z Oxfordské univerzity Geoffrey Wrightwood ovšem upozorňuje, že „věříme tomuto zmizení jen proto, že jsme nenašli žádné kosterní pozůstatky pozdějšího data.

Jejich absence však neznamená, že fakticky neexistují.“ Mohou diví lidé patřit k izolovaným populacím posledních přežívajících neandrtálců?

Foto: Wikimedia Commons, ancient.eu
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 709
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.2tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.9tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.0tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]