Skip to content

Chodili kdysi po Zemi skuteční obři? Nálezy kostí napovídají, že ano!

O tom, že naši planetu kdysi obývali obři, se zmiňují pověsti celé řady kultur po celém světě. Jsou to jen legendy, nebo je na tom něco pravdy? Na mnoha místech totiž byly objeveny kostry, které jsou velmi podobné lidským, až na to, že jejich majitelé byly vysocí až tři metry.

Kromě toho se nalezly také pozůstatky dávných obydlí, která překvapují svojí velikostí.

Nálezy kostí, lebek, ale i předmětů, které by mohli používat pouze obři, se může pochlubit celá řada muzeí a archeologických sbírek po celém světě. Jedno mají společné, ať už si vědci lámou hlavu, jak chtějí, nedokážou vysvětlit jejich původ.

KLADIVO Z WALESU

Jedním z takových nevysvětlitelných nálezů je obří kladivo z prastarého měděného dolu, nacházejícího se u města Llandudno v severním Walesu. Důl, který má devět úrovní a táhne se do délky více než šesti zatím prozkoumaných kilometrů, byl podle archeologů využíván k těžbě mědi už před 3500 lety.

Právě v něm bylo nalezeno obří kladivo o váze 32 kilogramů s topůrkem delším než 2 metry.

Takovýto nástroj by nedokázal ovládat ani ten nejsilnější člověk na světě. Běžná kladiva tehdejších horníků vážila mezi 5 až 10 kilogramy. Jak v tomto dole, tak i v dalších podobných z té doby, jich bylo ostatně nalezeno několik.

Pokud bychom si však měli představit člověka, pracujícího s takovým mohutným nástrojem, musel by být až 3x vyšší než je průměrný vzrůst dnešních lidí.

KDE SE OBŘI VZALI?

Existuje celá řada, převážně konspiračních teorií, které se pokoušejí původ a výskyt obrů na Zemi vysvětlit. Někteří tvrdí, že jde o obry, jejichž výskyt je popsán i v Bibli, v knize Genesis, jiní, že šlo o zvláštní vyhynulou rasu.

Některé teorie dokonce tvrdí, že šlo o mimozemské bytosti a jejich potomky, kteří přiletěli v kosmické lodi na naši planetu a zde po ztroskotání uvízli. Tak vysocí jsou prý proto, že jejich domovská planeta měla mnohem menší gravitaci než Země.

BÁJNÉ BYTOSTI Z LEGEND

V legendách a také v pohádkách se obři vyskytují po celém světě. Řecké legendy mají několik obrů, zvaných Kyklopové. Obři jsou v bájích Dálného a Středního východu, Evropy, Austrálie i Ameriky. Všichni jsou představováni jako zcela jiná rasa a nepřichází v úvahu, že by mohlo jít o nadprůměrně vysoké lidi.

Nicméně legendy, pohádky a mýty často přehánějí a ani popis obrů v Bibli není průkazný. Proto se pátrání spoléhá především na fosilní nálezy a možné hroby obrů.

LEGENDY O GILGAMEŠOVI

Jedny z prvních legend o výskytu obrů na Zemi, pocházejí z eposu o babylonském králi Gilgamešovi. Na kamenných deskách, které byly objeveny, je zpodobněn Gilgameš se zabitým lvem. Jeho postava je přitom v poměru ke lvu nejméně dvakrát tak velká, jako byl průměrný vzrůst člověka.

Legendy o Gilgamešovi jsou také velmi podobné pozdějším řeckým a římským legendám o Herkulovi.

Legendy o Gilgamešovi jsou velmi podobné mýtům o Herkulovi.
OBR Z CARDIFU

Na internetu se čas od času objevují podivuhodné nálezy, dokumentované fotografiemi obřích koster. Jeden z prvních tzv. objevů byl prezentován už v roce 1869, kdy v Americe George Hull představil světu mumifikovanou mumii obra z Cardifu.

Údajný obr měřil přes 3 metry. Fotografie odkrytého hrobu s mumií obletěly celý svět a lidé nálezu skutečně věřili. Fungovalo to. A dokonce, i když Hull přiznal, že šlo o podvod a chtěl tím prý jen dokázat slepou víru některých lidí v pohádky a báje, stejně se hrnuly celé davy, jen aby viděly onoho „skutečného obra.

Fotografie byla nakonec podvodem.
PŮVODNÍ OBYVATELÉ AMERIKY?

U indiánských kmenů, žijících na severovýchodě a na jihu severní Ameriky, se tradují pověsti o národě obrů, který tam žil před tisícovkami let. Živili se prý jen rostlinnou stravou, byli téměř 4 metry vysocí, měli zářivě rudé vlasy a vypadali prý strašidelně.

