20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Světlo létajících hadů: Co jsou zač nevysvětlitelné úkazy na nebi?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.8.2020
4.1tis
Létající had, foto YouTube
416
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Říká se mu různě. Prašivec, jiskrnáč, pavůzník. Pod těmito názvy se skrývá pozoruhodný plaz, o němž hovoří svědectví z celého světa. U nás býval velice často spatřován na východě Čech a na Moravě. Popisují pověsti skutečného tvora?

Létající had, foto YouTube Létajícího opeřeného hada znaly i dávné kultury Střední Ameriky, foto Wikimedia Commons Létající had v rukopisu z 12. století, foto genesispark.com Za prašivce byly možná považovány meteory či bolidy.
Létajícího opeřeného hada znaly i dávné kultury Střední Ameriky, foto Wikimedia Commons

Podle legendy jde o létajícího okřídleného hada s pestrobarevnou kůží, který vylétává výhradně v noci. Z jeho těla při přeletech noční oblohou padá zářivý déšť jisker a v sedlácích budí strach, abych jim od nich nevzplanula střecha.

Většina záhadologů podle tohoto stručného popisu věří, že pověsti o létajícím ohnivém hadu vznikají pozorováním bolidů či meteorů, které zahoří v zemské atmosféře. Český spisovatel Otomar Dvořák (*1951), který se létajícím hadům ve své knize Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti věnuje poměrně obsáhle, ale navrhuje i jinou možnost.

Opatrně poukazuje zejména na podobnost s některými druhy pterosaurů a na základě podrobných svědectví z různých koutů světa dospívá k názoru, že ony jiskry padající z pavůzníků, může docela dobře být například lesklé sklovité peří odrážející světlo.

Takovým peřím má být skutečně jeho tělo pokryto. Byl létající had skutečným tvorem?

Létající had v rukopisu z 12. století, foto genesispark.com

HAD DĚSIL PRORUBY

České kroniky a pamětní knihy zachycují celou řadu svědectví. V druhé polovině 19. století byl pavůzník opakovaně spatřen v okolí obce Proruby na Rychnovsku. Někdy v letech 1869–1870 prý jistý František Dušánek z Vlčince spatřuje 20 kilometrů Prorub letět draka o velikosti ročního telete chrlícího oheň.

V roce 1880 draka s ohnivou tlamou a mocným ocasem pozoruje Františka Jungrová. Přelétal prý od domu na okraji obce směrem k horám. Manželský pár jdoucí z Prorub do nedalekého Rychnova nad Kněžnou na „studený jarmark“, tradičně pořádaný v den sv.

Lucie (13. prosince) 1894 spatřil na okraji lesíka v jarním šeru hada mávajícího křídly a rozsévajícího kolem sebe jiskry. Hada doprovázelo podivné zvonění. Vzlétl ze země, třikrát přeletěl nízko nad lesem a pak se manželé dali na útěk zpět do vsi.

Tyto popisy zachycuje pamětní kniha obce Proruby a zejména poslední z nich zcela popírá teorii o pozorování meteorů. Mohl by snad meteor vyletět z lesa a začít nad ním kroužit?

Za prašivce byly možná považovány meteory či bolidy.

PRAŠIVCE I ZASTŘELILI

Pozoruhodně detailně je zdokumentován vzhled, vývoj i chování létajícího hada, jako by to snad skutečně byla reálná bytost. Podle pověstí se prašivcem stává had, jehož 7 let nespatřil žádný člověk. Takový had prý přestane růst do délky a začne „tloustnout“.

Ve chvíli, kdy dosáhne šířky mužské paže, začne se jeho barva měnit z šedé na pestrobarevnou směsici modré, žluté a zelené. Za hlavou mu pak začnou vyrůstat dvě kůstky, z nichž se vytvoří velká modrá blanitá křídla.

Hnízda tohoto hada se pravděpodobně nacházejí na stromech, kde se přes den ukrývá. Na jižní Moravě se vypráví pověst, že zde byl prašivec zastřelen místními poté, co přistál na olši u potoka. Měl právě tam své hnízdo?

Prašivec žijící V České Třebové měl zase hnízdit v duté vrbě. Popisují tyto pověsti skutečného tvora? A pokud ano, žije někde ještě dnes?

Foto: Wikimedia Commons, genesispark.com, YouTube
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 341
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.3tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.1tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.6tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]