Spojily se proti nim všechny indiánské kmeny v oblasti, zahnaly je do velké jeskyně a vypálili ji ohněm. Následně se vchod zřítil jako při zemětřesení a obři byli uvězněni. Zajímavé je, kdy byla později z těchto jeskyní těžena fosfátová hnojiva, byly tam nalezeny kostry lidí, vysokých až 2,5 metru.

JSOU MEGALITY DÍLEM OBRŮ?

Konspirační teorie často také tvrdí, že megalitické stavby, roztroušené po celém světě jsou dílem obrů. Mají to být například obří sochy na Velikonočním ostrově, Stonehenge v Anglii, maltské kamenné chrámy z mohutných bloků, nebo některé stavby v Egyptě.

Přestože už dnes známe techniky, jakými tyto stavby vznikaly a mnohé z nich byly i prakticky ověřeny, stále se najdou lidé, kteří na obry věří.

EXISTUJÍ I NEVYSVĚTLITELNÉ NÁLEZY

K nim opatří například lidská stehenní kost, jejíž kopie se nachází v americkém Mt. Muzeum Blanco Fossil. Byla nalezena v roce 1950 při stavbě silnice v údolí Eufratu na jihovýchodě Turecka. Tato kost měří 120 centimetrů a v muzeu je podle ní vykreslena postava člověka, jak by vypadal ve skutečné velikosti.

Musel by měřit na výšku téměř 5 metrů! Vykladači Bible tvrdí, je jde o druh obrů, o nichž se mluví v biblické knize Genesis a kteří obývali Zemi před biblickou potopou světa. Záhadou jsou i podivné, protáhlé lebky z Peru, nepodobající se lidským.

Nejenže jsou obrovské, ale mají dvojité řady zubů.

Kost se našla v roce 1950 v Turecku.
CO TAJÍ SMITHSONŮV INSTITUT?

V depozitářích této největší americké vědecké instituce se prý skrývá obrovské množství kosterních pozůstatků a archeologických nálezů, dokumentujících existenci obrů na Zemi. Tam prý také skončil nález několika mumií, které byly nalezeny v roce 1912 u jezera Delavan ve Wisconsinu.

V okolí se nachází řada pohřebních mohyl a do jedné z nich vnikli dva bratři. Objevili pohřební komoru se 14 lidskými mumiemi. Výška postav byla udivující, protože měřily až 3 metry. Také jejich hlavy byly obrovské a vůbec se nedají srovnat s dnešní lidskou rasou.

Nález byl tehdy zdokumentován archeology a pozůstatky odvezeny neznámo kam. A pak jakoby se po nich slehla zem. Zmizela i dokumentace a dobové fotografie. Vše prý podle konspirátorů ukrývá právě Smithsonův institut.

Existovali skutečně obři nebo se jedná o podvrhy?

Foto: SHutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Kdo dobyl vesmír jako první? Zvířata!
epochalnisvet.cz

Kdo dobyl vesmír jako první?...

Prvními návštěvníky vesmíru překvapivě...
Zrod japonského ekonomického tygra: První železnice vznikla díky britské pomoci
epochaplus.cz

Zrod japonského ekonomického...

Japonsko zažívá ve 2. polovině 19. století převratné změny....
Hravost spojená s funkčností
rezidenceonline.cz

Hravost spojená s funkčností

Také dětské a studentské...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Byl Český ráj posvátným místem Keltů?
epochanacestach.cz

Byl Český ráj posvátným...

Na území Českého ráje se...
Andělské čarování
nasehvezdy.cz

Andělské čarování

Nebeští poslové nad námi drží svou ochrannou ruku...
Medici se necítí připraveni na péči o pacienty
21stoleti.cz

Medici se necítí připraveni...

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských...
Špagety „carbonara“ po uhlířsku
nasehvezdy.cz

Špagety „carbonara“ po...

Suroviny na 2 porce: 300 g špaget,...
Peruánská svatyně Chavin de Huantar: Starší než Stonehenge
epochanacestach.cz

Peruánská svatyně Chavin de...

Na rozdíl od...
Proměna Japonska: Reformy císaře Meidžiho poslaly samuraje do důchodu
epochaplus.cz

Proměna Japonska: Reformy...

„Vrazil dýku tu hluboko pod pasem do levé strany těla, táhl...
Vyžeňte z obličeje únavu!
epochalnisvet.cz

Vyžeňte z obličeje únavu!

Oči utopené v tmavých kruzích a tváře...